Λαύριο-Παναθηναϊκός: To νικητήριο καλάθι του Λι που έσωσε το τριφύλλι! (vid)

2023-01-22T20:21:08+00:00 2023-01-23T00:22:27+00:00.

22/Jan/23 20:21

Ο Πάρις Λι με ένα πολύ δύσκολο λέι απ χάρισε τη νίκη στον Παναθηναϊκό μέσα στο Λαύριο και των έσωσε από μέγα κάζο στη Basket League.

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μία κακή εμφάνιση εκτός έδρας κόντρα στο Λαύριο και χρειάστηκε ένα νικητήριο λέι απ του Πάρις Λι στα 0,6”, για να κερδίσει με 86-84 για τη 13η αγωνιστική της Basket League.

Μπορεί για την ομάδα του κόουτς Ράντονιτς στο τελευταίο πεντάλεπτο να πέτυχε μεγάλα σουτ ο Μπέικον, όμως ο Λι αποτέλεσε τον MVP και τον ήρωα της τελευταίας στιγμής.

Ο Αμερικανός γκαρντ πέρα από το νικητήριο σουτ είχε 22 πόντους με 9/17 σουτ σε 33′ λεπτά, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ και 1 λάθος στην κορυφαία του φετινή εμφάνιση με τα πράσινα στη Basket League, ενώ με την επίδοση του στο σκοράρισμα ισοφάρισε και την καλύτερη του μέχρι τώρα στην Ευρωλίγκα (22 με Μιλάνο).

Ο Λι στα 8” που είχε στη διάθεση του ο Παναθηναϊκός στην τελευταία του επίθεση έκανε ένα δυναμικό drive και κέρδισε δύο αντιπάλους του, για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του!

Δείτε την καθοριστική φάση:

Μετά το ματς δήλωσε στην κάμερα της ΕΡΤ:

“Το Λαύριο έπαιξε με ενέργεια εμείς ήμασταν φλατ και βάλαμε τον εαυτό μας σε μια τρύπα. Εμείς προσπαθήσαμε να βγούμε και μου άρεσε η αντίδρασή μας στο τέλος. Δεν ψάχνω δικαιολογίες αλλά έχουμε παίξει πολλά παιχνίδια. Ευτυχώς είχαμε παίκτες όπως ο Μπέικον, ο Ουίλιαμς, τα αδέρφια Καλαϊτζάκη έπαιξαν πολύ καλά στην άμυνα.

Χάρη στην άμυνα γυρίσαμε το παιχνίδι. Στο πρώτο δεκάλεπτο σκόραραν 25 πόντους που ήταν πολύ μεγάλο νούμερο. Θέλαμε να τους κατεβάσουμε. Ο Κόουλ αξίζει συγχαρητήρια και έπαιξε πολύ καλά, αλλά ήταν θέμα ενέργειας.Μου αρέσει περισσότερο να παίζω άμυνα. Τα πρώτα σουτ δεν μπήκαν έτσι ήθελα να επηρεάσω το παιχνίδι με διαφορετικούς τρόπους. Από εκεί παίρνω ενέργεια.

Έχουμε σπουδαίους παίκτες, πρέπει να βρούμε τρόπο να βάλουμε τα κομμάτια στη σειρά. Δεν έχουμε κάνει ακόμα το κλικ, αλλά θεωρώ πως θα το καταφέρουμε μέχρι να τελειώσει η σεζόν. Μπορούμε να γίνουμε ομάδα που θα κερδίζει”.