Ο Ουόκαπ εκτέλεσε το Περιστέρι και έσωσε τον Ολυμπιακό στο παρά 1”! (vids)

2023-01-23T20:15:56+00:00 2023-01-24T01:58:42+00:00.

23/Jan/23 20:15

BASKET LEAGUE / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός με τον Ουόκαπ να πετυχαίνει τεράστιο καλάθι στα 1,5” πριν το τέλος κέρδισε με 87-86 μέσα στο Πέριστέρι και παρέμεινε αήττητος στη Basket League.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν παρουσιάστηκε πνευματικά έτοιμη και χρειάστηκε τον “από μηχανής θεό” Τόμας Ουόκαπ που πέτυχε το νικηρτήρο καλάθι (1,4” πριν το φινάλε) για να κερδίσει μέσα στο Περιστέρι με 87-86 τους εξαιρετικούς γηπεδούχους του Βασίλη Σπανούλη, που “άγγιξαν” μια τεράστια νίκη.

Έτσι, ο Ολυμπιακός παραμένει αήττητος στη Basket League με 13-0 ρεκόρ και για συνολικά 43 ματς στην Ελλάδα, ενώ το Περιστέρ ισοβαθμεί, πλέον, με Κολοσσό και ΑΕΚ με ρεκόρ 8-5.

Οι ερυθρόλευκοι στρέφουν την προσοχή τους στο δύσκολο ματς στο ΣΕΦ για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκα κόντρα στη Μακάμπι (27/1, 21:00) με στόχο την τρίτη σερί νίκη και την παραμονή στην κορυφή, ενώ το Περιστέρι θα αντιμετωπίσει για τη Basket League την ΑΕΚ στα Λιόσια (28/1, 16:00), σε ένα ντέρμπι με φόντο την τρίτη θέση.

Εξαιρετικό Περιστέρι και μπροστά στο ημίχρονο κόντρα στον νωθρό Ολυμπιακό

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός και προηγήθηκε με double score (18-9 στο 6′) με τον Κάνααν να έχει 2/2 τρίποντα, όμως το Περιστέρι με επιμέρους σκορ 7-2 και τον Μπιλάν μείωσε σε 20-16 (στο 9′).

Η πρώτη περίοδος έληξε με 22-20 υπέρ του Ολυμπιακού μετά από λέι απ στη λήξη του Φρανσίσκο και το Περιστέρι να αποδίδει πολύ καλό μπάσκετ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι με τον νεαρό Ζούγρη να τελειώνει και να καταθέτει μπόλικη ενέργεια προηγήθηκε για πρώτη φορά με 30-28 (στο 14′).

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη εκμεταλλεύτηκαν τα τέσσερα ερυθρόλευκα λάθη σε 7 λεπτά και τα πέντε επιθετικά τους ριμπάουντ και προηγήθηκαν και με +6 (39-33 στο 17′) ελέγχοντας απόλυτα το ρυθμό.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να μειώνει σε 44-42 με τον Λούντζη να την κρατάει όρθια (8π, 1ασ,1μπλ,1κλ), παρότι είχε λιγότερα ριμπάουντ (17-12) και 8 λάθη.

Το γύρισε από το -8 το Περιστέρι και το έκανε ντέρμπι!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο “Ανδρέας Παπανδρέου” ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να βγάζει αντίδραση και με επιμέρους σκορ 8-2 και τον Κάνααν να φτάνει τους 11 πόντους προηγήθηκε με  50-46 (στο 24′).

Oι ερυθρόλευκοι μέσα από την άμυνα τους έλεγχαν το ρυθμό και πέρασαν μπροστά και με +8 (57-49 στο 27′) με τον Παπανικολάου να έχει 13 πόντους και τον Φαλ να κυριαρχεί με 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να βρίσκουν πολύτιμες λύσεις σε σκορ και δημιουργία από τον Μωραϊτη και με buzzer beater του Φρανσίσκο και με επιμέρους σκορ 13-6 να μειώνουν σε 63-62.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήρε “φωτιά” με τεχνική ποινή στον Σπανούλη, διακοπή μετά από ένταση με τον κόσμο και το Περιστέρι να ελέγχει και πάλι το ματς και να προηγείται με 69-68 στο 35ο λεπτό με Ζούγρη και Ραντάνοφ.

Λαρεντζάκης και Μπλακ με καλάθια και φάουλ έβαλαν μπροστά τον Ολυμπιακό με 74-71 (στο 36′), ενώ και πάλι ο Λαρεντζάκης με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 77-71 στο 37ο λεπτό!

Ο Μπλακ και πάλι κόντρα στον Μπιλάν πέτυχε δεύτερο σερί καλάθι και φάουλ και έχρισε φαβορί τους Πειραιώτες δίνοντας τους αέρα 7 πόντων (80-73 στο 38′). Ο Φρανσίσκο με το πρώτο του τρίποντο και ο ντένμον με 2/2 μαζί μείωσαν άμεσα σε 80-79, ο Λαρεντζάκης είχε 0/2 βολές και ο Μπιλάν με 2/2 έδωσε προβάδισμα στο Περιστέρι με 81-80 στο 1:30.

Ο Ουόκαπ στο 1:15 έκανε το 82-81, αλλά ο Φρανσίσκο στα 52” με ένα τεράστιο τρίποντο έβαλε μπροστά το Περιστέρι με 84-82. Ο Λαρεντζάκης με ένα μεγάλο σουτ έκανε το 85-84 στα 35”, όμως και πάλι ο Φρανσίσκο στα 15” έδωσε νέο προβάδισμα στην ομάδα του με 86-85!

Στην τελευταία κατοχή ο Ολυμπιακός ο Ουόκαπ έσωσε την ομάδα του με καλάθι στο 1,5” πριν το τέλος για το τελικό 87-86!

Που κρίθηκε: Στο νικητήριο καλάθι του Ουόκαπ για το 87-86 στο 1,5” που χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουόκαπ με 8 πόντους, 8 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Λαρεντζάκης με 13 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 44-42, 62-63, 86-87.