Ο Προμηθέας το έκανε θρίλερ, αλλά ο Κολοσσός δεν το “έκλεψε”! (videos)

2023-01-28T18:07:33+00:00 2023-01-28T18:36:36+00:00.

28/Jan/23 18:07

Ο Προμηθέας μετά από ένα σπουδαίο παιχνίδι στην Πάτρα κέρδισε με 80-76 τον Κολοσσό Ρόδου με πρωταγωνιστή τον Τόμασον για τη Basket League, αν και απώλεσε προβάδισμα 19 πόντων.

Με τη “φωτιά” έπαιξε ο Προμηθέας κόντρα στον Κολοσσό στην Πάτρας αλλά δεν… κάηκε, αφού παρότι έχασε προβάδισμα 19 πόντων στο 25ο, τελικά με τους Τόμασον, Κόντιτ και Κάουν κέρδισε με 80-76 και έφτασε τις τέσσερις σερί νίκες στη Basket League, βάζοντας παράλληλος τέλος στο αντίστοιχο νικηφόρο σερί πέντε αγώνων των Ροδιτών.

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην κατάταξη με ρεκόρ 8-6 και ο Προμηθέας κάλυψε και τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας μετά την ήττα στη Ρόδο με -2.

Ραψωδία Τόμασον και με +14 στα αποδυτήρια ο Προμηθέας!

Κλειστό ήταν το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο και με χαμηλό σκορ και παρότι ο Προμηθέας προηγήθηκε με 6-2, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 12-11 στη λήξη της.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι και με πρωταγωνιστή τον Τόμασον (12π, 2 ασ.) έκαναν επιμέρους σκορ 19-8 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +10 (30-20 στο 15′).

Η διαφορά πήγε και στο +12 (42-30 στο 18′) με την άμυνα του Κολοσσού να έχει καταρρεύσει και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 46-32 και τον Τόμασον να έχει 17 πόντους!

Από το -19 το έκανε θρίλερ ο Κολοσσός!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Πάτρα ξεκίνησε με τον Κολοσσό αρχικά να “σφίγγει” την άμυνα του, αλλά τον Προμηθέα να καταφέρνει να διατηρεί μία ισχυρή διψήφια διαφορά και να προηγείται και με 19 πόντους (59-40 στο 25′).

Oι Ροδίτες μείωσαν σε 60-46 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 60-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μείωσε ακόμα και στους 3 (64-61 στο 34′) με οχτώ σερί πόντους του Γιαννόπουλου και επιμέρους σκορ 12-4!

Στο 36ο λεπτό Κόφι και Χατζηδάκης έκαναν το σκορ 66-65 και οι Ροδίτες επέστρεψαν πλήρως από το -19 του 25′. Τόμασον με τρίποντο και Κόντιτ με βολές έφεραν τη διαφορά στους 3 (71-68 στο 38′), αλλά Γιαννόπουλος και ντίξον με 4/4 δικές τους βολές έφεραν μπροστά τον Κολοσσό με 72-71 στο 1:50 για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο!

Ο Κάουαν καλάθι και φάουλ έκανε το 74-72, αλλά ένα λάθος του Κατσίβελη και ένα μπλοκ του Κουλμπόκα έδωσαν την κατοχή στον Προμηθέα και ο Κόντιτ στα 41” κάρφωσε για το 76-72. Ο Κόφι στα 19” μείωσε μετά από επιθετικό ριμπάουντ σε 76-74, όμως ο Κόντιτ με νέο κάρφωμα έκανε το 78-74.

Ο Κόφι κέρδισε φάουλ στα 6” και διαμόρφωσε το 78-76, όμως ο Κουλμπόκα στα 4,7” τελείωσε το ματς με 80-76.

Που κρίθηκε: Στο 1:50 πριν το τέλος ο Κολοσσός επέστρεψε πλήρως από το -19 και προηγήθηκε με 72-71, όμως ο Προμηθέας με σερί 5-0 πέρασε μπροστά με 76-72 στα 41” και πήρε τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τόμασον με 24 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος ήταν ο MVP του Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 46-32, 60-49, 80-76.