Καρδίτσα: Νίκη μετά τον Οκτώβριο, πήρε και τη διαφορά από Απόλλωνα (videos)

2023-01-29T17:54:09+00:00 2023-01-29T18:32:01+00:00.

29/Jan/23 17:54

Η Καρδίτσα μετά από σχεδόν τέσσερις μήνες πανηγύρισε νίκη στη Basket League με 80-65 επί του Απόλλωνα και ελπίζει για παραμονή, παίρνοντας και τη διαφορά από την ομάδα της Πάτρας.

Μετά από πολύ καιρό και πιο συγκεκριμένα ύστερα από περίπου τέσσερις μήνες η Καρδίτσα πήρε θετικό αποτέλεσμα στη Basket League με 80-65 επί του Απόλλωνα και έβαλε “φωτιά” στη μάχη της παραμονής στην κατηγορία, αφού κάλυψε και το -6 του πρώτου γύρου όπου ηττήθηκε στην παράταση.

Πλέον η Καρδίτσα επιστρέφει στις νίκες μετά τον Οκτώβριο (15/10 με Κολοσσό) και έπειτα από 11 σερί ήττες και με ρεκόρ 2-12 ελπίζει για την παραμονή, ενώ ο Απόλλωνας με ρεκόρ 3-13 μετράει έξι σερί ήττες και δίνει τη δική του “μάχη”.

Κυριάρχησε η Καρδίτσα στο δεύτερο δεκάλεπτο

Χαμηλό ρυθμό και σκορ είχε η πρώτη περίοδος με την Καρδίτσα να προηγείται αρχικά με 10-3 (στο 7′) και να λήγει με επιμέρους σκορ 9-5 του Απόλλωνα (15-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με τον Γκάμπροβσεκ να φτάνει τους 10 πόντους πήραν και πάλι προβάδισμα με +7 (28-21 στο 15′). Η διαφορά πήγε και στο +9 (33-24 στο 18′) με τον Απόλλωνα να έχει 7 λάθη και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 42-26!

Το καθάρισε με την άμυνα η Καρδίτσα

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τους Πατρινούς να παρουσιάζουν καλύτερο πρόσωπο και με επιμέρους σκορ 13-5 να μειώνουν σε 47-39 (στο 25′). Ο Γκάλινατ πρόσφερε βοήθειες στην Καρδίτσα και το σκορ έγινε 56-45 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 61-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με σερί 6-0 και προηγήθηκαν με +17 (67-51 στο 33′) και έδειξαν πως είναι το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Οι Πατρινοί μείωσαν σε 67-57, όμως η Καρδίτσα και πάλι αντέδρασε και η διαφορά στο 36ο λεπτό πήγε και πάλι στους 18 (76-58) με επιμέρους σκορ 9-1.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι δραματικά στο ματς και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μία τεράστια νίκη με 80-65.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα της Καρδίτσας η οποία κράτησε τον Απόλλωνα στους 65 πόντους με 17/35 δίποντα, 6/20 τρίποντα και 16 λάθη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκάλινατ με 17 πόντους, 3 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 1 μπλοκ ήταν ο κορυφαίος της Καρδίτσας.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 42-26, 61-51, 80-65.