Προμηθέας: Τα… χρειάστηκε για να κάμψει την σκληροτράχηλη Καρδίτσα (videos)

2023-02-04T18:00:31+00:00 2023-02-04T18:36:44+00:00.

04/Feb/23 18:00

peters-evans-thomasson-promitheas-karditsa

Ο Προμηθέας επικράτησε της Καρδίτσας (76-66) στο ”Δημήτρης Τόφαλος”, για την 15η αγωνιστική της Basket League.

Ο Προμηθέας Πατρών νίκησε την Καρδίτσα 76-66, εντός έδρας στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League, επεκτείνοντας το σερί του στις 5 νίκες.

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου αν και στο ημίχρονο βρισκόταν πίσω στο σκορ (35-27), με τον Κουλμπόκα να κάνει ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, βελτίωσε το ρεκόρ της στο 9-6. Επόμενος αγώνας για τους Πατρινούς κόντρα στην Σλασκ για το EuroCup (8/2, 19:30).

Από την άλλη η Καρδίτσα ήταν μαχητική χωρίς όμως να καταφέρνει να μετουσιώσει την καλή της εμφάνιση σε μια νίκη, η οποία θα τις έδινε μια ανάσα στην μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου βρίσκεται πλέον στο 2-13, παραμένοντας στην τελευταία θέση της κατηγορίας.

Πριν από το τζάμπολ της αναμέτρησης οι δυο ομάδες τήρησαν ενός λεπτού σιγή στην μνήμη των δυο αδικοχαμένων πιλότων της πολεμικής αεροπορίας.

Για την 16η αγωνιστική ο Προμηθέας έχει δύσκολο εκτός έδρας αγώνα κόντρα στον Παναθηναϊκό (13/12, 19:15), ενώ η Καρδίτσα υποδέχεται στο ”Γιάννης Μπουρούσης” το Περιστέρι (11/2, 17:00).

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση, έχοντας ένα προβάδισμα 5 πόντων στα μισά του δεκαλέπτου (11-6). Ο Προμηθέας ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του και δεχόμενος μόλις 3 πόντους στο υπόλοιπο της περιόδου, βρέθηκε στο +6 (20-14).

Η Καρδίτσα με ένα επιμέρους σκορ 15-1 πέρασε εκ νέου μπροστά στο σκορ (29-21). Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου πήγε στην ανάπαυλα, εξακολουθώντας να έχει την απόσταση των 8 πόντων από τον Προμηθέα (35-27).

Στην επανέναρξη οι γηπεδούχοι έδειξαν να έχουν αφυπνιστεί ”ροκανίζοντας” την διαφορά στον πόντο (42-41) στα μισά του δεκαλέπτου. Αυτή η αντεπίθεση των Πατρινών είχε και συνέχεια, καθώς με τον εξαιρετικό Κουλμπόκα πέρασαν μπροστά στο σκορ (58-51).

Οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να ”κλειδώσουν” την νίκη φτάνοντας μέχρι και το +10 (70-60). Η Καρδίτσα δεν κατάφερε να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του αγώνα, γνωρίζοντας την ήττα με 76-66.

Που κρίθηκε: Στα 20 λάθη που υπέπεσε η Καρδίτσα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Άρνολντας Κουλμπόκα ο οποίος σημείωσε 18 πόντους (όλοι στο δεύτερο ημίχρονο), δίνοντας το έναυσμα για την αντεπίθεση του Προμηθέα στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 27-35, 58-51, 76-66

Προμηθέας (Χριστόπουλος) : Κάουαν 11, Μουράτος , Σίμπσον 14(2), Χογκ 13, Κουλμπόκα 18(2), Κόντιτ 6, Τσαϊρέλης 2, Γκίκας 6, Τόμασον 6

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος) : Έβανς 9, Αγραβάνης 12, Γκιουζέλης 3(1), Ουέστ 6(2), Γκάλινατ 17(3), Πριτζέτ 8, Πίτερς 4, Αθηναίου 4(1), Γκάμπροβσεκ 3(1), Σαρικόπουλος

Το τρίτο ημίχρονο της αναμέτρησης

Μετά την ολοκλήρωση του αγώνα ο Γιάννης Χριστόπουλος, σχολίασε την εμφάνιση της ομάδας του, αναφερόμενος και στο βαρύ πρόγραμμα λόγω της συμμετοχής του Προμηθέα στο EurocCup.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του προπονητή του Προμηθέα

”Είναι πολύ σημαντικό να παίρνεις το αποτέλεσμα που θες όταν έχεις το ”πρέπει”. Δεν κάναμε καθόλου καλή αρχή στο ματς, παίζοντας κακή άμυνα. Επιτρέψαμε στην Καρδίτσα να σουτάρει με υψηλά ποσοστά ευστοχίας. Στο δεύτερο μέρος βελτιωθήκαμε αμυντικά και σε συνδυασμό με τις σωστές επιθετικές επιλογές που είχαμε φτάσαμε στην νίκη. Η συμμετοχή μας στο EuroCup δεν πρέπει να αποτελεί δικαιολογία, όταν δεν έχουμε καλή παρουσία.”