ΠΑΟΚ: Έκανε τα εύκολα-δύσκολα, αλλά πήρε νίκη και διαφορά από Κολοσσό (videos)

2023-02-11T17:20:10+00:00 2023-02-11T18:01:42+00:00.

11/Feb/23 17:20

Ο ΠΑΟΚ μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος κέρδισε με 89-82 στην Πυλαία τον Κολοσσό Ρόδου και του πήρε και τη διαφορά και κοιτάει ακόμα ψηλότερα στη Basket League.

Μία εξαιρετική εικόνα παρουσίασαν για 25′ λεπτά οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Κολοσσό του εξαιρετικού Κόφι (20π, 15ριμπ) και κέρδισαν με 89-82, παρότι απώλεσαν προβάδισμα 26 πόντων και χρειάστηκαν τα τελευταία δευτερόλεπτα, για να εξασφαλίσουν και τη διαφορά.

Πλέον ο ΠΑΟΚ στη Basket League έχει ρεκόρ 9-7 και την ισοβαθμία κόντρα στον Κολοσσό (-4 είχε χάσει στη Ρόδο), ενώ οι Ροδίτες έχει ρεκόρ 8-7 και ένα λιγότερο ματς (αναβλήθηκε με Παναθηναϊκό) και οι δύο ομάδες ετοιμάζονται για το F-8 του Κυπέλλου Ελλάδας στην Κρήτη (16-19/2).

Απολαυστικός ΠΑΟΚ “καθάρισε” το ματς από το πρώτο μέρος!

Κοντά ήταν οι δύο ομάδες στο σκορ από νωρίς και ο ΠΑΟΚ με 10 πόντους από Μαργαρίτη και Ρένφρο προηγήθηκε με 14-12 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους να κάνουν επιμέρους σκορ 15-4 και να προηγούνται με 29-16 έχοντας 6/11 τρίποντα!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ μπήκε και πάλι δυνατά και με 2/3 τρίποντα και σερί 8-0 “εκτόξευσε” το προβάδισμα του στο +21 (37-16 στο 13′) και έγινε από νωρίς το μεγάλο φαβορί για τη νίκη.

Η διαφορά πήγε και σε double score με 44-22 (στο 16′) και τον ΠΑΟΚ να έχει 9/15 μακρινά σουτ και 13 ασίστ, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 52-33 και τους γηπεδούχους να βρίσκονται ακόμα και στο +25!

Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, παρά την προσπάθεια του Κολοσσού

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Πυλαία ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει να κυριαρχεί κόντρα στον Κολοσσό και το σκορ να γίνεται 66-40 (στο 26′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Ροδίτες να μειώνουν σε 67-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός πάλευε για την τεράστια ανατροπή και στο 36ο λεπτό μείωσε σε 76-68, ενώ η διαφορά έπεσε ακόμα περισσότερο σε 86-82 στα 45” πριν τη λήξη. Τελικά ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 89-82.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο μέρος, όπου ο ΠΑΟΚ πήγε με +19 (52-33) στα αποδυτήρια μία διαφορά που δεν απειλήθηκε να χάσει ποτέ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φράνκε με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Πόλεϊ με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ έκαναν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 52-33, 67-52, 89-82.