Λαύριο από τα… παλιά! ΣΟΚΑΡΕ την ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια (videos)

2023-02-11T20:06:49+00:00 2023-02-11T21:47:38+00:00.

11/Feb/23 20:06

ColeRJ-AEK-Lavrio

Το Λαύριο με την κορυφαία φετινή του εκτός έδρας εμφάνιση κέρδισε μέσα στα Λιόσια με 95-81 την ΑΕΚ και με το πρώτο του διπλό στη Basket League έκανε καθοριστικό βήμα παραμονής.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη εμφανίστηκε πανέτοιμη στο κλειστό των Λιοσίων πνευματικά και αγωνιστικά και με κορυφαίους τους Κόουλ, Κουζέλογλου και Ζάρα “πάτησε” την ΑΕΚ με 95-81 σε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της φετινής Basket League.

Πλέον η ΑΕΚ χάνει πολύτιμο έδαφος για την τετράδα με ρεκόρ 9-7, ενώ το Λαύριο μετά από τέσσερις σερί ήττες και 0/7 εκτός έδρας κερδίζει μακριά από το σπίτι του και κάνει σημαντικό βήμα παραμονής με ρεκόρ 3-12.

Το Λαύριο επιβεβαίωσε για μία ακόμα φορά την πολύ καλά παράδοση του με την “Ένωση”, αφού τη σεζόν 2020/21 είχε συμμετάσχει στους τελικούς της Basket League αποκλείοντας την στους “4”

Σούπερ πρώτο μέρος και προβάδισμα για Λαύριο!

Kαλύτερα ξεκίνησε το ματς η ΑΕΚ και προηγήθηκε με 18-14 (στο 8′) χάρη σε 7 πόντους του Γιάνκοβιτς, όμως το Λαύριο έκλεισε την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 9-2 και προβάδισμα με 23-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Χρήστου Σερέλη με την επίθεση της για “όπλο” και έχοντας 5/10 τρίποντα και 11/14 δίποντα προηγήθηκε ακόμα και με +5 (40-35 στο 17′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους πίσω με 42-36 και να προβληματίζουν με την εικόνα τους.

Πάλεψε η ΑΕΚ να επιστρέψει από το -17

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στα Λιόσια ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να κάνουν εκπληκτικό σερί 11-0 και να προηγούνται για πρώτη φορά με +17 (53-36 στο 24′) και τον Κόουλ να έχει 17 πόντους.

Η ΑΕΚ αντέδρασε άμεσα και με σερί 8-0 μείωσε σε 53-44 (στο 26′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 67-56 για το Λαύριο, που είχε και τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Λαύριο με έξι πόντους από τον Κολοβέρο πήρε και πάλι προβάδισμα με +15 (73-58 στο 32′) και έγινε το μεγάλο φαβορί για τη νίκη.

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος ο Ζάρας με νέο σπουδαίο τρίποντο έκανε το 85-67 και στο φινάλε το Λαύριο πανηγύρισε την τεράστια νίκη με 95-81.

Που κρίθηκε: Στο 24ο λεπτό το Λαύριο μετά από σερί 11-0 στο τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκε για πρώτη φορά με +17 (53-36) και η ΑΕΚ δεν κατάφερε ποτέ να καλύψει πλήρως τη διαφορά.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κόουλ με 21 πόντους, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα έκανε τη διαφορά για το Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-42, 56-67, 81-95.