Ολυμπιακός: Σαν σε προπόνηση με Ιωνικό ενόψει Final-8 (videos)

2023-02-12T16:23:36+00:00 2023-02-12T17:19:29+00:00.

12/Feb/23 16:23

Ο Ολυμπιακός είχε εύκολο έργο κόντρα στον Ιωνικό και τον “διέλυσε” με 100-68 στο Λαύριο κάνοντας το 15/15 για τη Basket League και ετοιμάζεται να διεκδικήσει το Κύπελλο Ελλάδας στο Ηράκλειο Κρήτης (16-19/2).

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αγωνίστηκε χωρίς τους Σλούκα, ΜακΚίσικ και Πάπας και μακριά από το σπίτι της (στο Λαύριο λόγω θέματος του ΣΕΦ), όμως δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να κερδίσει τον Ιωνικό για τη Basket League με 100-68 και να επικεντρωθεί στο Κύπελλο Ελλάδας, που θα κριθεί την επόμενη εβδομάδα στην Κρήτη.

Πλέον ο Ολυμπιακός μετράει ρεκόρ 15-0 και παραμένει μόνος πρώτος στην κατάταξη, ενώ ο Ιωνικός με 4 νίκες και 12 ήττες δίνει τη μάχη της παραμονής.

Οι ερυθρόλευκοι έχουν μπροστά τους την πρώτη μεγάλη πρόκληση της σεζόν στο Ηράκλειο Κρήτης, όπου και θα διοργανωθεί το Fιnal-8 (16-19/2) του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το “καθάρισε” από το πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός και με 6/6 δίποντα προηγήθηκε με 17-6 (στο 6′), ενώ η διαφορά πήγε και στο +19 (25-6 στο 8′) με 10/12 ερυθρόλευκα δίποντα και η πρώτη περίοδος έληξε με 27-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Μπλακ, Πίτερς και Λούντζης πρόσφεραν σκορ και πίεση για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και η διαφορά πήγε σε triple σκορ (36-12 στο 15′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 48-20 και τον Βεζένκοφ να έχει ήδη 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Το ερυθρόλευκο πάρτι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Λαύριο ξεκίνησε με τους ερυθρόλευκους να διατηρούν έναν καλό ρυθμό και τη διαφορά να πηγαίνει και στους 32 πόντους (56-24 στο 25′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 68-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί με τον Ολυμπιακό μπροστά με 78-46 στο 35ο λεπτό και στο τέλος πανηγύρισε μία ακόμα νίκη με 100-68.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 27-9 μία διαφορά, που δεν κινδύνεψε να χάσει ποτέ μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ με 18 πόντους (8/13 σουτ), 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο ήταν ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 48-20, 68-38, 100-68