Παναθηναϊκός: Το ‘βαλε ο Μπέικον, γλίτωσε τα χειρότερα με Προμηθέα (videos)

2023-02-13T20:08:24+00:00 2023-02-13T21:17:44+00:00.

13/Feb/23 20:08

Ο Παναθηναϊκός ζορίστηκε για 38 λεπτά στο ΟΑΚΑ από τον Προμηθέα, όμως κατάφερε στο τέλος με clutch τον Μπέικον να κερδίσει με 87-79 και να φτάσει τις οχτώ σερί νίκες στη Basket League, πριν το μεγάλο ραντεβού του Κυπέλλου Ελλάδας στο Ηράκλειο (16-19/12).

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του κόουτς Ράντονιτς δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο, είχε και τις απουσίες των Παπαγιάννη – Ουόλτερς, όμως στο τέλος στο ΟΑΚΑ γλίτωσε την ήττα-σοκ από τον Προμηθέα Πάτρας κερδίζοντας τον με 87-79 για τη Basket League.

Για τους πράσινους πέρα από το δίδυμο Λι – Πονίτκα, που έκαναν τη διαφορά και τον κομβικό στο τέλος Μπέικον, καλή εμφάνιση πραγματοποίησε στο ντεμπούτο του στη Basket League ο Δημήτρης Αγραβάνης.

Πλέον ο Παναθηναϊκός μετράει οχτώ σερί νίκες στο Πρωτάθλημα και ρεκόρ 13-2, ενώ ο Προμηθέας ρεκόρ 9-7 και το νικηφόρο σερί πέντε αγώνων έλαβε τέλος.

Το τριφύλλι μπροστά του έχει τη μεγάλη πρόκληση του F-8 του Κυπέλλου Ελλάδας στο Ηράκλειο Κρήτης (16-19/2), όπου και θα αντιμετωπίσει στον προημιτελικό τον Κολοσσό Ρόδου (17/2, 19:15).

Καλύτερος ο Προμηθέας, πράσινο προβάδισμα στο ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Προμηθέας και με 3/5 τρίποντα προηγήθηκε με 16-8 (στο 6′). Η πρώτη περίοδος έληξε με τη διαφορά για τους Πατρινούς στους 10 (24-14) και τον Παναθηναϊκό, να είναι απογοητευτικός.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παρουσίαζαν καλύτερο πρόσωπο και με επιμέρους σκορ 12-6 μείωσαν με Αγραβνή και Τόμας σε 30-26 (στο 14′).

Ο Αγραβάνης ήταν ο καλύτερος του τριφυλλιού με 8 πόντους και 3 ριμπάουντ, αλλά ο Κόντιτ (8π.) διατηρούσε το προβάδισμα για τους Πατρινούς με 38-32 (στο 17′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά και με επιμέρους σκορ 11-2 δια χειρός Λι, Μπέικον και Πονίτκα πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια με 43-40.

Άντεξε ο Προμηθέας και το έκανε ντέρμπι στο τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ και τους πράσινους να έχουν το ελάχιστο προβάδισμα με 54-53 (στο 25′) και τον Πονίτκα να έχει 13 πόντους.

Ο Μπέικον με το πρώτο του εύστοχο σουτ και ο Λι με μακρινό τρίποντο έδωσαν στους πράσινους για πρώτη φορά προβάδισμα με +6 (62-56 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Κουλμπόκα (14π.) να μειώνει σε 66-63 για τον Προμηθέα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν εξαιρετικά πιεστική (4 κλεψίματα), ο Αγραβάνης πρόσφερε πράγματα (12π.) και το προβάδισμα του ήταν στο 70-65 (στο 33′). Οι Πατρινοί μείωσαν σε 72-71 στο 35ο λεπτό με Κάουαν και Κουλμπόκα και ο δεύτερος με μεγάλο τρίποντο κράτησε κοντά την ομάδα του για το 76-74 (στο 36′) και ο Σίμπσον στο 37′ ισοφάρισε σε 76-76!

Ο Γκουντάιτις με φόλοου, ο Μπέικον με τρίποντο και ο Πονίτκα με 2/2 βολές μετά από κακές επιθέσεις του Προμηθέα έδωσαν προβάδισμα νίκης στον Παναθηναϊκό με 83-76 δύο λεπτά πριν το τέλος. Μέχρι τη λήξη δεν άλλαξε κάτι και οι πράσινοι κέρδισαν με 87-79.

Που κρίθηκε: Ο Προμηθέας στο 37′ ισοφάρισε σε 76-76, όμως ο Παναθηναϊκός με σερί 7-0 προηγήθηκε με 83-76 στο 38ο λεπτό και “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πονίτκα με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Λι με 11 πόντους, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα έκαναν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 43-40, 66-63, 87-79