Ο Προμηθέας “έκαψε” τον ΠΑΟΚ! Πήρε νίκη και διαφορά (videos)

2023-03-04T16:19:09+00:00 2023-03-04T17:06:55+00:00.

04/Mar/23 16:19

Ο Προμηθέας παρά τις απουσίες “διέλυσε” τον ΠΑΟΚ με 90-69 στην Πάτρα και του πήρε και τη διαφορά του πρώτου αγώνα, κάνοντας μεγάλο βήμα τετράδας στη Basket League.

Παρά τα προβλήματα (παρατάχθηκε με δεκάδα) η ομάδα του κόουτς Χριστόπουλου ήταν εξαιρετική σε όλο το ματς, με εξαίρεση ένα διάστημα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Ντάνγκουμπιτς, Τόμασον και Κάουαν κέρδισε δίκαια και άνετα με 90-69 τον ΠΑΟΚ στο ντεμπούτο του Φώτη Τακιανού στον πάγκο του και τον άφησε πίσω στη “μάχη” της τετράδας.

Πλέον ο Προμηθέας με ρεκόρ 10-7 και έξι συνεχόμενες εντός έδρας νίκες έκανε μεγάλο βήμα για μία θέση στην τετράδα της Basket League, ενώ πήρε και τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας μετά το +5 (97-92) του ΠΑΟΚ στο ματς του πρώτου γύρου και τον άφησε πιο πίσω βαθμολογικά με ρεκόρ 9-8.

Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε πριν το παιχνίδι για τα θύματα στο τραγικό δυστύχημα των Τεμπών

Ο Φράνκε άλλαξε τα δεδομένα στο πρώτο μέρος και κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ

Καλύτερος ήταν ο Προμηθέας στην πρώτη περίοδο και με τις δύο ομάδες να έχουν μαζί 0/11 τρίποντα, προηγήθηκε με 18-12 κάνοντας μόλις 1 λάθος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τόμασον οδήγησε σε επιμέρους σκορ 8-3 τον Προμηθέα και το προβάδισμα του για πρώτη φορά πήγε στο +11 (26-15 στο 13′).

Ο Κόντιτ κυριάρχησε στις δύο ρακέτες και προσέφερε πολλές εντυπωσιακές στιγμές όσο βρέθηκε στο παρκέ

Ο ΠΑΟΚ πρόσκαιρα με μικρό σερί 5-0 μείωσε σε 26-20 (στο 14′), όμως οι Πατρινοί με γρήγορο νέο επιμέρους σκορ 8-2 προηγήθηκαν και πάλι με τη μεγαλύτερη διψήφια (34-22 στο 16′) διαφορά τους.

Mε τον Φράνκε να ξεσπάει και να φτάνει τους 12 πόντους ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 34-32 (στο 18′) με σερί 10-0 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-39.

Το ματς είχε μερικές ιδιαίτερα όμορφες φάσεις με τους Τσαϊρέλη και Ρένφρο να πρωταγωνιστούν σε αυτό το κομμάτι

“Καθάρισε” το ματς ο Προμηθέας στο τρίτο δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Πάτρα ξεκίνησε με τον Προμηθέα να κάνει επιμέρους σκορ 11-2 και να εκμεταλλεύεται τα λάθη του ΠΑΟΚ (5 σε 4 λεπτά) παίρνοντας προβάδισμα και πάλι με +11 (52-41 (στο 24′).

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τρίποντα από ντάνγκουμπιτς και Τόμασον και τη διαφορά να πηγαίνει στους 15 (66-51)!

Κάουαν και Ντάνγκουμπιτς έκαναν τη διαφορά για τον Προμηθέα στο τρίτο δεκάλεπτο

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί με τη διαφορά στο 34ο λεπτό να πηγαίνει και στους 21 (74-53), αφού ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει καμία λύση. Τρία λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν 83-60 και στο φινάλε ο Προμηθέας πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 90-69.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Προμηθέας έκανε συνολικό επιμέρους σκορ 25-12 και προηγήθηκε με 66-51 στο 30ο λεπτό, μία διαφορά που δεν κινδύνευσε να χάσει μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντάνγκουμπιτς έκανε τη διαφορά στο καθοριστικό τρίτο δεκάλεπτο για την ομάδα του και είχε συνολικά 20 πόντους με 6/11 σουτ, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 41-39, 66-51, 90-69

Δείτε τις καλύτερες στιγμές του αγώνα:

Τακιανός: “Θα ήθελα να σιωπήσω ως ένδειξη σεβασμού”

Στο δυστύχημα στα Τέμπη και σε τίποτα μπασκετικό αναφέρθηκε μετά το ματς μιλώντας στην ΕΡΤ ο νέος προπονητής του ΠΑΟΚ:

Οι δηλώσεις του:

“Ως τη μικρότερη ένδειξη σεβασμού για αυτό που βιώνουμε, ακόμα και να κερδίζαμε και τώρα που χάσαμε, θα ήθελα να σιωπήσω. Ως μια ένδειξη συμμετοχής στο πένθος που βιώνουμε αυτή τη στιγμή”.

Χριστόπουλος: “Μιλάμε για μπάσκετ αλλά δε θα έπρεπε καν”

Για τα θύματα στα Τέμπη, αλλά και για την επανεκκίνηση της αγωνιστικής δράσης στη Basket League μίλησε μετά την σπουδαία νίκη της ομάδας του κόουτς του Προμηθέα.

Όσα δήλωσε στην ΕΡΤ:

“Αρχικά θέλω να πω συλλυπητήρια. Μιλάμε για μπάσκετ αλλά δε θα έπρεπε καν… Μετά από μια διακοπή δεν ξέρεις τι πρόσωπο θα βγάλει κάθε ομάδα. Κάναμε καλές προπονήσεις, δε χάσαμε το ρυθμό μας. Μας τιμώρησε από κάποια λάθη μας στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, παίξαμε καλή άμυνα όμως στο παιχνίδι. Κάθε μέρα το ιατρικό τιμ αξιολογεί την κατάσταση και ελπίζουμε τόσο ο Γκίκας, όσο και ο Σίμπσον να είναι σύντομα μαζί μας”.