ΑΕΚ: Εύκολα τον Ιωνικό με επιθετικό πλουραλισμό (videos)

2023-03-04T18:18:00+00:00 2023-03-04T18:50:41+00:00.

04/Mar/23 18:18

lemar-aek-ionikos

Η ΑΕΚ δεν είχε κανένα πρόβλημα στην έδρα του Ιωνικού (79-98), για την 17η αγωνιστική της Basket League.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ στην Basket League.

Η Ένωση -χωρίς τον Μίτσελ- κέρδισε εύκολα τον Ιωνικό με 79-98, για την 17η αγωνιστική.

Το ματς είχε ενδιαφέρον μόνο στο πρώτο ημίχρονο, με τους νικητές να είναι ανώτεροι στο δεύτερο.

Μάιλς και Στρέλνιεκς έδειξαν τον δρόμο, πολύ θετικό ντεμπούτο ο Οριόλα και κυρίως ο Λεμάρ με 20 πόντους.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ΑΕΚ ανέβηκε στο 10-7, με τον Ιωνικό του Μαυροκεφαλίδη (25 πόντοι) να πέφτει στο 4-13.

Το ματς άργησε πάνω από 20′ να ξεκινήσει, καθώς οι διαιτητές ζήτησαν να κατέβει πανό για την τραγωδία στα Τέμπη.

Στο ματς του πρώτου γύρου, η ΑΕΚ είχε πάρει τη νίκη με 92-77. Έκανε, δηλαδή, το 2/2 κόντρα στον Ιωνικό.

Για την 18η αγωνιστική, ο Ιωνικός φιλοξενείται από τον Απόλλωνα (11/3), ενώ η ΑΕΚ υποδέχεται τον Κολοσσό (11/3).

Δείτε εδώ τα στατιστικά

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 0-8. Ο Ιωνικός δεν άργησε να αντιδράσει με τον Μάντζαρη για το 10-12. Ο Στρέλνιεκς έκανε το 15-20 ( 3/3 τρίποντα), πριν ο Μαυροκεφαλίδης ”γράψει” το 21-20. Ο Οριόλα σκόραρε για το 25-29 στο 10′.

Ο Λεμάρ βγήκε μπροστά για το 0-7 της ΑΕΚ (25-36), με τους γηπεδούχους να χρειάζονται 3:30′ να σκοράρουν (28-36). Οι φιλοξενούμενοι με Μάιλς-Στρέλνιεκς και 9/22 τρίποντα, κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμα και με +13 για το 36-49 στο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ συνέχισε σε ανάλογο ρυθμό και στο 24′ είχε ήδη διαφορά 21 πόντων (38-59). Ο Ιωνικός προσπάθησε να αντιδράσει, εν μέρει μείωσε σε 46-59, πριν ο Ουίλιαμς κάνει το 46-64 και ο Λεμάρ το 53-71, πριν κλείσει η τρίτη περίοδος στο +18 (55-73).

Οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια, έφτασαν στο 66-79 στο 34′. Ο Λεμάρ, όμως, ήταν και πάλι εκεί για την ΑΕΚ και η διαφορά άνοιξε και πάλι (71-93), με την Ένωση να φτάνει τελικά εύκολα στην επικράτηση με το τελικό 79-98.