Το επτάψυχο Λαύριο νίκησε σε ματς-ΘΡΙΛΕΡ!

2015-11-14T19:07:28+00:00 2015-11-14T19:55:02+00:00.

Stelios Toromanidis

14/Nov/15 19:07

Λαύριο

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε στην ρώσικη ρουλέτα των βολών, το Λαύριο πήρε μεγάλη βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα καθώς νίκησε εντός έδρας το Ρέθυμνο με 69-67!

Του Στέλιου Τορομανίδη/ info@eurohoops.net

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε στην ρώσικη ρουλέτα των βολών, το Λαύριο πήρε μεγάλη βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα καθώς νίκησε εντός έδρας το Ρέθυμνο με 69-67.

Το σύνολο του Χρήστου Σερελή με δύο βολές του Μπράντον Γιάνγκ και γκολ-φάουλ του Κρουμπαλί στο τελευταίο λεπτό έφτασε στην δεύτερη νίκη του. Πρωταγωνιστής ο Αμερικανός γκαρντ Γιανγκ με 21 πόντους και 4 ασίστ.

Διακύμανση του αγώνα

Οι δύο αντίπαλοι μπήκαν φορτσάτοι στο παρκέ με επιθετικό πλουραλισμό μεν αλλά με τις άμυνες να απουσιάζουν δε. Το Ρέθυμνο προηγήθηκε με +7 (5-12) στο 4’ και +5 (12-17) στο 7’ αλλά το Λαύριο είχε τις απαντήσεις σε κάθε περίπτωση και το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλο (20-20).

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα. Παίρνοντας σημαντικές βοήθειες από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, κατάφεραν να σταματήσουν επιθετικά το Λαύριο (οι γηπεδούχοι δεν σκόραραν για 5’30”) και με πρωταγωνιστές τους Ματαλών και Σάφτενααρ στην επίθεση (8π. έκαστος) προηγήθηκαν με +11 (26-37) στο 19’. Παρόλα αυτά με μπροστάρη των Μπράντον Γιανγκ (14π.) οι νεοφώτιστοι έτρεξαν σερί 7-0 και το ημίχρονο τελείωσε στο 33-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο πλευρές δεν σκόραραν αρκετά. Το Ρέθυμνο προσπαθούσε με τους Στόουν και Σάφτενααρ να φτιάξει ένα μομέντουμ όμως το σύνολο του Χρήστου Σερέλη κατάφερνε να κρατηθεί κοντά με τους Νίξον, Κρουμπαλί και Γιανγκ να ασκούν “βέτο”. Η διαφορά πήγε ξανά στο +9 (45-54) 8 λεπτά για το τέλος όμως αστραπιαία εξαφανίστηκε με τον Νίξον on fire (53-54) και 2’30” για το τέλος οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (60-60). Από εκεί και στο εξής οι ομάδες συμβάδιζαν και η… μπίλια έπεσε στην μεριά του Λαυρίου στην ρουλέτα των βολών.

Παίκτης – Κλειδί

Τρεις παίκτες του Λαυρίου μπορούν να μοιραστούν τον τίτλο. Μιλάμε για τους Μπράντον Γιανγκ (21π. 4 ασίστ), Τζαμάλ Νίξον (19π 5 ριμπάουντ) και Ουσμάν Κρουμπαλί (9π., 6 ριμπάουντ και καθοριστικό γκολ-φάουλ στο τέλος). Από αυτούς στο… νήμα κερδίζει ο Αμερικανός γκαρντ Γιανγκ που κράτησε το Λαύριο στον αγώνα όταν το Ρέθυμνο ξέφυγε με 11 πόντους διαφορά

Που κρίθηκε

Δύο εύστοχες βολές του Γιανγκ και φοβερό καλάθι και φάουλ του Κρουμπαλί στο τελευταίο λεπτό μετέτρεψαν το 65-65 σε 69-66 και έγειραν την πλάστιγγα για την ομάδα του Λαυρίου.