Κολοσσός ήταν ο ΠΑΟΚ!

2015-11-14T18:45:00+00:00 2015-11-14T19:10:04+00:00.

14/Nov/15 18:45

ΠΑΟΚ

Τη δεύτερη σερί του νίκη πανηγυρίζει ο ΠΑΟΚ ο οποίος έστω και δύσκολα επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 64-59. Πολύ καλή εμφάνιση από τους Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη, με τον Έλληνα σέντερ να αγωνίζεται για δεύτερη φορά στο πρωτάθλημα και τον “Δικέφαλο” να μετράει ισάριθμες νίκες.

Τη δεύτερη διαδοχική του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΠΑΟΚ ο οποίος έστω και δύσκολα επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 64-59. Το παιχνίδι είχε μεγάλη ένταση στην τελευταία περίοδο με τις δύο ομάδες να είναι τρομερά άστοχες (9-4 σκορ περιόδου) αλλά τον “Δικέφαλο” να καταφέρνει να επικρατήσει στα σημεία.

Το δίδυμο των Σχορτσανίτη και Βασιλειάδη έκανε τη διαφορά για τους γηπεδούχους, με τον Έλληνα σέντερ να έχει δύο συμμετοχές στο φετινό πρωτάθλημα και την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου να μετράει ισάριθμες νίκες.

Εξέλιξη του αγώνα

Στο καλό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ (12-3, 3′), ο Κολοσσός Ρόδου αντέδρασε και με γρήγορο σερί 8-0 κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (12-11, 5′). Ο πολύ θετικός έως τότε Σοφοκλής Σχορτσανίτης (4/6 σουτ), βοήθησε τον “Δικέφαλο του Βορρά” να προηγηθεί με 21-15 στο τέλος του δεκαλέπτου, απέναντι στον Κολοσσό των 7 λαθών ήδη.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (22-21, 13′) και να κρατηθούν κοντά μέχρι και το 16′ (27-27), μετά από καλάθι του Γιαννούλη Λαρεντζάκη. Ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την άμυνα του, άνοιξε ξανά τη διαφορά στο 32-27 (18′) και παρά την προσωρινή ισοφάριση των φιλοξενούμενων δια χειρός Ρέλεφορντ (34-34), πήγε για αποδυτήρια με το υπέρ του 38-34.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ο “Σόφο” συνέχισε να “πληγώνει” την άμυνα των Ροδιτών αλλά η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη βρήκε λύσεις έξω από τα 6.75, με τον Λιούις να ισοφαρίζει σε 42-42 στο 23′. Ο ΠΑΟΚ με σωστές επιλογές και έμμεσο τρίποντο του Μαργαρίτη ξέφυγε μετά από ώρα με +7 (52-45, 16′), όμως ο Κολοσσός είχε και πάλι την απάντηση. Ο Ρέλεφορντ ολοκλήρωσε το 10-0 σερί για τους φιλοξενούμενους και έφερε προσωρινά μπροστά την ομάδα του (55-52, 29′), ωστόσο το καλάθι και φάουλ του Βασιλειάδη με τη λήξη έφερε το παιχνίδι στα ίσια (55-55)

Στο πολύ κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι και ο Χάτσερ με ωραίο μπάσιμο διαμόρφωσε το 59-57, 6.04′ πριν τη λήξη. Χαρακτηριστικό της μεγάλης νευρικότητας, ήταν η πολύ μικρή παραγωγικότητα των δύο ομάδων, με την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 62-59, 1.25′ στο ρολόι. Οι βεβιασμένες επιλογές των παικτών ΠΑΟΚ και Κολοσσού δεν άλλαξαν κάτι στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να έχουν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση αλλά να αστοχούν σε προσπάθεια για 3 πόντους. Ο Βασιλειάδης με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 64-59.

Η μεταγραφή του Σοφοκλή Σχορτσανίτη στον ΠΑΟΚ είναι συνδεδεμένη με την ανάκαμψη της ομάδας και με τη σημερινή του εμφάνιση, ο Έλληνας σέντερ απέδειξε πως αυτό μόνο τυχαίο δεν είναι. Ο “Σόφο” ήταν πολύ καλός σε άμυνα και επίθεση, δημιουργώντας χώρους για τους συμπαίκτες του και τελειώνοντας την αναμέτρηση με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα αλλά και 3 λάθη.

Που κρίθηκε

Στο μπλακ άουτ του Κολοσσού στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη κατάφεραν να σκοράρουν μόλις 4 πόντους στο διάστημα αυτό και ο ΠΑΟΚ χωρίς να είναι πολύ καλύτερος πήρε τη δεύτερη διαδοχική του νίκη στο πρωτάθλημα.