Απέδρασε… αήττητη η Κηφισιά

2015-11-14T19:21:49+00:00 2015-11-14T21:09:09+00:00.

14/Nov/15 19:21

Κηφισιά

Η Κηφισιά λύγισε στην παράταση την Καβάλα με 77-72 (63-63 κ.α.) και πέτυχε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια της στη Basket League.

Η Κηφισιά λύγισε στην παράταση την Καβάλα με 77-72 (63-63 κ.α.) και πέτυχε την τρίτη νίκη σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια της στη Basket League.

Ο Κασελάκης με τον Χογκ ήταν οι πρωταγωνιστές των νικητών στο έξτρα πεντάλεπτο, εκεί όπου δεν μπορούσε να βοηθήσει ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης. Ο Έλληνας σέντερ στο ντεμπούτο του με την Κηφισιά ήταν εντυπωσιακός αλλά αποβλήθηκε με πέντε φάουλ (6’31” για το φινάλε της τέταρτης περιόδου). Οι γηπεδούχοι αφού έχασαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς στην κανονική του διάρκεια, έμειναν από δυνάμεις και μοιραία γνώρισαν την πέμπτη διαδοχική ήττα τους. Με 23/72 σουτ εντός πεδιάς, βέβαια, δεν θα μπορούσε να περιμένει περισσότερα!

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, χάρη στο καλάθι του Χρήστου Ταπούτου, 1’18” για το φινάλε (63-63) καθώς στη συνέχεια ακολούθησαν διαδοχικές άστοχες προσπάθειες κι από τις δύο ομάδες, με τον Ρόμπινσον της Καβάλας να έχει την… τελευταία ευκαιρία αλλά να μην βρίσκει στόχο έξω από τα 6μ75.

Που κρίθηκε

Αμφότερες οι ομάδες ήταν πολύ άστοχες και υπέπεσαν σε πολλά λάθη αλλά οι γηπεδούχοι με 19/50 δίποντα και 4/22 τρίποντα επιβεβαίωσαν ότι αντιμετωπίζουν πάρα προβλήματα. Από τη στιγμή που έχασαν την ευκαιρία τους στο φινάλε της κανονικής διάρκειας η ήττα ήρθε φυσιολογικά, παρά την αστοχία των φιλοξενούμενων από τη γραμμή των βολών (4/8 στο τελευταίο λεπτό της παράτασης).

Ο Λεωνίδας Κασελάκης δεν είναι τυχαίο ότι έπαιξε περισσότερο από κάθε άλλον στον αγώνα, καθώς έκανε πολλές δουλειές στο παρκέ, έχοντας 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασιστ. Μάλιστα, ήταν καθοριστικός στην παράταση, όπου μαζί με τον Χογκ σημείωσαν τους πρώτους 7 από τους 14 πόντους της ομάδας τους.