Κυριαρχικός Απόλλωνας “σκόρπισε” τον Ιωνικό και πήρε πλεονέκτημα για τη σωτηρία (videos)

2023-03-11T16:57:39+00:00 2023-03-11T18:06:18+00:00.

11/Mar/23 16:57

Ο Απόλλωνας με MVP τον Βερτζ και μετά από ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο διέλυσε με 93-66 τον Ιωνικό στην Πάτρα και έκανε μεγάλο βήμα παραμονής στη Basket League παίρνοντας και τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Η ομάδα του κόουτς Βετούλα με έναν τρομερό Βέρτζ που “άγγιξε” τo triple double ήταν καλύτερη σε όλο το ντέρμπι παραμονής στην Πάτρα κόντρα στον Ιωνικό και μετά από μία εκπληκτική τρίτη περίοδο πήρε τη μεγάλη νίκη με το εμφατικό 93-66 και έκανε σημαντικό βήμα παραμονής στη Basket League.

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με ρεκόρ 4-14 και ο Απόλλωνας, που κέρδισε μετά από εννιά σερί ήττες και πιο συγκεκριμένα από τις 2 Δεκεμβρίου, πήρε και τη διαφορά (-4 έχασε στο πρώτο ματς) και έχει το πάνω χέρι στην τελική ισοβαθμία.

Ο Ιωνικός φέτος μετράει εκτός έδρας 0/10, ενώ και οι πατρινοί επίσης αγνοούν την χαρά της νίκης μακριά από τη Περιβόλα.

Άντεξε από το -11 στο πρώτο μέρος ο Ιωνικός

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Απόλλωνας και με Βέρτζ και ντέιβις προηγήθηκε με 15-8 (στο 7′), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με τον Χόκινς με 7 προσωπικούς πόντους να μειώνει σε 17-13.

Το τρίποντο του Μακ που σήμανε “συναγερμό” στον Ιωνικό

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πατρινοί με επιμέρους σκορ 10-3, 4/10 τρίποντα και 5 κλεψίματα η διαφορά για πρώτη φορά πήγε σε διψήφια επίπεδα (27-16 στο 14′). Ο Ιωνικός και πάλι μείωσε στους 5 (28-23 στο 17′), παρά τα 9/21 σουτ (3/13 τρίποντα) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 35-31.

Ο εξαιρετικός Λέισι τελείωσε εντυπωσιακά μία φάση και πέτυχε ένα τρίποντο που άναψε “φωτιές”!

“Ξέσπασε” στο τρίτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας και πήρε το ματς!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Βερτζ πρωταγωνιστή και τον Απόλλωνα με σερί 10-0, να προηγείται για πρώτη φορά με +14 (45-31 στο 23′). Η διαφορά στο 27ο λεπτό πήγε και στους 23 (60-37) με τον Ιωνικό, να παρουσιάζει εικόνα κατάρρευσης και τους γηπεδούχους να έχουν 9/22 τρίποντα.

Η όμορφη συνεργασία των Μάντζαρη και Μαυροκεφαλίδη

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους πίσω με 66-47 και να καλούνται σε μία μεγάλη ανατροπή.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ιωνικός με το σερί 6-0 και τον Μαυροκεφαλίδη να φτάνει τους 18 πόντους μείωσε σε 66-53 στο 32ο λεπτό και αναπτέρωσε τις ελπίδες του για ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 11-2 και ανέβασαν πάλι τη διαφορά στο +22 (77-55 στο 35′) και “αγκάλιασαν” τη νίκη. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι δραματικά και ο Απόλλωνας πήρε την σπουδαία νίκη με 93-66.

Τα πολλά και μεγάλα τρίποντα των Πατρινών

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Απόλλωνας έκανε σε επτά λεπτά επιμέρους σκορ 25-6 και προηγήθηκε με 60-37, μία διαφορά που κράτησε ασφαλή μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βερτζ ήταν εξαιρετικός με 23 πόντους, 10 ασίστ, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 7 κερδισμένα φάουλ και αποτέλεσε τον MVP της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-31, 66-47, 93-66