ΑΕΚ: Με clutch Ουίλιαμς παρέμεινε τρίτη! (videos)

2023-03-11T20:20:43+00:00 2023-03-11T21:06:22+00:00.

11/Mar/23 20:20

Η ΑΕΚ με πρωταγωνιστές τους Γόντικα και τον clutch Ουίλιαμς κέρδισε με 95-89 στα Λιόσια τον Κολοσσό Ρόδου και έκανε ένα ακόμα βήμα για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Basket League παραμένοντας στην τρίτη θέση.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη, πριν το μεγάλο ματς με τη Γαλατασαράι για το BCL πήρε μία ακόμα νίκη για τη Basket League με 95-89 επί του Κολοσσού Ρόδου στα Λιόσια και παραμένει σε τροχιά πλεονεκτήματος έδρας ενόψει playoffs, παρότι οι Ροδίτες κράτησαν το +6 από τη νίκη τους στον πρώτο γύρο.

Πλέον η ΑΕΚ με ρεκόρ 11-7 εδραιώθηκε στην πρώτη τριάδα ισοβαθμώντας με το Περιστέρι (έχει το πλεονέκτημα η ΑΕΚ) και ετοιμάζεται για τον τελικό πρόκρισης στα playoffs του BCL με τη Γαλατά (15/3) στα Λιόσια, ενώ ο Κολοσσός παραμένει όγδοος με ρεκόρ 8-9 και απολογισμό μία νίκη και επτά ηττών εκτός έδρας.

Με Ουίλιαμς και Γιάνκοβιτς πήγε προηγούμενη η ΑΕΚ στα αποδυτήρια

Παρότι η ΑΕΚ προηγήθηκε με 8-0 στο τρίτο λεπτό ο Κολοσσός μείωσε σε 12-11 (στο 7′), αλλά η πρώτη περίοδος έληξε με 23-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κολοσσός συνέχισε να είναι κοντά στο σκορ (32-27 στο 13′) αν και ο Ουίλιαμς είχε 11 πόντους. Σταρκς και Μορέιρα είχαν μαζί 20 πόντους και έδωσαν το προβάδισμα στον Κολοσσό με 37-35 (στο 15′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με κιτρινόμαυρο 51-46 και πρωταγωνιστή τον Γιάνκοβιτς!

Η εμφατική εκκίνηση της ΑΕΚ στο ματς

Ο εξαιρετικός Ουίλιαμς στο πρώτο μέρος

Το “καθάρισε” στο δεύτερο ημίχρονο με Ουίλιαμς και Γόντικα η ΑΕΚ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στα Λιόσια ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μπαίνει φουριόζα στο παρκέ και με τον Γόντικα να τελειώνει φάσεις στην επίθεση έκανε επιμέρους σκορ 14-4 και για πρώτη φορά προηγήθηκε με +15 (65-50 στο 24′).

Η διαφορά παρέμενε σε διψήφια επίπεδα (77-67 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 81-68 μετά από buzzer beater καλάθι του Ουίλιαμς.

Τα καρφώματα του Γόντικα

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Σταρκς έχοντας 20 πόντους και ο Κόφι βοήθησαν τον Κολοσσό να μειώσει σε 83-78 (στο 34′) και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος ο Ουίλιαμς με έξι σερί πόντους ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +11 (95-84) και έχρισε μεγάλο φαβορί την ΑΕΚ για τη νίκη. Στη λήξη οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη με 95-89.

Που κρίθηκε: Με το σκορ στο 89-84 ο Ουίλιαμς με προσωπικό σερί 6-0 έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ με +11 (95-84) στο 39ο λεπτό και ουσιαστικά της χάρισε τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίλιαμς με 21 πόντους, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο και ο Γόντικας με 17 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 μπλοκ ήταν οι κορυφαίοι της ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 51-46, 81-68, 95-89

Δείτε τις καλύτερες φάσεις του ματς

Καντζούρης: “Ήταν μία σημαντική νίκη για εμάς”

Στο δεύτερο ημίχρονο της ΑΕΚ στάθηκε ο Ηλίας Καντζούρης μιλώντας μετά τη νίκη της ομάδας του στην κάμερα της ΕΡΤ.

Όσα είπε:

Παπαθεοδώρου: “Όταν δέχεσαι 95 πόντους εκτός έδρας δεν μπορείς να κερδίσεις”

Στην κακή αμυντική λειτουργία της ομάδας του αναφέρθηκε ο Ηλίας Παπαθεοδώρου στις δηλώσεις του στην ΕΡΤ μετά την τρίτη συνεχόμενη ήττα του Κολοσσού στη Basket League.