Ολυμπιακός: Καθάρισε στο τέλος τον ανταγωνιστικό Προμηθέα και… πενηντάρισε! (videos)

2023-03-12T16:32:55+00:00 2023-03-12T21:05:52+00:00.

12/Mar/23 16:32

Ο Ολυμπιακός αν και ήταν άστοχος (8/36 τρίποντα) κέρδισε στο τέλος με 89-77 τον Προμηθέα Πάτρας στο ΣΕΦ και έκανε το 17/17 στη Basket League και το 50-0 στα εγχώρια ματς, πριν τη μάχη με τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας (16/3, 20:00) για την Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρατάχθηκε χωρίς τον τραυματία Σλούκα και τον Μπλακ και παρότι άστοχη από μακριά (8/36 τρίποντα) έκανε ό,τι έπρεπε για να κερδίσει και τον Προμηθέα Πάτρας στο ΣΕΦ με 89-77 και να πετύχει το 17/17 στη Basket League και το απίστευτο 50-0 στα εγχώρια ματς από πέρυσι!

Πλέον ο Ολυμπιακός διατηρείται πρώτος και αήττητος στην κορυφή με ρεκόρ 17-0 και ένα ματς λιγότερο και ετοιμάζεται για το παιχνίδι στο Κάουνας με τη Ζαλγκίρις (16/3, 20:00), ενώ ο Προμηθέας με ρεκόρ 10-8 συνεχίζει να δίνει τη μάχη για την πρώτη τετράδα της κατάταξης.

Διψήφιο ερυθρόλευκο προβάδισμα στο ημίχρονο μέσα από την άμυνα

Εξαιρετική εκκίνηση έκανε στο ματς ο Ολυμπιακός και με 9 πόντους από Βεζένκοφ και 6 από Κάνααν προηγήθηκε με 22-7 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 26-17 και τον Φαλ να κυριαρχεί με 8 πόντους.

Η τάπα του Φαλ και το τρίποντο του Κάνααν

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και οι Πειραιώτες προηγήθηκαν και πάλι με +13 (30-17 στο 14′) Οι Πατρινοί εκμεταλλεύτηκαν την ερυθρόλευκη αστοχία από μακριά και μείωσαν με τον Κάουαν σε 37-28 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 42-30.

Η εξαιρετική συνεργασία Λούντζη – Λαρεντζάκη

Άντεξε μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας στο ΣΕΦ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μην παίζει καλά, αλλά χάρη στον Φαλ να διατηρεί μία διψήφια διαφορά ασφαλείας (51-39 στο 25′).

Ο Προμηθέας ήταν καλύτερος και μείωσε σε 54-49 (στο 28′) με τους Πειραιώτες να έχουν 5/25 τρίποντα και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 59-54 και όλα να είναι ανοιχτά.

Η εκπληκτική συνεργασία Κουλμπόκα – Κόντιτ

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Τόμασον κρατούσε με 16 πόντους κοντά στο σκορ τους Πατρινούς με 66-60 στο 33ο λεπτό. Στο 36′ του ματς ο Πίτερς με 5 προσωπικούς πόντους έδωσε αέρα 11 πόντων στον Ολυμπιακό με 74-63, ενώ δύο λεπτά πριν το τέλος ο Μπολομπόι με καλάθι και φάουλ ανέβασε τη διαφορά στους 13 (80-67) και ουσιαστικά τελείωσε το ματς.

Τρομερό κάρφωμα του Σακίλ ΜακΚίσικ

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου ο Ολυμπιακός με πέντε σερί πόντους του Πίτερς στο 36ο λεπτό προηγήθηκε με +11 (74-63) και τελείωσε ουσιαστικά το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φαλ με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 μπλοκ και 5 κερδισμένα φάουλ ήταν ο καλύτερος του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-30, 59-54, 89-77