Ιωνικός – Περιστέρι 75-102: Επιβλητικό πέρασμα τριάδας από τη Νίκαια (videos)

2023-03-18T20:06:42+00:00 2023-03-18T20:36:53+00:00.

18/Mar/23 20:06

BASKET LEAGUE 2022-2023 / ΙΩΝΙΚΟΣ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (ΣΩΤΗΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Το Περιστέρι ήταν ανώτερο του Ιωνικού στη Νίκαια και πήρε εύκολα τη νίκη με 75-102.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Παράσταση για έναν ρόλο το ματς της Νίκαιας ανάμεσα σε Ιωνικό και Περιστέρι.

Η ομάδα του Σπανούλη πήρε εύκολα τη νίκη με 75-102, για την 19η αγωνιστική της Basket League.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά με 21-12, για να βρεθούν λίγο αργότερα πίσω στο σκορ με 34-55.

Μωραϊτης και Χάμερ έδειξαν τον δρόμο της αντεπίθεσης, πριν αναλάβουν στην επανάληψη οι Ραντάνοφ και Ντένμον.

Με αυτή τη νίκη, οι νικητές ανέβηκαν στο 12-7, ενώ οι ηττημένοι παραμένουν στις τελευταίες θέσεις με 4-15.

Όλα αυτά με τον Ιωνικό να μην έχει τον Μαυροκεφαλίδη, ενώ και ο Φρανσίσκο προφυλάχθηκε από νωρίς λόγω προβλήματος στη μέση.

Στο ματς του πρώτου γύρου, το Περιστέρι είχε πάρει τη νίκη με 96-67, έκανε δηλαδή το 2/2 κόντρα στον Ιωνικό.

Για την 20ή αγωνιστική, ο Ιωνικός φιλοξενείται από τον Άρη (25/3), ενώ το Περιστέρι υποδέχεται τον Κολοσσό (26/3).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Ο Ιωνικός ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και με τον Σίμονς να είναι σε… άγρια κατάσταση με 4/4 τρίποντα, προηγήθηκε ακόμα και με 9 (21-12). Το Περιστέρι, όμως, είχε Χάμερ και Μωραϊτη και κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το τέλος της περιόδου (27-27).

Το 29-31 της συνέχειας έγινε 29-39, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν από εκεί που σταμάτησαν. Με τον Ραντάνοφ να προσφέρει επιπλέον λύσεις, γρήγορα ξέφυγαν ακόμα και με 21 (34-55), για να κλείσουν το ημίχρονο στο υπέρ τους 41-57.

Ο Ιωνικός προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, ανέβασε την απόδοσή του και μάλιστα έφτασε μέχρι το 60-69 με τον Αρσενόπουλο. Το Περιστέρι, όμως, είχε πολυφωνία στην επίθεση και δεν δυσκολεύτηκε να κλείσει τη περίοδο στο 62-79.

Η ομάδα του Σπανούλη δεν έμεινε εκεί, καθώς η τέταρτη περίοδος έγινε διαδικαστικού χαρακτήρα. Και αυτό, γιατί ο Ντένμον σκόραρε για το 68-93 στο 34′, με το Περιστέρι να έχει ουσιαστικά εξασφαλίσει τη νίκη πολύ πριν το φινάλε, για το 75-102.

Πού κρίθηκε

Το 21-12 υπέρ του Ιωνικού έγινε 34-55 υπέρ του Περιστερίου με επιμέρους 13-43!

Ο Μωραϊτης βγήκε μπροστά στο διάστημα που το Περιστέρι έκανε την ανατροπή. Είχε 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 41-57, 62-79, 75-102

Ιωνικός (Κωστής): Νούνιεζ 2 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σίμονς 26 (8/11 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Αρσενόπουλος 12 (2/6 τρίποντα), Λέισι 11 (4 ασίστ, 3 λάθη), Αγγελόπουλος, Μπέμπης, Χένρι 4, Κιούσης 1, Πετανίδης 3 (1), Κορκοντζέλος 1, Μάντζαρης (0/3 τρίποντα, 1 ασίστ, 2 λάθη), Χόκινς 11.

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 11 (4/6 δίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 2, Πουλιανίτης 2, Ντένμον 19 (4/7 τρίποντα), Κασελάκης (0/5 σουτ), Κόουλμαν 6, Μωραΐτης 18 (4/7 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Ραντάνοβ 15 (1), Περσίδης, Χουγκάζ 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Χάμερ 15 (7/7 δίποντα, 0/1 τρίποντομ. 1/4 βολές, 7 ασίστ), Ζούγρης 1.