Κολοσσός: Επέστρεψε στις νίκες με σούπερ δεύτερο ημίχρονο επί του Απόλλωνα (videos)

2023-03-19T16:42:18+00:00 2023-03-19T17:40:12+00:00.

19/Mar/23 16:42

Ο Κολοσσός Ρόδου με πρωταγωνιστές τους Χρυσικόπουλο και Χατζηδάκη και μετά από ένα εξαιρετικό δεύτερο μέρος κέρδισε με 88-68 στην έδρα του τον Απόλλωνα και επέστρεψε στις νίκες στη Basket League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μπορεί να δυσκολεύτηκε για περίπου 27 λεπτά στη Ρόδο από τον Απόλλωνα, όμως χάρη σε ένα εξαιρετικό φίνις στο ματς και με κορυφαίους τους Χρυσικόπουλο και Χατζηδάκη κέρδισε με 88-68 τους Πατρινούς για τη 19η αγωνιστική της Basket League.

Πλέον ο Κολοσσός μετά από τέσσερις σερί ήττες κέρδισε και με ρεκόρ 9-9 συνεχίζει τη μάχη της πρώτης εξάδας, ενώ ο Απόλλωνας μετράει 0/10 εκτός έδρας και με ρεκόρ 4-15 δίνει “μάχη” για την παραμονή.

Από ένα δεκάλεπτο για κάθε ομάδα στο πρώτο μέρος

Πολύ καλή πρώτη περίοδο πραγματοποίησε ο Κολοσσός και προηγήθηκε ακόμα και διψήφια διαφορά, ενώ στη λήξη της το σκορ ήταν 24-15.

Η εξαιρετική κυκλοφορία και το όμορφο καλάθι του Κολοσσού

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πατρινοί ισορρόπησαν το ματς και αρχικά ισοφάρισαν και στο τέλος του πρώτου μέρος οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 40-40.

Το “καθάρισε” στο δεύτερο μέρος ο Κολοσσός

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης το ντέρμπι καλά κρατούσε στη Ρόδο (57-56 στο 27′) ο Απόλλωνας, μέχρι που ο Κολοσσός έκανε σερί 10-0 και έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά με 66-57.

Τα νεύρα του Μορέιρα και το ξέσπασμα στον πάγκο

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά στο 34ο λεπτό πήγε και στους 14 (73-59) και ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί υπέρ του Κολοσσού. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι δραματικά και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 88-68.

Που κρίθηκε: Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Κολοσσός με σερί 10-0 προηγήθηκε με 66-57, μία διαφορά που δεν ανατράπηκε ποτέ μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χρυσικόπουλος είχε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ και 2 κλεψίματα και ο Χατζηδάκης με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 40-40, 66-57, 88-68.