Ολυμπιακός: Με 100άρα και χωρίς Μπαρτζώκα έβγαλε την… υποχρέωση στο Λαύριο και πάει Βελιγράδι (videos)

2023-03-21T19:50:21+00:00 2023-03-21T20:20:36+00:00.

21/Mar/23 19:50

Ο Ολυμπιακός χωρίς τον Γιώργο Μπαρτζώκα κέρδισε με το άνετο 103-75 εκτός έδρας το Λαύριο σε εξ’ αναβολής παιχνίδι της Basket League και διεύρυνε το αήττητο ρεκόρ του ως πρωτοπόρος στο 19-0 και συνολικά στην Ελλάδα στο 52-0, πριν την πρόκληση στη Βελιγράδι για την Ευρωλίγκα με την Παρτιζάν (24/3, 21:00).

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός λίγες μέρες μετά το διπλό επί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ και απόντος του προπονητή του και ταλαιπωρημένου από ίωση Γιώργου Μπαρτζώκα, του εκτός δωδεκάδας Σακίλ ΜακΚίσικ και του Μουσταφά Φαλ, που δεν αγωνίστηκε έφυγε άνετα με το διπλό με 103-75 από το Λαύριο σε εξ’ αναβολής παιχνίδι της Basket League.

Πλέον ο Ολυμπιακός, που είχε για κορυφαίους τους Βεζένκοφ και Σλούκα διευρύνει το αήττητο του στο 19-0 ως πρώτος στην κατάταξη και μετράει σε όλες τις διοργανώσεις κόντρα στο Λαύριο ρεκόρ 12-0.

Η ομάδα του Γιώργου Λημνιάτη με ρεκόρ 5-14 διατηρεί σημαντικές ελπίδες για τη παραμονή στην Α1.

Οι ερυθρόλευκοι μπροστά τους έχουν το παιχνίδι στο Βελιγράδι με την Παρτιζάν (24/3, 21:00), στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα, στην οποία είναι πρωτοπόροι με ρεκόρ 21-8 και έχουν εξασφαλίσει και μαθηματικά την παρουσία τους στα playoffs.

Μικρό ερυθρόλευκο προβάδισμα στο ημίχρονο με τις άμυνες σε δεύτερο ρόλο

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός και προηγήθηκε με 17-8 (στο 6′) με τους ΒεζένκοφΚάνααν να έχουν μαζί 13 πόντους. Η πρώτη περίοδος έληξε με 29-18 και τον Φλαγκ να έχει 11 πόντους με 3/4 τρίποντα.

Τα τρίποντα του Φλαγκ στο πρώτο δεκάλεπτο

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Λαύριο μείωσε σε 35-28 (στο 13′) έχοντας 6/10 τρίποντα και εκμεταλλευόμενο τη χαλαρή άμυνα του Ολυμπιακού.

Ο Ζάρας με 11 πόντους και 3/3 τρίποντα μείωσε ακόμα περισσότερο σε 40-34 (στο 15′) κ, όμως ο Πίτερς απάντησε με 2/2 τρίποντα και η διαφορά πήγε και πάλι στο +13 (47-34 στο 17′).

Διαδοχικές φάσεις σε άμυνα και επίθεση από Παπανικολάου

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Πειραιώτες μπροστά μόλις με +6 (54-48) και το Λαύριο να παίζει εξαιρετικά στην επίθεση.

“Καθάρισε” το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να είναι αισθητά βελτιωμένος και τη διαφορά να “εκτοξεύεται” στο +17 (67-50 στο 24′) με επιμέρους σκορ 13-2 και τον Βεζένκοφ να έχει 18 πόντους.

Το μπλοκ του Μπολομπόι

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πάλι και μείωσαν σε 68-59 με δικό τους επιμέρους σκορ 9-1 (στο 27′), όμως η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Μπλακ και Σλούκα να δίνουν προβάδισμα νίκης στην ομάδα τους με 79-63.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες προηγήθηκαν και με +22 (87-65 στο 33′) με τον Σλούκα να έχει 12 πόντους και 7 ασίστ, όμως το Λαύριο μείωσε γρήγορα στους 13 (87-74).

Το δύσκολο τρίποντο του Κάνααν

Στο 38ο λεπτό όλα είχαν κριθεί με το σκορ να είναι στο 97-75 και στο φινάλε ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μία ακόμα νίκη με 103-75.

Που κρίθηκε: Στο 27ο λεπτό το Λαύριο μείωσε από το -17 σε 68-59, όμως ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 9-4 έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 79-63 και “καθάρισε” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Σλούκας με 12 πόντους (4/7 τρίποντα), 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι.

Οι καλύτερες φάσεις του ματς

Παππάς: “Δεν ξέρουμε αν θα κάτσω εγώ στον πάγκο με την Παρτιζάν”

Οι δηλώσεις του προπονητή του Ολυμπιακού μετά το ματς και όσα είπε για την κατάσταση της υγείας του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Βεζένκοφ: “Πάμε να παίξουμε σε μία αφιλόξενη έδρα”

Όσα είπε στην ΕΡΤ 3 μετά τη νίκη του Ολυμπιακού ο MVP της νίκης κόντρα στο Λαύριο για το ματς στο Βελιγράδι με την Παρτιζάν