AEK – Παναθηναϊκός 77-73: Βασίλισσα στο ντέρμπι με κυρίαρχο Μίτσελ! (videos)

2023-03-25T20:16:33+00:00 2023-03-25T20:56:22+00:00.

gadamopoulos

25/Mar/23 20:16

lemar - aek

Η Ένωση επιβλήθηκε των «πράσινων» και έκανε άλμα για την τετράδα της κανονικής περιόδου.

Τη σπουδαιότερη νίκη της χρονιάς (της) πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου (25/3) η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε 77-73 του Παναθηναϊκού και έκανε σημαντικό βήμα για την τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας στον 1ο γύρο των πλέι οφς!

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη, παρά τις απουσίες των Στρέλνιεκς και Κένι Ουίλιαμς, θριάμβευσε επί των «πράσινων» για τρίτη φορά την τελευταία πενταετία, με κορυφαίους τους Ακίλ Μίτσελ Μπρίντον Λεμάρ και συμπαραστάτες τους Γιάνκοβιτς, Μάιλς και Ξανθόπουλο. Οι «κίτρινοι» έφτασαν σε ρεκόρ 12-7 και σκαρφάλωσαν στην 3η θέση. Παράλληλα, υποχρέωσε το «τριφύλλι» στην τρίτη διαδοχική ήττα του στη Basket League, μετά από εκείνες από ΠΑΟΚ σε Πυλαία και Ολυμπιακό στο ΣΕΦ. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τις πέντε ήττες στο πρωτάθλημα, «πληγωμένοι» από τις απώλειες των Ουόλτερς, Πονίτκα και Αγραβάνη και δεν εκμεταλλεύτηκαν το καλό ματς του Ντουέιν Μπέικον.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Για την επόμενη 21η αγωνιστική της Basket League, η ΑΕΚ θα φιλοξενηθεί (1/4) από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία, ενώ ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί (2/4) τον Απόλλωνα Πατρών στο ΟΑΚΑ.

Ο Μπέικον έκανε ό,τι μπορούσε για να κρατήσει τον Παναθηναϊκό μέσα στο ματς, όμως έχασε το τρίποντο της νίκης κι ενώ η ομάδα του δέχθηκε… αυτοκαλάθι από τον Παπαγιάννη για το 73-71 της ΑΕΚ στο 1:11 για τη λήξη. Στη συνέχεια, ο Μάριους Γκριγκόνις είχε μόλις 1/4 βολές. Το καταπληκτικό καλάθι του Φλιώνη, μοναδικό του στο ματς(!), έβαλε την Ένωση μπροστά με 75-73 στα 28΄΄ και μετά το άστοχο τρίποντου Μπέικον στο τελευταίο σουτ, ο Μάιλς «σφράγισε» τον θρίαμβο του «Δικέφαλου»!

Η εξέλιξη του ντέρμπι

Δύο φάουλ ο Μίτσελ – κυρίαρχος ο Παπαγιάννης

Ο Ηλίας Καντζούρης ξεκίνησε με μία διαφοροποίηση στη βασική πεντάδα, καθώς συμπεριέλαβε στο αρχικό σχήμα τον Παπαδάκη, για το μαρκάρισμα του Μπέικον. Μονάχα που κλήθηκε να κάνει γρήγορα και μία άλλη αλλαγή. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 6-0 στο 2΄, όμως αυτό ήταν το μικρότερο πρόβλημα των γηπεδούχων. Ο εκ των κορυφαίων παικτών τους στη σεζόν, Ακίλ Μίτσελ, υπέπεσε σε δυο φάουλ πριν το δίλεπτο και πέρασε νωρίς στον πάγκο. Το «τριφύλλι» ξέφυγε με 14-7  στο 6΄ και κράτησε το προβάδισμα ως το δεκάλεπτο (19-15), με τον Παπαγιάννη να σκοράρει εννέα πόντους. Η Ένωση, από την άλλη, κατόρθωσε να μείνει κοντά, παρά τα έξι λάθη της, με τον Ξανθόπουλο να της δίνει καλύτερο ρυθμό…

«Μία σου και μία μου»

Με τον Γκριγκόνις να φτάνει τους επτά πόντους, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να παίρνουν το πάνω χέρι και ξέφυγαν με 24-15 στο 12΄. Η ΑΕΚ, όμως, δεν απογοητεύτηκε. Ο Βλάντο Γιανκοβιτς και ο Μίτσελ βρήκαν διαδρόμους και ο «Δικέφαλος» σημείωσε ένα σερί 10-0 και προσπέρασε 25-24 στο 14΄, ενώ πέντε πόντοι του Λεμάρ τον έφεραν και στο +3 (31-28) του 16΄. Δύο σερί τρίποντα του Μπέικον έβαλαν τους «πράσινους» και πάλι μπροστά στο σκορ (34-33) στο 18΄, όμως τα επτά λάθη των παικτών του Σερέλη, αλλά κυρίως οι οκτώ πόντοι του Γιάνκοβιτς με 4/4διπ. και η δημιουργία της ομάδας της ΑΕΚ (11 ασίστ, έναντι πέντε του Παναθηναϊκού), έστειλαν τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια, για το ημίχρονο, με προβάδισμα 37-34.

«Κίτρινη» κυριαρχία στη ρακέτα

Ένα τρίποντο του Γιάνκοβιτς έφερε και πάλι την ομάδα του στο +6 (43-37) στο 22΄, όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε και προσπέρασε 48-46 με τρίποντο του Γκριγκόνις στο 26΄, σε ματς, ως τότε, με οκτώ ισοπαλίες και δέκα εναλλαγές προβαδίσματος. Η «κίτρινη» κυριαρχία στη ρακέτα, όμως, έφερε ένα επιμέρους 12-2 και η ΑΕΚ ξέφυγε με 58-50 στο 29΄, με τον Ακίλ Μίτσελ να σκοράρει δέκα πόντους στην τρίτη περίοδο (φτάνοντας τους 15) και τον Μάιλς να προσθέτει 12π.. Δύο νέα σερί τρίποντα του Μπέικον επέτρεψαν στο «τριφύλλι» να μειώσει σε 60-56 στο 30΄.

Ασταμάτητοι Μπέικον – Λεμάρ

Ο Ντουέιν Μπέικον συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο τρίτο δεκάλεπτο και με πέντε διαδοχικούς πόντους (έχοντας και 6/10τριπ.) έβαλε τον Παναθηναϊκό σε θέση του οδηγού, με 65-60 στο 33΄ και επιμέρους 15-2 των «πράσινων»! Ο «Δικέφαλος», όμως, απάντησε με τη σειρά του και χάρη σε πέντε σερί πόντους του Λεμάρ πήρε και πάλι κεφάλι με 69-67 στο 35΄, μέχρι το «θρίλερ» ως το τελευταίο λεπτό.

Πού κρίθηκε: Στην κυριαρχία της ΑΕΚ στη ρακέτα (37 ριμπάουντ, έναντι 31 του Παναθηναϊκού), αλλά και στην καλύτερη δημιουργία της Ένωσης (17 ασίστ – μόλις 11 το «τριφύλλι»)

Παίκτης-κλειδί: Παρά τα δύο φάουλ στο πρώτο δίλεπτο, ο Ακίλ Μίτσελ δεν έχασε τον ρυθμό του και κάνοντας ό,τι ήθελε στον αέρα από την τρίτη περίοδο κι έπειτα, υπέγραψε με 17 πόντους τη μεγάλη νίκη της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 37-34, 60-56, 77-73.

ΑΕΚ (Καντζούρης;): Λεμάρ 14 (2/4τριπ.), Κόνιαρης, Ξανθόπουλος 7 (1/4τριπ., 3ασ.), Φλιώνης 2, Οριόλα 2, Γιάνκοβιτς 14 (4/4διπ., 2/5τριπ.), Μάιλς 14 (1/3τριπ., 9/9βολ.), Γόντικας, Μάντσεν 4, Παπαδάκης 3 (1), Μίτσελ 17 (3/7διπ., 8/10βολ.).

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1), Λι 8 (2/6τριπ., 4ασ.), Παπαγιάννης 11 (1), Μποχωρίδης, Ουίλιαμς 4, Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 22 (6/12τριπ., 9ριμπ.), Γκριγκόνις 17 (3/8τριπ., 4/8βολ.), Μαντζούκας 2, Γκουντάιτις 6