Λαύριο: Εξασφάλισε την παραμονή με θρίαμβο στην Καρδίτσα! (videos)

2023-03-26T18:00:57+00:00 2023-03-26T18:54:16+00:00.

gadamopoulos

26/Mar/23 18:00

Karditsa-Lavrio
BASKET LEAGUE 2022-2023 / ΚΑΡΔΙΤΣΑ - ΛΑΥΡΙΟ (ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ/EUROKINISSI)

Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη νίκησε με 85-70 τους νεοφώτιστους και κατόρθωσε να σώσει την κατηγορία, δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε της σεζόν.

Ο πρόσφατος θρίαμβος επί της ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια, παρθενική εκτός έδρας νίκη του Λαύριο για φέτος, ήταν η αρχή. Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη, όμως, κατόρθωσε να εξασφαλίσει την παραμονή της στην Basket League και πάλι μακριά από το «σπίτι» της.

Το Λαύριο πέρασε νικηφόρα με 85-70 από τη νεοφώτιστη Καρδίτσα και με τη δεύτερη φετινή επικράτηση επί των αντιπάλων του, έφτασε τις έξι νίκες σε 20 ματς, αφήνοντας στις… έγνοιες, τους αντιπάλους τους, τον Ιωνικό και τον Απόλλωνα. Οι νικητές ξέφυγαν δύο νίκες από τους ουραγούς γηπεδούχους και τον Ιωνικό, αλλά και με μία από τους Πατρινούς.

Η Καρδίτσα «λύγισε» από την πίεση και την αστοχία της, καθώς ο κορυφαίος φετινός σκόρερ της ομάδας του Νίκου Παπανικολόπουλου, Ρομπέρτο Γκάλινατ (μ.ό. 20,8π.), έμεινε στους 13 πόντους, αλλά με μόλις 5/16 σουτ, εκ των οποίων 0/7 τρίποντα…

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Για την επόμενη 21η αγωνιστική της Basket League, η Καρδίτσα θα φιλοξενηθεί (2/4) από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, ενώ το Λαύριο θα αγωνιστεί (1/4) στη Νίκαια, με τον Ιωνικό.

Ασταμάτητος Λάντζεβαϊν

Η σημασία του ματς έφερε μεγάλη νευρικότητα στους γηπεδούχους, οι οποίοι ήταν ιδιαιτέρως άστοχοι και στο πρώτο δεκάλεπτο βρήκαν σκορ κυρίως από βολές (8/10). Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου άρχισαν το ματς με μόλις 3/13 σουτ (1/7 τρίποντα), την ίδια στιγμή που το Λαύριο κατόρθωνε να «χτυπήσει» από παντού. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/7 τρίποντα στην πρώτη περίοδο και ξέφυγαν με 20-9 στο 8΄. Ωστόσο, ήταν κυρίαρχοι και κοντά στο καλάθι, με τον Λάντζεβαϊν να ξεπερνά τον μέσο όρο του (9,55π.) από το δεκάλεπτο με 12π., 6/7διπ. και 6ριμπ. και να φέρνει την ομάδα του στο 24-15 του 10΄.

Η πίεση έγινε (πάλι) κοινή

Το σκηνικό, πάντως, άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το Λαύριο έγινε με τη σειρά του νευρικό,, με 0/7 τρίποντα στην περίοδο και συνολικά 3/7 βολές, ενώ μόνο ο Γκρέι (7π.) ήταν συμπαραστάτης του Λάντζεβαϊν (15π. στο ημίχρονο) στην επίθεση. Από την άλλη, παρά τα 2/14 τρίποντα, η Καρδίτσα βρήκε λύσεις από τον Γκάμπροβσεκ (9π.) και ελέγχοντας προσωρινά ριμπάουντ και ρυθμό, πλησίασε στο 15΄ σε 30-28, με ένα επιμέρους σκορ 10-2. Το ματς έμεινε στη συνέχεια «κλειστό», μέχρι το υπέρ του Λαυρίου 37-34 στην ανάπαυλα.

Πλουραλισμός Λαυρίου και ρεσιτάλ Γκρέι!

Μπορεί ο Λάντζεβαϊν να μην είχε αντίπαλο στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν ήταν μόνος του. Ο κόουτς Γιώργος Λιμνιάτης είδε μετά το τρίτο δεκάλεπτο άλλους τρεις παίκτες του να συνεισφέρουν, καθώς οι Γκρέι, Αλέξανδρος Νικολαΐδης, Κόουλ και Φλαγκ «έσπρωξαν» τους φιλοξενούμενους σε ένα επιμέρους 18-5, που τους έφερε στο +16 (με 55-39) του 25΄. Η Καρδίτσα κατάφερε, με ένα δικό της 16-6 (μετά και το 61-50 του 30΄), να πλησιάσει στο 61-55 του 32΄, όμως δύο τρίποντα του Γκρέι για το 69-58 στο 34΄ και το 8-64 του 37΄, «κλείδωσε» το ματς για το Λαύριο.

Πού κρίθηκε: Στις λύσεις του Λαυρίου, για το οποίο και οι πέντε βασικοί είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, στη δημιουργία των φιλοξενούμενων (24 ασίστ), αλλά και στα 3/22τριπ. των γηπεδούχων.

Παίκτης-κλειδί: Το εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ του Σίριλ Λάντζεβαϊν (21π., 12ριμπ.) επιβεβαίωσε την κυριαρχία του και στις δύο ρακέτες, όμως ο Τζάστιν Γκρέι υπέγραψε τη νίκη του Λαυρίου, με 18 από τους 25 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο!

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 34-37, 50-61, 70-85.

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Πρίτζετ 10, Έβανς 15 (6/11διπ.), Αθηναίου 4, Χάντερ 4, Αγραβάνης 1 (0/3διπ., 1/2βολ., 13ριμπ.), Γκιουζέλης 2, Ουέστ 3 (1/4τριπ.), Γκάμπροβσεκ 16 (2/4τριπ.), Γκάλινατ 13 (5/9διπ., 0/7τριπ.).

Λαύριο (Λιμνιάτης): Γκρέι 25 (5/7τριπ.), Φλαγκ 11 (1/4τριπ., 7ασ.), Κόουλ 12 (1/3τριπ., 6ασ.), Αλ. Νικολαΐδης 12 (2/3τριπ., 6ασ.), Ίντι, Λάντζεβαϊν 21 (10/12διπ., 12ριμπ.), Ζάρας 2, Δεϊμέζης, Σπρίντζιος, Κολοβέρος 2, Γερομιχαλός.

Ο κόουτς των νικητών, Γιώργος Λιμνιάτης, σχολίασε πως «είναι καθοριστική νίκη γιατί μας δίνει ουσιαστικά την παραμονή. Ελέγχαμε από το ξεκίνημα τον ρυθμό του παιχνιδιού, είχαμε ψυχραιμία, σωστές αποφάσεις και μεγάλα σουτ όταν η Καρδίτσα άρχισε να πιέζει, ιδιαίτερα στο τρίτο δεκάλεπτο. Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μας γιατί ακολουθήσαν το πλάνο, είχαν συγκέντρωση, θάρρος και θράσος και είχαμε ποντάρει στο άγχος των αντιπάλων, αν και εμάς ήταν ένα ματς που είχε το “πρέπει”».

Ο κόουτς Λιμνιάτης τόνισε βεβαίως πως «εμείς θα είχαμε βεβαίως κι άλλες ευκαιρίες, όμως εστιάσαμε στο ότι η Καρδίτσα θα έχει άγχος και παίξαμε πιο απελευθερωμένα και γι’ αυτό είχαμε καλά ποσοστά στο δεύτερο ημίχρονο». Αφιέρωσε τη νίκη «στον γυμναστή μας, Μάκη Παναγάκη, ο οποίος έφερε ένα νέο μέλος στην οικογένειά του» και ξεκαθάρισε ότι παρά την παραμονή του Λαυρίου, «επειδή κρινόμαστε, θα πάμε να παίξουμε σοβαρά στα δύο επόμενα ματς και ειδικά σε αυτό το επόμενου Σαββάτου (σ.σ.: με τον Ιωνικό στη Νίκαια), γιατί από τη δική μας συμπεριφορά θα κρίνει ποιος θα σωθεί και ποιος όχι».

Από την πλευρά του, ο κόουτς της Καρδίτσας, Νίκος Παπανικολόπουλος, επισήμανε πως «το Λαύριο κυριάρχησε ολοκληρωτικά από το πρώτο λεπτό. Στην πίεση του “πρέπει” που νόμιζαν τα παιδιά πως υπάρχει σε αυτό το παιχνίδι, ήμασταν πολύ κατώτεροι των περιστάσεων». Ωστόσο, συμπλήρωσε πως «ό,τι έχει κερδίσει αυτή η ομάδα το έχει κερδίσει με αυτούς τους παίκτες και σε 15 μέρες έχουμε ένα σημαντικό παιχνίδι (σ.σ.: εντός έδρας, με τον Ιωνικό) που θα κρίνει την παραμονή μας στην κατηγορία. Οι ελπίδες μας είναι ίδιες και έχουμε ένα σημαντικό ματς στην έδρα μας».