Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: 100άρα με 30άρα στην επιστροφή του Μπαρτζώκα (videos)

2023-03-26T20:12:40+00:00 2023-03-26T20:42:44+00:00.

26/Mar/23 20:12

Ο Ολυμπιακός με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να επιστρέφει στον πάγκο του κέρδισε εύκολα τον ΠΑΟΚ με 100-70 στο ΣΕΦ και έφτασε το 20-0 στη Basket League, πριν τη “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα στο γήπεδο του κόντρα στη Βιλερμπάν (29/3) και τον Παναθηναϊκό (31/3).

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

O Γιώργος Μπαρτζώκας ξεπέρασε την ίωση που τον ταλαιπωρούσε και είδε τον Ολυμπιακό μετά από ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο να κερδίζει με 100-70 τον ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ και να διατηρεί το αήττητο του στο Πρωτάθλημα.

Πλέον ο Ολυμπιακός με ρεκόρ 20-0 παραμένει μόνος πρώτος στην κατάταξη της Basket League έχοντας εξασφαλίσει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs, ενώ ο ΠΑΟΚ με ρεκόρ 11-9 παραμένει πέμπτος και συνεχίζει το “κυνήγι” της τέταρτης ΑΕΚ.

Οι ερυθρόλευκοι για την τελευταία “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα, στην οποία είναι πρώτοι με ρεκόρ 21-9 μαζί με τη Ρεάλ, θα υποδεχθούν στο ΣΕΦ τη Βιλερμπάν (29/3) και τον Παναθηναϊκό, αναζητώντας μία νίκη για να “κλειδώσουν” και μαθηματικά την παρουσία τους στην τετράδα.

Κυριάρχησε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός και “καθάρισε” από νωρίς το ματς

Οι άμυνες είχαν δευτερεύοντα ρόλο στο ξεκίνημα και ο ΠΑΟΚ είχε το μικρό προβάδισμα με 17-16 (στο 6′) και με τις δύο ομάδες να έχουν μαζί 8/11 τρίποντα.

Η πρώτη περίοδος έληξε με 30-22, τον Βεζένκοφ να κυριαρχεί με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα και τους Πειραιώτες να έχουν 5/7 τρίποντα.

Τα τρίποντα της πρώτης περιόδου

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βελτίωσαν εκπληκτικά την άμυνα τους και “εκτόξευσαν” το προβάδισμα τους στο +19 (42-23 στο 16′) με επιμέρους σκορ 12-1 και μετρώντας συνολικά 9/11 δίποντα.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 49-30 μετά από buzzer beater κάρφωμα του Μπολομπόι και τον Ολυμπιακό, να κυριαρχεί πλήρως.

Η συνεργασία Πάπας – Μπολομπόι

Έκανε προσπάθεια ανατροπής ο ΠΑΟΚ, αλλά το πήραν εύκολα οι Πειραιώτες

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να διατηρεί μία διαφορά ασφαλείας με 59-39 (στο 26′) και να ελέγχει πλήρως το ρυθμό.

O ΠΑΟΚ στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου μείωσε σε 66-52 με τον Μπλακ με φόλοου να διαμορφώνει το σκορ.

Ο “καυτός” Σάσα Βεζένκοφ

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες ανέβασαν και πάλι την ένταση της άμυνας τους και τη διαφορά στο σκορ η οποία πήγε στο +20 (75-55 στο 33′) με τους Πίτερς και Μπλακ να δίνουν λύσεις.

Στο 37ο λεπτό όλα είχαν κριθεί με τη διαφορά για τον Ολυμπιακό στους 85-63 και στο τέλος πανηγύρισε μία ακόμα νίκη με 100-70.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 19-8 έκλεισε το πρώτο μέρος προηγούμενος με 49-30 και ουσιαστικά “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ με 26 πόντους (9/11 σουτ), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη και 4 κερδισμένα φάουλ ήταν ο κορυφαίος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 49-30, 66-52, 100-70