Κολοσσός: Δεύτερη νίκη επί του Άρη στο “φρούριο” της Ρόδου και ζωντανός για εξάδα (videos)

2023-04-01T17:05:52+00:00 2023-04-01T18:36:45+00:00.

01/Apr/23 17:05

BASKET LEAGUE 2022-2023 / ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΑΡΗΣ (ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ / EUROKINISSI)

Ο Κολοσσός πήρε μία σπουδαία νίκη κόντρα στον Άρη με 96-90, για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

”Φρούριο” η Ρόδος ξανά!

Ο Κολοσσός νίκησε και τον Άρη στην έδρα του με 96-90, έχοντας μόλις μία εντός έδρας ήττα σε 10 ματς.

Το ματς της 21ης αγωνιστικής της Basket League κρίθηκε στο διάστημα 30′-35′, όταν οι νικητές έκαναν επιμέρους 23-10 για το +13.

Ο εντυπωσιακός Σμιθ έδωσε το σύνθημα με 28 πόντους, μαζί με τους Ντίξον (20) και Κόφι (10), για το 10-10 των Ροδιτών, έχοντας ματς λιγότερο.

Στο 10-11 βρίσκεται, πλέον ο Άρης του Τολιόπουλου (20 πόντοι), στην ”μάχη” για την εξάδα, που δεν… πέφτει πάνω σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Στο ματς του πρώτου γύρου, ο Κολοσσός είχε πάρει τη νίκη με 68-74, επομένως έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ο Κολοσσός υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (4/4) για την 15η αγωνιστική, πριν το ματς στο Λαύριο. Ο Άρης υποδέχεται τον Προμηθέα.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Ο Άρης ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και άμεσα μπήκε σε ρόλο οδηγού στο σκορ. Ο Κολοσσός ήταν αρκετά άστοχος, αλλά κατάφερε να φτάσει στο -1 (13-14), όμως οι Τολιόπουλος και Γκούντγουϊν σκόραραν στο τέλος της περιόδου για το 15-18.

Το σκηνικό άλλαξε στη δεύτερη περίοδο. Οι Ροδίτες όχι απλά ισοφάρισαν, αλλά ξέφυγαν ακόμα και με 9 (41-32) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους Σμιθ και Χατζηδάκη κυρίως να σκοράρουν συνεχόμενους πόντους από το 27-30 υπέρ του Άρη.

Και ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στον Κολοσσό, τότε το τρίτο ήταν δικαιωματικά του Άρη. Με τον Τολιόπουλο και το… τρίποντο, οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 56-56 από το -9 του 20′, για να μπούμε στη τέταρτη περίοδο με το σκορ στο 58-58.

Σμιθ, Κόφι και Ντίξον βγήκαν μπροστά για τον Κολοσσό και με σερί πόντους έφεραν την μέγιστη διαφορά των 13 πόντων (81-68). Ο Άρης έκανε την ύστατη προσπάθεια (85-78), αλλά ο χρόνος κύλησε υπέρ των γηπεδούχων για τη νίκη τους με 96-90.

Πού κρίθηκε

Το 58-58 έγινε 81-68 από το 30′ μέχρι το 35′, με τον Κολοσσό να σφραγίζει τη νίκη σε εκείνο το διάστημα.

Παίκτης-κλειδί

Ο Σμιθ με 28 πόντους ήταν εξαιρετικός, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Είχε 7/12 σουτ, 10/10 βολές, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 41-32, 58-58, 96-90

Κολοσσός (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Ντίξον 20 (1/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Χατζηδάκης 13 (5/8 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κατσίβελης 7 (2/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιαννόπουλος 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σμιθ 28 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 10/10 βολές), Μορέιρα 10 (3/5 δίποντα, 4/5 βολές), Κόφι 10 (4/6 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τιγκ 2, Χατζηνικόλας 3 (1)

Άρης (Καστρίτης): Χόρχλερ 11 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 12 (6/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 λάθη), Τολιόπουλος 20 (1/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νότε 17 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Νετζήπογλου 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 12 (2/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σανόγκο, Καββαδάς 2, Φίλλιος 8 (2), Χρηστίδης, Χάγκινς

Ηλίας Παπαθεοδώρου: ”Οι παίκτες ξεπέρασαν τους εαυτούς τους”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Κολοσσού:

«Ήταν μία πολύ σημαντική για νίκη για εμάς, απέναντι σε μία ομάδα που έχουμε τους ίδιους στόχους. Την είσοδό μας στα playoffs και την όσο το δυνατόν καλύτερη θέση. Ήταν μεγάλης απαίτησης το παιχνίδι από πλευράς ενέργειας. Οι παίκτες ξεπέρασαν τον εαυτό τους και πήραμε μία πολύ μεγάλη νίκη, παίζοντας ταυτόχρονα και για άλλη μία φορά πολύ ωραίο μπάσκετ, που για εμάς είναι ζητούμενο, ώστε να καταφέρουμε να φέρουμε όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο στο γήπεδό μας και να προσελκύσουμε παραπάνω φιλάθλους. Συγχαρητήρια στους παίκτες. Ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο για την στήριξή του, ήταν εξαιρετική η βοήθειά του και τους περιμένουμε και την Τρίτη στο γήπεδό μας απέναντι στον Παναθηναϊκό»

Γιάννης Καστρίτης: ”Θα διεκδικήσουμε τις πιθανότητές μας μέχρι το τέλος”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Άρη:

«Για ένα ακόμη παιχνίδι παρότι είμαστε πάρα πολύ στεναχωρημένοι για το αποτέλεσμα, θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά για τον τρόπο που αντέδρασαν και προσπάθησαν να επιστρέψουν, για να διεκδικήσουν το παιχνίδι. Κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Ξέρουμε πολύ καλά πόσα προβλήματα τραυματισμών για ακόμη μία φορά είχαμε να αντιμετωπίσουμε, καθ’ όλη τη διάρκεια της εβδομάδας.

Νομίζω ότι ούτε μία ημέρα δεν ήμασταν δέκα παίκτες για να προπονηθούμε όπως έπρεπε. Για εμάς ήταν πολύ σημαντικό παιχνίδι. Τα παιδιά το έδειξαν αυτό. Όπως κάνουμε πάντα, έτσι κάναμε και σήμερα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο θα διεκδικούμε τις πιθανότητές μας σε κάθε κατοχή, ώστε να καταφέρνουμε να φτάνουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Το ίδιο θα κάνουμε μέχρι τη λήξη και της κανονικής περιόδου και των playoffs στη συνέχεια. Για εμάς, οδηγός είναι η καθημερινή προσπάθεια και στο τέλος να δούμε ποιο είναι το καλύτερο που θα έχουμε καταφέρει.

Συγχαρητήρια στον Κολοσσό για το πολύ όμορφο παιχνίδι και για τη νίκη, συγχαρητήρια και στους παίκτες μας. Ευχαριστούμε πολύ τους φίλους μας που ήρθαν και μας στήριξαν και σήμερα και χειροκρότησαν στο τέλος τα παιδιά. Συνεχίζουμε. Έχουμε ένα ακόμη ματς μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου απέναντι στον Προμηθέα, όπου όπως κάθε φορά θα προετοιμαστούμε και θα δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό»