2023-04-01T17:08:38+00:00 2023-04-01T17:48:15+00:00.

gadamopoulos

01/Apr/23 17:08

Langevine

Η ομάδα της Νίκαιας ηττήθηκε 90-82 και θα παίξει χωρίς «μαξιλαράκι» την τελευταία αγωνιστική για την παραμονή – Σώθηκε ο Απόλλων Πατρών.

Το αδιάφορο Λαύριο έπαιξε για την ιστορία του και παρότι είχε εξασφαλίσει από την περασμένη εβδομάδα την παραμονή στη Basket League, νίκησε το Σάββατο (1/4) τον Ιωνικό με 90-82 στη Νίκαια και τον κράτησε στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη, με κορυφαίους τους Σίριλ Λάντζεβαϊν και Αλέξανδρο Νικολαΐδη, «γύρισε» από το -20 του ημιχρόνου και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ταξιδέψουν με πλεονέκτημα στην Καρδίτσα, για τον «τελικό» της σωτηρίας την ερχόμενη εβδομάδα. Τη νίκη των φιλοξενούμενων πανηγύρισε και ο… Απόλλων Πατρών, ο οποίος με αυτό το αποτέλεσμα εξασφάλισε την παρουσία του στη μεγάλη κατηγορία και την επόμενη σεζόν. Ο Ιωνικός «έπεσε» σε ρεκόρ 4-17 και θα ψάξει νίκη-σωτηρία στο φινάλε της κανονικής περιόδου, όμως θα αγωνιστεί στο ματς της σεζόν ενισχυμένος με τον παλιό γνώριμο Στιβ Μπαρτ τζούνιορ (ήταν στις εξέδρες) και τον φόργουορντ/σεντερ Μάικ Μάιερς, τον οποίο θα αποκτήσει από την Αστάνα.

Αναλυτικά τα στατιστικά στις αναμέτρησης

Για την επόμενη 22η και τελευταία αγωνιστική της Basket League, ο Ιωνικός θα φιλοξενηθεί από την Καρδίτσα, ενώ το Λαύριο θα υποδεχθεί τον Κολοσσό Ρόδου.

Τα ριμπάουντ έδωσαν προσωρινό αβαντάζ

Η σημασία του ματς δεν προκάλεσε νευρικότητα στους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν 16-8 στο 5΄ και ακόμη και όταν το Λαύριο ισοφάρισε προσωρινά σε 17-17, δύο λεπτά αργότερα, δεν έχασαν το μυαλό τους. Με 8π. του Σίμονς και 7π. του Χένρι, ο Ιωνικός έφτασε στο 26-20 του δεκαλέπτου (παρά τα 9/10διπ. των αντιπάλων) και στη συνέχεια επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του, εκμεταλλευόμενος και τις απουσίες των φιλοξενούμενων (ο Κόουλ μετακόμισε στη Μπραουνσβάιγκ και ο Γερομιχαλός ήταν τραυματίας στο μάτι).

Με τους παίκτες του κόουτς Κωστή να κυριαρχούν στις δύο ρακέτες, κάτι που επιβεβαιώθηκε από τα δέκα επιθετικά ριμπάουντ, έναντι κανενός του Λαυρίου(!), το σκορ έφτασε στο 37-29 και ο Ιωνικός κατόρθωσε να κλείσει τη δεύτερη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 14-2, για το +20 (51-31) του ημιχρόνου, χάρη στη συνεισφορά των Αρσενόπουλου και Χόκινς. Το Λαύριο, αν και είχε 13/17διπ. και τον Λάντζεβαϊν με 14π., ήταν άστοχο από τα 6,75μ., με 0/11τριπ….

Comeback Λαυρίου και ανατροπή!

Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου να δείξουν ότι δεν είναι αδιάφοροι. Μετά τα 0/11τριπ. του ημιχρόνου, οι παίκτες του κόουτς Λιμνιάτη πέτυχαν 4/7 στο τρίτο δεκάλεπτο, «ροκάνισαν» τη διαφορά και δεν περιορίστηκαν στη μείωση του σκορ σε 68-60 στο 30΄.

Με καθαρότερο μυαλό και λύσεις από τον Αλέξανδρο Νικολαιδη, το Λαύριο πλησίασε κι άλλο και όχι μόνο ισοφάρισε σε 68-68 στο 33΄, αλλά προσπέρασε 73-72, με γκολ-φάουλ του εξαιρετικού Λάντζεβαϊν. Μάλιστα, το Λαύριο ξέφυγε και με +7, με 83-76 στο 37΄, από τρίποντο του Φλαγκ και πήρε το ματς, με ένα εκπληκτικό επιμέρους σκορ 59-31 στο δεύτερο μέρος!

Πού κρίθηκε: Μπορεί οι γηπεδούχοι να πήραν… 25 επιθετικά ριμπάουντ (συνολικά 50 «σκουπίδια», έναντι 34 του Λαυρίου), όμως οι νικητές άφησαν πίσω τους τα 0/11τριπ. του ημιχρόνου και είχαν στο δεύτερο μέρος 10/14.

Παίκτης-κλειδί: Σε ένα καταπληκτικό ματς, ο Σίριλ Λάντζεβαϊν δεν είχε αντίπαλο στα καλάθια και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 26π., 11/13διπ., 4ριμπ. και 2 τάπες!

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 51-31, 68-60, 82-90.

Ιωνικός Ν. (Κωστής): Κάπελαν 9 (2/7τριπ.), Μπέμπης, Καστίγιο Νούνιεζ 4, Σίμονς 14 (3/9τριπ.), Χένρι 14 (2/6τριπ.), Κορκόντζελος, Αρσενόπουλος 13 (3/10τριπ.), Χόκινς 13 (3/8διπ., 10ριμπ.), Λέισι 15 (3/7διπ., 0/7τριπ., 9/13βολ.), Αγγελόπουλος.

Λαύριο (Λιμνιάτης): Φλαγκ 13 (2/5τριπ., 10ριμπ., 5ασ.), Αλ. Νικολαΐδης 24 (4/4διπ., 5/12τριπ., 5ασ.), Απ. Νικολαιδης, Ίντι 8 (2/3τρπ.), Λάντζεβαϊν 26 (11/13διπ.), Ρέμι, Ζάρας 11 (1), Σπρίντζιος, Κολοβέρος 8.

Ο κόουτς των νικητών, Γιώργος Λιμνιάτης, θύμισε πως «είχαμε υποσχεθεί το προηγούμενο Σάββατο, μετά τη νίκη στην Καρδίτσα και την εξασφάλιση της παραμονής, ότι θα είμαστε σοβαροί ως το τέλος του πρωταθλήματος. Είχαμε επισημάνει πως πρέπει να δείξουμε την ίδια ενέργεια που δείξαμε σε όλα αυτά τα παιχνίδια, γιατί έτσι είναι οι σοβαρές ομάδες και έτσι σέβεσαι τον αντίπαλο. Στο πρώτο ημίχρονο, δυστυχώς, μπήκαμε απλά να παίξουμε και το μόνο που είπα στους παίκτες στα αποδυτήρια είναι ότι παίζουμε για την αξιοπρέπειά μας και την προσπάθεια που έχουμε κάνει ως τώρα. Τους δίνω συγχαρητήρια για τον τρόπο που αγωνίστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο».

Ο προπονητής του Ιωνικού, Φοίβος Κωστής, σχολίασε πως η ήττα της ομάδας του «ήταν θέμα ενέργειας, αν και δεν έχω ξεκάθαρη απάντηση για τις αιτίες του αποτελέσματος. Δεν μπορώ να πω ότι τα παιδιά δεν το ήθελαν και το έδειξαν στο πρώτο ημίχρονο». Ο κόουτς των γηπεδούχων, βεβαίως, τόνισε πως η συνέχεια «δεν έχει να κάνει με το σημερινό παιχνίδι. Και να κερδίζαμε σήμερα έχουμε ένα ακόμη ματς που πρέπει να πάρουμε, το επόμενο. Το ξεπερνάμε, επί τόπου και πάμε για τον αγώνα με την Καρδίτσα».