ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 78-72: Θρίαμβος στο ντέρμπι τετράδας με την αύρα του Μπάνε! (videos)

2023-04-01T20:28:05+00:00 2023-04-01T21:30:45+00:00.

01/Apr/23 20:28

Ο ΠΑΟΚ με το τρομερό το δίδυμο Χαντς-Ράιλι και με ένα καθοριστικό μπλοκ του Ρένφρο κέρδισε (78-72) την ΑΕΚ στην “Πυλαία” και απέκτησε πλεονέκτημα για την κατάκτηση της τέταρτης θέσης στην κανονική περίοδο της Basket League.

Σε μία βραδιά που ανήκε στον Μπάνε Πρέλεβιτς στην “Πυλαία”, μπορεί η ΑΕΚ να προηγήθηκε με +9 στο δεύτερο μέρος επί του ΠΑΟΚ με τον εξαιρετικό Ουίλιαμς, αλλά οι γηπεδούχοι με εκπληκτικούς τους Χαντς και Ράιλι πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη με 78-72 για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με ρεκόρ 12-9 και ο ΠΑΟΚ μετά το 2/2 επί της ΑΕΚ έχει το πάνω χέρι, ενώ για να καταταχθεί τέταρτος την τελευταία αγωνιστική θέλει διπλό στην Πάτρα επί του αδιάφορου βαθμολογικά Απόλλωνα και ο Προμηθέας που υπερέχει στη μεταξύ τους ισοβαθμία να μην κάνει 2/2.

Μεγάλο ντέρμπι από το ξεκίνημα στην Πυλαία

Στην πρώτη περίοδο ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και με 3/8 τρίποντα και μόλις 1 λάθος έναντι 3 της ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα στη λήξη της με 23-18.

Ο εξαιρετικός Χαντς στο πρώτο δεκάλεπτο

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ με Ουίλιαμς και Οριόλα και εύστοχα μακρινά σουτ άλλαξε τη ροή του αγώνα και με επιμέρους σκορ 13-8 ισοφάρισε σε 31-31 (στο 16′).

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να πήρε προβάδισμα και πάλι με +5 (38-33 στο 18′), όμως ο ΑΕΚ έκλεισε το πρώτο μέρος με το σκορ στο 40-39.

Το γύρισε από το -9 ο ΠΑΟΚ και το έκανε “θρίλερ”

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην “Πυλαία” ξεκίνησε με τους παίκτες του Ηλία Καντζούρη να μπαίνουν πολύ δυνατά παίζοντας σαφώς καλύτερη άμυνα και με επιμέρους 14-4 με κύριο εκφραστή τον Γιάνκοβιτς, να προηγούνται με 53-44 (στο 27′)!

H τρίτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να βγάζουν αντίδραση και μετά από νέο τρίποντο του Χαντς (13π με 2/3) να κάνουν επιμέρους σκορ 8-2 και να μειώνουν σε 55-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 55-55, όμως ο Ουίλιαμς με προσωπικούς 8 πόντους και 2/2 τρίποντα έδωσε αέρα με +6 (63-57) στην ΑΕΚ στο 33ο λεπτό. Ο Ράιλι (15π, 5ασ) και ο Χαντς με επιμέρους 11-2 έδωσαν το προβάδισμα και πάλι στον ΠΑΟΚ με 68-65 (στο 35′), σε ένα ματς που παρέμενε μεγάλο ντέρμπι.

Οι κιτρινόμαυροι μείωσαν δύο λεπτά πριν το τέλος με τον Λεμάρ μείωσαν σε 73-72, όμως ο Χαντς είχε “ζεσταθεί” για τα καλά και έδωσε στο 1:45 προβάδισμα με +3 (75-72) στον ΠΑΟΚ. Ο Μάιλς στο 1:08 αστόχησε από τη γωνία, όπως και ο Ράιλι για τρεις που στη συνέχεια αποβλήθηκε με το 5ο του φάουλ.

Ο Ρένφρο με τρομερό μπλοκ στα 27” σταμάτησε τον Μίτσελ και ο Χαντς με 1/2 βολές στα 25” τέλειωσε το ματς διαμορφώνοντας το σκορ σε 76-72.

Το καθοριστικό μπλοκ του Ρένφρο στον Μίτσελ

Που κρίθηκε: Στις δύο χαμένες επιθέσεις της ΑΕΚ με το σκορ στο 75-72 με τον Μάιλς στο 1:08 και με τον Μίτσελ στα 27” μετά από μπλοκ του Ρένφρο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χαντς με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Ράιλι με 15 πόντους, 6 ασίστ και 2 ριμπάουντ ήταν οι καλύτεροι του ΠΑΟΚ.

Όσα είπε μετά το ματς:

“Παλέψαμε. Θεωρώ ότι οι μικρές λεπτομέρειες μας στοίχισαν. Δεν υπήρχε κούραση”.

Τακιανός: “Συναισθηματικά φορτισμένη ημέρα”

Οι δηλώσεις του προπονητή του ΠΑΟΚ στην ΕΡΤ μετά τη νίκη της ομάδας του:

“Ήταν μια μέρα συναισθηματικά φορτισμένη με την απόσυρση της φανέλας του Μπάνε. Τιμήθηκε ο Μπάνε, είναι κάτι ξεχωριστό. Προσπαθήσαμε να μείνουμε συγκεντρωμένοι. Πήραμε μια μεγάλη νίκη επί ενός εξαιρετικού αντιπάλου. Το επόμενο παιχνίδι θα οριοθετήσει την πορεία μας στο πρωτάθλημα. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες”.