Προμηθέας: Κέρδισε το Περιστέρι, “κερδισμένοι” και οι δύο για την 4άδα (videos)

2023-04-02T17:59:21+00:00 2023-04-02T18:33:18+00:00.

02/Apr/23 17:59

Ο Προμηθέας με κορυφαίους τους Σίμπσον – Κάουαν και clutch τον Κόντιτ κέρδισε με 91-83 το Περιστέρι στην Πάτρα και βρίσκεται πολύ κοντά στην κατάκτηση της τέταρτης θέσης στη Basket League.

Η ομάδα του κόουτς Χριστόπουλου μπορεί να απώλεσε προβάδισμα 12 πόντων στο τέταρτο δεκάλεπτο στην Πάτρα από το Περιστέρι των Ντένμον, Χάμερ και Μπιλάν, όμως στο τέλος άντεξε με την τριάδα Σίμπσον, Κάουαν και Κόντιτ (6π στα τελευταία 2′) και πήρε τη μεγάλη νίκη με 91-83 για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Πλέον ο Προμηθέας, αν και δεν κάλυψε τη διαφορά του πρώτου ματς -19, με ρεκόρ 12-9 μετράει επτά σερί νίκες στην Πάτρα και με νίκη την τελευταία αγωνιστική στην έδρα του Άρη θα κατακτήσει την τέταρτη θέση, ενώ το Περιστέρι με ρεκόρ 12-8 και παρά την πρώτη του ήττα μετά από τέσσερα ματς αποτελεί ακόμα το φαβορί για την τρίτη θέση και υποδέχεται τον Παναθηναϊκό την επόμενη εβδομάδα.

Από το -10 στο… “χ” το Περιστέρι στο ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Προμηθέας και με 5/8 σουτ και εκμεταλλευόμενος τα 4 λάθη του Περιστερίου προηγήθηκε με 14-6 (στο 6′).

Η διαφορά με 2/2 βολές του Κουλμπόκα πήγε και στο +10 (20-10 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με Χουγκάζ και Χάμερ σε 31-27.

Το καλό ξεκίνημα του Προμηθέα

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σίμπσον έφτασε τους 10 πόντους και διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα για τους Πατρινούς (40-35 στο 15′) σε ένα ματς με πολύ καλό επιθετικό ρυθμό.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη είχαν σταματήσει να κάνουν λάθη, μετρούσαν 15/20 δίποντα και μείωσαν σε 47-45 (στο 19′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 47-47 μετά από καλάθι του Μπιλάν.

Τα νεύρα του Σπανούλη με τους διαιτητές

Το έκανε ντέρμπι από το -12 το Περιστέρι στο τέταρτο δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Μπιλάν να κυριαρχεί (14π, 6ριμπ, 2κλεψ) και το Περιστέρι μετά από ώρα, να παίρνει το προβάδισμα με 55-52 (στο 23′).

Χογκ και Σίμπσον οδήγησαν σε σερί 12-0 τους Πατρινούς και τους έβαλε πάλι μπροστά με +9 (64-55 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ντένμον να σκοράρει (12π), τον Φρανσίσκο να δημιουργεί (11ασ) και τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 68-65.

Το σερί από τα 6,75 του Χουγκάζ

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Σίμπσον (23π με 5/7) και ο Κάουαν (11π, 11ασ) με 3/3 τρίποντα (10/18 ο Προμηθέας) έδωσαν για πρώτη φορά προβάδισμα στους γηπεδούχους με +12 (77-65 στο 32′) και τους έχρισαν φαβορί για τη νίκη.

Στο 36ο λεπτό οι Πατρινοί είχαν προβάδισμα με 84-73 και ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό έδειχναν πολύ κοντά στη νίκη, ενώ τρία λεπτά πριν το τέλος η τριάδα Ντένμον, Χάμερ και Μπιλάν μείωσαν σε 84-80 με σερί 7-0 και έκαναν ντέρμπι το ματς στην τελική του ευθεία.

Ο Κόντιτ με 1/2 βολές και κάρφωμα διαμόρφωσε το 87-81 (1:50), την ίδια στιγμή που ο Ντένμον έκανε λάθος και είχε 1/2 βολές. Ο Φρανσίσκο ξόδεψε μία ακόμα βολή (1/2) για την ομάδα του (87-82) και ο Κόντιτ με 2/2 στα 52” ουσιαστικά “τέλειωσε” το ματς για τον Προμηθέα κάνοντας το 89-82!

Που κρίθηκε: Το Περιστέρι από το 77-65 του 32′ μείωσε σε 84-80 στο 37ο λεπτό, όμως οι χαμένες βολές των γκαρντ του και οι 5 πόντοι του Κόντιτ διαμόρφωσαν το σκορ στο 89-82 στα 52” και “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σίμπσον με 23 πόντους (9/11 σουτ) και 3 ριμπάουντ και ο Κάουαν με 13 πόντους, 13 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο ήταν οι καλύτεροι των νικητών.

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 47-47, 68-65, 91-83