Ολυμπιακός – Καρδίτσα 92-61: Επίσημο μεν, σαν φιλικό δε (videos)

2023-04-02T20:06:20+00:00 2023-04-02T20:08:24+00:00.

02/Apr/23 20:06

Ο Ολυμπιακός με Παπανικολάου και Λαρεντζάκη επιβλήθηκε της Καρδίτσας στο ΣΕΦ με 92-61 και πανηγύρισε το 21/21 στη Basket League, πριν το ταξίδι του στο Βελιγράδι για το ματς της Ευρωλίγκα με τον Ερυθρό Αστέρα (6/4, 20:00).

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα χωρίς τον Μουσταφά Φαλ και με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να μην αγωνίζεται κέρδισε στο δεύτερο μέρος εύκολα με 92-61 την Καρδίτσα σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς στο ΣΕΦ για την 21η αγωνιστική της Basket League, με πρωταγωνιστές τους Κώστα Παπανικολάου και Γιαννούλη Λαρεντζάκη.

Πλέον ο Ολυμπιακός μετράει 21/21 στη Basket League έχοντας εξασφαλίσει εδώ και καιρό την πρωτιά και προετοιμάζεται για το παιχνίδι στο Βελιγράδι με τον Ερυθρό Αστέρα (6/4, 20:00), στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα, όπου με νίκη “καθαρίζει” και μαθηματικά την πρώτη θέση.

Η Καρδίτσα (4-17) στην 22η αγωνιστική και τελευταία της κανονικής περιόδου της Α1, θα δώσει “τελικό” παραμονής στην έδρα της με τον Ιωνικό, αφού η ομάδα που θα ηττηθεί θα υποβιβαστεί αυτόματα στην Α2.

Με σούπερ “Λάρι” μπροστά στο ημίχρονο ο άστοχος Ολυμπιακός

Καλά ξεκίνησε το ματς η Καρδίτσα και με 8 πόντους του Γκάλινατ ήταν ισόπαλη με 10-10 (στο 6′), με τον Ολυμπιακό να έχει 4 λάθη και να σκοράρουν μόνο οι Λούντζης και Βεζένκοφ.

Το κάρφωμα του Γκάλινατ στον Παπανικολάου

Ο Παπανικολάου με 6 σερί πόντους έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 18-14 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με επιμέρους σκορ της Καρδίτσας (7/13 δίποντα) 8-3 και προβάδισμα με 22-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε πολύτιμους πόντους από τον Λαρεντζάκη (9 με 4/5 σουτ, 1ασ, 1κλεψ), 5 ασίστ από Ουόκαπ – Σλούκα (3α) και με επιμέρους σκορ 15-4 πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με +10 (36-26 στο 17′).

Το τρίποντο και η αφιέρωση του Λαρεντζάκη στο δεύτερο δεκάλεπτο

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 38-32 και με τον Ολυμπιακό να μετράει 4/16 τρίποντα και 7 λάθη και τους φιλοξενούμενους, να κερδίζουν τις εντυπώσεις.

Το “καθάρισε” στο δεύτερο μέρος με Παπανικολάου και Λαρεντζάκη ο Ολυμπιακός

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τους Παπανικολάου – Βεζένκοφ να βάζουν μπροστά τους ερυθρόλευκους με +8 (47-39 στο 25′).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι άστοχοι από μακριά (4/19 τρίποντα) και το σκορ ήταν 52-47 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 63-47, αφού ο Ολυμπιακός πέτυχε τρία τρίποντα με Κάνααν, Παπανικολάου και Πάπας και έκανε σερί 11-0.

Το τρίποντο του Πάπας

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, παρότι όλα έδειχναν να έχουν κριθεί η Καρδίτσα με επιμέρους σκορ 14-6 μείωσε σε 69-61 στο 35ο λεπτό με τον Χάντερ να έχει 10 πόντους.

Ο Λαρεντζάκης με συνεχόμενους πόντους έφερε σερί 11-0 για τους Πειραιώτες και τους έβαλε μπροστά με 80-61 (στο 37′) και στο φινάλε πανηγύρισαν τη νίκη με 92-61.

Η φάση με Παπανικολάου – Γκάλινατ

Που κρίθηκε: Η Καρδίτσα από το -16 στο 35ο λεπτό μείωσε σε 69-61, αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 11-0 έφερε τη διαφορά στους 19 (80-61) στο 37′ και “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο αρχηγός του Ολυμπιακού Κώστας Παπανικολάου με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ και ο Λαρεντζάκης με 18 πόντους και 3 ασίστ ήταν οι καλύτεροι του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 38-32, 63-47, 92-61