ΑΕΚ-Ολυμπιακός 78-85: Οι αήττητοι «κόκκινοι» κράτησαν την Ένωση στην 6η θέση (videos)

2023-04-09T16:36:43+00:00 2023-04-09T19:54:13+00:00.

gadamopoulos

09/Apr/23 16:36

Vezenkov-Miles
BASKET LEAGUE 2022-2023 / ΑΕΚ - ΟΣΦΠ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός πέρασε και από τα Άνω Λιόσια και ολοκλήρωσε χωρίς απώλεια την κανονική περίοδο της Basket League, στέλνοντας την ΑΕΚ πάνω στο Περιστέρι.

Η ελληνική κυριαρχία του Ολυμπιακού επιβεβαιώθηκε και το απόγευμα της Κυριακής (9/4) στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, όπου νίκησε την ΑΕΚ με 85-78 και ολοκλήρωσε αήττητος (22-0) τη ρέγκιουλαρ σίζον της φετινής Basket League.

Με την 45η διαδοχική νίκη τους στο πρωτάθλημα (έχουν να ηττηθούν εντός συνόρων από τις 22 Νοεμβρίου 2021, μετρώντας 55-0 στις εγχώριες διοργανώσεις), οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν για δεύτερη φορά στην ιστορία τους χωρίς απώλεια την κανονική περίοδο της Α1, μετά το 2010-11 και το ρεκόρ 26-0 εκείνης της σεζόν. Την ίδια στιγμή, η Ένωση που ήταν η μόνη με βαθμολογικό ενδιαφέρον στο ματς, δεν κατόρθωσε να αλλάξει και να βελτιώσει την κατάσταση και το πλασάρισμά της.

Ο «Δικέφαλος» έπεσε στο ρεκόρ 12-10 (με την 4η ήττα στην έδρα του) και παρέμεινε στην 6η θέση, όπως και πριν από τη διεξαγωγή της τελευταίας αγωνιστικής. Για την 1η φάση των πλέι οφς (σειρές που κρίνονται στις δύο νίκες), η ΑΕΚ θα αγωνιστεί με μειονέκτημα έδρας κόντρα στο Περιστέρι (το οποίο πάντως έχει κερδίσει δύο φορές φέτος στο πρωτάθλημα), ενώ ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα τον Άρη.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη του αγώνα

Φαλ δίχως αντίπαλο

Το γρήγορο 7-0 του Ολυμπιακού στο 3΄, με τρίποντο του Ουόκαπ, ανάγκασε την ΑΕΚ να κυνηγά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι, με τον Φαλ να ξεκινά με 3/3 σουτ προηγήθηκαν και 11-6 στο 5΄, με τον Γάλλο να ολοκληρώνει την πρώτη περίοδο με 8π. και 4/5διπ.. Η ομάδα του κόουτς Μπαρτζώκα, αν και είδε την ΑΕΚ να επιστρέφει και να προηγείται 17-16 στο 8΄ χάρη σε 7π. του Λεμάρ, κατόρθωσε να ανακτήσει το προβάδισμα, για το 22-19 στο 10΄.

Κυριαρχία Μίτσελ και διπλή επιστροφή

Ένα τρίποντο του Πίτερς έφερε τον Ολυμπιακό στο +8, για το 29-21 του 12΄, όμως οι γηπεδούχοι, παρά την προσωρινή αποχώρηση του Ουίλιαμς με μία διάταση στο πόδι, μείωσαν σε 30-29, με επιμέρους 8-1. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν λύσεις για άλλη μία φορά με τον ΜακΚίσικ, για να ξεφύγουν με 36-29 στο 17΄,  όμως ο «Δικέφαλος» παρά τα 0/5τριπ. στην περίοδο, είχε και 14 ασίστ(!) και επέστρεφε ξανά, με τον Ακίλ Μίτσελ να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες και να σημειώνει τους έξι από τους 9π. του στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό στο +3 (38-35), αν και οι είχε έξι λάθη (συνολικά δέκα) στη δεύτερη περίοδο.

Διαφορά με Βεζένκοφ

Το πρώτο μισό της τρίτης περιόδου δεν είχε μεγάλες αλλαγές, με την ΑΕΚ να μένει κοντά στο σκορ (48-44 για τον Ολυμπιακό στο 24΄), αλλά να μην καταφέρνει να πάρει και πάλι κεφάλι. Από εκείνο το σημείο, όμως, οι Πειραιώτες σημείωσαν ένα επιμέρους 11-2 και ξέφυγαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (59-46) στο 27΄, με τον συνήθη ύποπτο, Σάσα Βεζένκοφ. Ο Βούλγαρος φόργουορντ πέτυχε 11 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (σκορ 67-53) και έβαλε για τα καλά την ομάδα του μπροστά, μέχρι τη νίκη με το τελικό 85-78, καθώς η ΑΕΚ πλησίασε μόνο ως το -5, με 78-73 στο 36΄.

Πού κρίθηκε: Η ΑΕΚ είχε μεν 26 ασίστ (ο Ολυμπιακός 24), ωστόσο η δημιουργία της «πληγώθηκε» από τα 8/33 τρίποντα και δεν εκμεταλλεύτηκε ούτε τα 13 επιθετικά ριμπάουντ της ούτε τα 18 λάθη των αντιπάλων της.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σάσα Βαζένκοφ πέτυχε 11 από τους 20 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο η ομάδα του σημείωσε ένα επιμέρους 29-18 και έφτασε στο +14, που ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς. Μάλιστα, έφτασε τους 2.001 στην καριέρα του και έγινε ο 73ος στην ιστορία της Α1 που ξεπερνά τους 2.000.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 35-38, 53-67, 78-85.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Λεμάρ 17 (3/6τριπ.), Κόνιαρης 2, Ξανθόπουλος 7 (1/2τριπ., 6ασ.), Φλιώνης 6 (2/3τριπ.), Οριόλα 2, Γιάνκοβιτς 8 (3/3διπ., 5ριμπ.), Μάιλς 11 (3/3διπ., 0/5τριπ.), Γόντικας, Μάντσεν 4, Παπαδάκης (0/5τριπ.), Ουίλιαμς 7 (16τριπ.), Μίτσελ 14 (5/9διπ., 1/3τριπ., 7ριμπ., 7ασ.).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 7 (1/3τριπ., 8ασ.), Λούντζης, Λαρεντζάκης 5 (1), Φαλ 12, Σλούκας 8 (2/2διπ., 6ασ.), Βεζένκοφ 20 (5/5διπ., 2/7τριπ., 7ριμπ.), Παπανικολάου 7 (1), Μπολομπόι 1, Πίτερς 8 (2/2τριπ.), Μπλακ 5, ΜακΚίσικ 12 (1).