Περιστέρι – ΑΕΚ 87-73: Με υπογραφή Ντένμον το 1-0! (videos)

2023-04-23T20:25:20+00:00 2023-04-23T20:50:19+00:00.

23/Apr/23 20:25

BASKET LEAGUE / 2022-2023 / PLAY OFF / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΑΕΚ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Το Περιστέρι νίκησε την ΑΕΚ με 87-73 και έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά της Basket League. Φοβερός ο Ντένμον με 29 πόντους.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Περιστέρι και ΑΕΚ έδωσαν μία πολύ ωραία ”μάχη”, αλλά μόνο ένας χαμογέλασε στο τέλος.

Ο λόγος για την ομάδα του Σπανούλη, που πήρε τη νίκη με 87-73 και έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά της Basket League.

Η ”Ένωση” επέστρεψε από το -19 (47-28) για το 56-59 στο 25′, όμως στο τέλος δεν είχε τις απαντήσεις για την ανατροπή.

Ο Ντένμον είχε 18 πόντους στη πρώτη περίοδο (29 σύνολο), για να… αναλάβουν στο φινάλε οι Φρανσίσκο και Μωραϊτης.

Από πλευράς ΑΕΚ, προσπάθησε ο Ουίλιαμς ειδικά στην τρίτη περίοδο και ο Φλιώνης, χωρίς όμως να είναι αρκετοί.

Ενδεικτικό είναι πως οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόνο με βολές στην τελευταία περίοδο, έχοντας 0/15 σουτ.

Το δεύτερο ματς της σειράς θα γίνει στα Άνω Λιόσια στις 27/4 (19:15, ΕΡΤ3). Η πρόκριση θα δοθεί στις δυο νίκες.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ το πρόγραμμα των playoffs

Η εξέλιξη

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα (2-7), όμως γρήγορα το Περιστέρι έβγαλε αντίδραση. Και όχι απλά πήρε το προβάδισμα, αλλά με σερί 14-0 και τον Ντένμον να φτάνει τους 18 (!), ξέφυγε με 27-13, πριν επιστρέψουν οι φιλοξενούμενοι για το 27-20 στο 10′.

Το σκηνικό ξανά παρόμοιο με αυτό των πρώτων λεπτών. Το 47-28 έδειξε ποια ομάδα είχε τον έλεγχο του ματς, με τον Φλιώνη να δίνει το σύνθημα για το 47-35. Η ΑΕΚ δεν έμεινε εκεί και έφτασε στο -8 (49-41), πριν κλείσει το ημίχρονο στο 51-41.

Ουίλιαμς και Οριόλα έβαλαν τις βάσεις για την ανατροπή της Ένωσης στην τρίτη περίοδο με 54-50. O πρώτος ήταν ”καυτός” με 12 πόντους για το προσπέρασμα με 56-59, με το ματς να γίνεται ντέρμπι με 64-63, σκορ που έκλεισε και την τρίτη περίοδο.

Μωραϊτης και Φρανσκίσκο ήταν εκεί για το Περιστέρι, όταν η μπάλα ”έκαιγε” για το 78-65 στο 37′. Η ΑΕΚ σε αυτό το διάστημα είχε μόλις 2 πόντους, δέχθηκε 14 και μοιραία γνώρισε την ήττα, απόντος του Μάιλς που αποβλήθηκε, για το 87-73.

Πού κρίθηκε

Η ΑΕΚ επέστρεψε από το -19 (47-28) για το +3 (56-59), αλλά στη τέταρτη περίοδο είχε μόλις 2 πόντους με 0/11 σουτ μέχρι το 37′, με την διαφορά να έχει πάει ήδη στους 15 (80-65).

Ο Ντένμον ήταν όλα τα λεφτά στη πρώτη περίοδο με 18 πόντους, για να φτάσει τελικά τους 29 (5 ριμπάουντ). Ο Φρανσίσκο ακολούθησε με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 51-41, 64-63, 87-73

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 11 (2/3 δίποντα, 7/7 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φρανσίσκο 15 (5/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ραντάνοβ 6 (2/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ντένμον 29 (3/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 11/12 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κασελάκης 3 (1), Κόλμαν 6, Μωραΐτης 11 (1 τρίποντο, 6/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πουλιανίτης, Χουγκάζ, Χάμερ 6

ΑΕΚ (Καντζούρης): Λεμάρ 7 (2/8 σουτ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φλιώνης 17 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάνκοβιτς 8 (3/11 σουτ), Μάιλς 4 (1/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μίτσελ 4 (2/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Κόνιαρης, Ξανθόπουλος, Οριόλα 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάντσεν, Παπαδάκης 7 (1), Γουίλιαμς 17 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Σπανούλης: “Δεν πρέπει να χαλαρώνουμε” – Καντζούρης: “Με 15′ μπάσκετ δεν κερδίζεις” (videos)

Μουσταφά Φαλ: Στο γήπεδο για το game 1 “Περιστέρι – ΑΕΚ” (video)