Παναθηναϊκός: Με “42άρα” κόντρα στον Κολοσσό προκρίθηκε στα ημιτελικά (videos)

2023-04-26T16:36:23+00:00 2023-04-26T17:07:12+00:00.

26/Apr/23 16:36

BASKET LEAGUE 2022-2023 / PLAY OFF / ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΠΑΟ (ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός ήταν σαρωτικός στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στον Κολοσσό και με 2-0 πήρε τη πρόκριση για τα ημιτελικά της Basket League.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν Παναθηναϊκός!

Οι ”πράσινοι” ήταν ανώτεροι μετά το 20′ κόντρα στον Κολοσσό και με 47-89 έκαναν το 2-0 στην προημιτελική σειρά της Basket League.

Η διαφορά των 42 πόντων είναι, μάλιστα, η μεγαλύτερη φετινή σε νίκη του ”τριφυλλιού”.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τους νικητές, που όμως στη τρίτη περίοδο ήταν σε άλλο επίπεδο για την εύκολη νίκη.

Ο Γκριγκόνις πέτυχε την καλύτερη επίδοσή του με την φανέλα του ”τριφυλλιού” και ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι ”πράσινοι” αγωνίστηκαν χωρίς τον Μπέικον, αλλά και τον Λι, ενώ οι Ροδίτες είχαν 9 διαθέσιμους παίκτες.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός περιμένει τον νικητή του ζευγαριού ΠεριστέριΑΕΚ, με την σειρά να βρίσκεται στο 1-0 (27/4 το Game 2).

Όσο για τους γηπεδούχους των 3/26 τριπόντων, ολοκλήρωσαν μία πολύ καλή σεζόν, που τους έφερε μέχρι την έβδομη θέση της κανονικής διάρκειας.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ το πρόγραμμα των playoffs

Η εξέλιξη

Το ματς ξεκίνησε πολύ καλύτερα για τον Κολοσσό, δείχνοντας ότι έχει τον έλεγχο του ρυθμού. Ο Κένταλ ήταν ο βασικός επιθετικός άξονας των Ροδιτών για το +7 (17-10), με τον Γκριγκόνις να μην είναι αρκετός για το 21-13 της πρώτης περιόδου.

Το σκηνικό στην συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετικό. Οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς σκορ για πάνω από 3′ και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν με μπροστάρηδες τους Γκριγκόνις και Γκουντάιτις για το επιμέρους 6-19, πριν το 27-32 του ημιχρόνου.

Το ματς ουσιαστικά… τελείωσε στη τρίτη περίοδο, όταν ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 0-13 (27-45). Η διαφορά δεν έμεινε εκεί, για το 35-59, με τον Γκριγκόνις κυρίως, αλλά και τον Ουίλιαμς, να είναι οι βασικοί λόγοι για το 40-64 του ”τριφυλλιού”.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, μιας και οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη διαφορά ασφαλείας. Το παιχνίδι κύλησε ομαλά για τον Παναθηναϊκό, με την διαφορά να φτάνει και τους 42 (45-87), για το τελικό 47-89.

Πού κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 0-22 στο τέλος της δεύτερης περιόδου και στην αρχή της τρίτης, με το 27-23 να γίνεται 27-45.

Ο Γκριγκόνις με 23 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 7/10 σουτ-4/4 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 27-32, 40-64, 47-89

Κολοσσός (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 14 (4/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1 ασίστ, 6 λάθη), Μορέιρα 2, Χρυσικόπουλος 6 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ιορδάνου 4, Γιαννόπουλος 11 (1/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιανγκ 2 (1/6 σουτ), Κόφι 6 (6 ριμπάουντ), Τιγκ 2 (1/5 σουτ), Χατζηνικόλας

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 8 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Παπαγιάννης 5 (13 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1/7 σουτ), Γουίλιαμς 11 (3/4 τρίποντα), Γκριγκόνις 23 (2/2 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/4 βολές), Αγραβάνης 10 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης 10 (4/4 δίποντα), Πονίτκα 5 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές)

Σερέλης για Μπέικον: “Είναι θέμα εσωτερικό και θα έχετε νέα στις επόμενες ημέρες”