Ατσάλινο Περιστέρι επιβίωσε στο θρίλερ των Άνω Λιοσίων και “σκούπισε” την ΑΕΚ! (videos)

2023-04-27T20:50:04+00:00 2023-04-27T21:18:39+00:00.

27/Apr/23 20:50

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς 50′ λεπτών το Περιστέρι κέρδισε στη δεύτερη παράταση με 113-99 την ΑΕΚ στα Λιόσια και με 2-0 νίκες προκρίθηκε στα ημιτελικά των playoffs της Basket League, όπου και θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής σεζόν το Περιστέρι κέρδισε στα Λιόσια την ΑΕΚ με 113-99 στη δεύτερη παράταση με πρωταγωνιστές τους Χάμερ, Φρανσίσκο, Κασελάκη και Ντένμον και προκρίθηκε στους “4” των playoffs της Basket League για πρώτη φορά μετά το 2019!

Πλέον το Περιστέρι μετά το 2-0 επί της ΑΕΚ στα προημιτελικά των playoffs, θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό σε σειρά best of five με μειονέκτημα έδρας στα ημιτελικά. Οι πράσινοι με τη σειρά τους “σκούπισαν” με 2-0 τον Κολοσσό Ρόδου.

Τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο με 36 πόντους για Περιστέρι και με +13 στα αποδυτήρια!

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι το Περιστέρι και με γρήγορο κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση και δυνατή άμυνα προηγήθηκε με 11-5 (στο 5′) με την ΑΕΚ να έχει 2/10 σουτ.

Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στην επίθεση και μετρώντας 3/3 τρίποντα πέρασαν μπροστά με 17-16 (στο 7′) και επιμέρους 12-5 και η πρώτη περίοδος έληξε με την ΑΕΚ να κυριαρχεί και να προηγείται με 27-18!

Η συνεργασία Ξανθόπουλου – Ουίλιαμς

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φρανσίσκο έφτασε τους 14 πόντους και βοήθησε την ομάδα του, να περάσει μπροστά με 37-36 (στο 16′) με επιμέρους 19-9 και συνολικά το Περιστέρι είχε 8/13 δίποντα.

Με τον Μπιλάν επίσης να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό (12π, 7ριμπ) και τον Πουλιανίτη να προσθέτει 5 πόντους οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +11 (50-39 στο 19′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το Περιστέρι μπροστά με 54-41 και να έχει 7/17 τρίποντα και 10/16 δίποντα!

Το τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο του Περιστερίου

Απίστευτη ανατροπή από ΑΕΚ και… παράταση!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Ουίλιαμς να προσπαθεί μόνος του (15π) επιθετικά, να μειώσει τη διαφορά και διαμόρφωσε το σκορ σε 57-50 (στο 23′).

Το Περιστέρι παρά τον οίστρο του Ουίλιαμς διατηρούσε μία διαφορά ασφαλείας με 70-59 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ΑΕΚ να μειώνει σε 75-68.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο εξαιρετικός Ντένμον με ένα ακόμα τρίποντο (3/7) έδωσε “αέρα” 10 πόντων στην ομάδα του (80-70 στο 33′) και την έχρισε φαβορί για το νίκη-πρόκριση.

Το κάρφωμα του Χάμερ

Ξανά ο Ουίλιαμς στο 36ο λεπτό μείωσε για την ΑΕΚ σε 82-75, όμως ο Φρανσίσκο στο 37′ απάντησε με τον ίδιο τρόπο και “τέλειωσε” ουσιαστικά το ματς με το 85-75!

Η ΑΕΚ με τον Μίτσελ και τον Γιάνκοβιτς μείωσε σε 86-81 στο 1:30, ενώ στο 1:08 ο Φρέιζερ με 2/2 βολές έκανε το παιχνίδι ντέρμπι για το 86-83. Μάλιστα ο ίδιος στα 53” διαμόρφωσε με σουτ το σκορ σε 86-85 και μετέτρεψε ένα “τελειωμένο” ματς σε “θρίλερ”!

Το καλάθι του Φλιώνη

Ο Ντένμον στα 35” με 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα στο Περιστέρι με 87-85 και ο Φλιώνης στα 15” ισοφάρισε σε 87-87 με λέι απ. Στο τελευταίο σουτ ο Φρανσίσκο αστόχησε.

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο το Περιστέρι αστοχούσε σε μακρινά σουτ και ο Ουίλιαμς έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ με 90-87 στο 47′. Στο 49′ ο Χουγκάζ με 2/2 βολές μείωσε 90-89 και ο Χάμερ στο 1:50′ πριν το τέλος έβαλε μπροστά την ομάδα του με 91-90.

Ο Γιάνκοβιτς έκανε με βολές το 92-91, όμως στο 1:20 ο Φρανσίσκο με μεγάλο τρίποντο διαμόρφωσε το σκορ σε 94-92, αλλά ο Ουίλιαμς απάντησε για το 95-94!

Η πρώτη παράταση

Ο Ντένμον στα 37′ σκόραρε για το 96-95, ενώ μετά από κλέψιμο στον Ουίλιαμς έχασε και εκείνος την μπάλα και ο Μίτσελ κέρδισε στα 4,2”’ βολές. Ο σέντερ της ΑΕΚ ισοφάρισε με 1/2 σε 96-96 και το Περιστέρι στην τελευταία φάση του ματς ο Φρανσίσκο αστόχησε ξανά και το ματς πήγε σε δεύτερη παράταση.

Δεύτερη παράταση

Το Περιστέρι στη δεύτερη παράταση μπήκε πιο συγκεντρωμένο και με σερί 7-0 δια χειρός Χάμερ προηγήθηκε με 106-99 2′ πριν τη λήξη και έγινε το φαβορί για τη νίκη. Η ΑΕΚ είχε “κολλήσει” στην επίθεση και έβγαζε κούραση και ο Κασελάκης έκανε το 108-99 στο 1:10. Στο τέλος το Περιστέρι πήρε τη νίκη με 113-99.

Που κρίθηκε: Στη δεύτερη παράταση το Περιστέρι έκανε σε 4′ λεπτά σερί 9-0, προηγήθηκε με 108-99 και “κλείδωσε” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χάμερ με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, που στη δεύτερη παράταση έκανε τη διαφορά με 6 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 41-54, 68-75, 87-87, 96-96, 99-113