Ο ΠΑΟΚ πήρε το “θρίλερ” με Προμηθέα και επέστρεψε στην 4άδα μετά από 5 χρόνια! (videos)

2023-04-30T16:48:47+00:00 2023-04-30T17:23:02+00:00.

30/Apr/23 16:48

Ο ΠΑΟΚ σε ένα ματς “θρίλερ” στην Πυλαία κέρδισε με 81-78 τον Προμηθέα χάρη στον εξαιρετικό Φράνκε και προκρίθηκε στα ημιτελικά των playoffs της Basket League με 2-1 νίκες ξανά μετά το 2018, όπου και θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Πρωταθλητή Ολυμπιακό.

Μπορεί ο ΠΑΟΚ να προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο του καθοριστικού Game 3 της σειράς με τον Προμηθέα με +16 και με +9 στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως ο Προμηθέας αντέδρασε και έκανε το ματς ντέρμπι, αλλά στο τέλος “λύγισε” με 81-78 από τον Φράνκε και οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στα ημιτελικά μετά το 2018.

Πλέον ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει σε besto of five σειρά με μειονέκτημα έδρας στην ημιτελική φάση των playoffs της Basket League τον αήττητο Πρωταθλητή Ολυμπιακό, ενώ το άλλο ζευγάρι απαρτίζεται από τον Παναθηναϊκό και το Περιστέρι με πράσινο το αβαντάζ έδρας.

Ο Προμηθέας για πρώτη φορά στην ιστορία του μετά το 2017, όπου δεν αγωνίστηκε καν στα playoffs, θα μείνει εκτός τελικής τετράδας, αφού πάντα προκρινόταν είτε στα ημιτελικά είτε στον τελικό όπως το 2019.

Ο Προμηθέας μάζεψε στο τέλος του ημιχρόνου το +16 του ΠΑΟΚ και του σούπερ Φράνκε

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ όμορφο μπάσκετ και υπήρχε απόλυτα ισορροπία με 23-21 για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε 9/15 σουτ (4/5 τριπ.) και 6 ασίστ, ενώ για τους Πατρινούς οι Κάουαν – Τόμασον είχαν 11 πόντους και 4 ασίστ μαζί.

Στη δεύτερη περίοδο ο Φράνκε το πήρε προσωπικά στην επίθεση για τους γηπεδούχους και με 5 προσωπικούς πόντους και συνολικά με 11 ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 8 (34-26 στο 15′).

Τα τρίποντα των πρώτων λεπτών

Ο εξαιρετικός Τσιακμάς (9π, 6ασ.) ανέβασε με το έκτο τρίποντο των ασπρόμαυρων (6/9) τη διαφορά και στο +11 (39-28 στο 16′) και λίγο μετά ο Φράνκε φτάνοντας τους 18 προσωπικούς διαμόρφωσε το σκορ σε 46-30 (στο 18′).

Το πρώτο μέρος μέρος ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα να μειώνει με επιμέρους σκορ 12-1 σε 47-42 έχοντας 9/12 δίποντα και 13 ασίστ.

Η τρομερή δεύτερη περίοδος του Φράνκε

Το έκανε ντέρμπι από το -9 στο 35′ ο Προμηθέας!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Πυλαία ξεκίνησε με τον Προμηθέα με τον Μουράτο, να ροκανίζει και άλλο το -16 σε 50-48 (στο 25′), όμως ο Φράνκε ανέβασε τη διαφορά στους 6 (61-55 στο 28′) έχοντας 24 πόντους.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τρίποντο του Πόλεϊ και τη διαφορά να είναι υπέρ του ΠΑΟΚ στους 7 (64-57).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Φράνκε συνέχισε να κάνει τη διαφορά και έδωσε αέρα με +8 (69-61) στον ΠΑΟΚ στο 35ο λεπτό, όμως ο Προμηθέας με τους Κάουαν και Μουράτο έκανε σερί 9-0 και προηγήθηκε μετά από πολλή ώρα με 70-69 στο 37′.

Το buzzer beater του Πόλεϊ

Ο Κάουαν με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 74-73 για τον Προμηθέα, όμως στο 1:20 ο Χαντς απάντησε επίσης με τρίποντο για το 76-74! Ο Προμηθέας έχασε δύο αμυντικά ριμπάουντ από τον Ρένφρο και λάθος του Κόντιτ από άστοχα σουτ των Χαντς και Τσιακμά και έδωσε την κατοχή στα 15” στους γηπεδούχους.

Ο Φράνκε στα 14,3” έκανε το σκορ 77-74 και στο τέλος ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε τη νίκη και την πρόκριση με 81-78, αφού ο Τόμασον λίγο πριν είχε 1/2 βολές.

Που κρίθηκε: Ο Χάντς στο 1:20 έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ με 76-74 και στη συνέχεια ο Προμηθέας έχασε δύο καθοριστικά αμυντικά ριμπάουντ από τον Κόντιτ που έκανε λάθος και τον Ρένφρο.

Παίκτης-κλειδί: Ο εκπληκτικός Φράνκε με 31 πόντους (10/19 σουτ και 8/10 βολές), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη και 11 κερδισμένα φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 47-42, 67-59, 81-78