Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 83-65: Ξέσπασε στο δεύτερο για το 1-0 στους ημιτελικούς (videos)

2023-05-13T20:04:29+00:00 2023-05-13T20:24:55+00:00.

13/May/23 20:04

Ο Ολυμπιακός χάρη σε ένα καλό δεύτερο μέρος κέρδισε με 83-65 στο ΣΕΦ τον ΠΑΟΚ για το Game 1 των ημιτελικών της Basket League και πάει με καλή ψυχολογία στο Final Four της Ευρωλίγκα στο Κάουνας (19-21/5), με στόχο το τέταρτο τρόπαιο της ιστορίας του.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο, είχε την απουσία του Σλούκα για λόγους ξεκούρασης, αλλά έκανε το 1-0 με 83-65 επί του ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ και επικεντρώνεται στις υποχρεώσεις της στο Final Four της Ευρωλίγκα στο Κάουνας και στο μεγάλο ημιτελικό με τη Μονακό στις 19 Μαΐου (18:00).

Πλέον ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στη σειρά, απέχει δύο νίκες από την πρόκριση στους τελικούς της Basket League και μετράει 61 σερί νίκες σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις από τις 22/11 του 2021.

Καλύτερος ο ΠΑΟΚ με πολλά τρίποντα στο ημίχρονο

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το ματς με 3/3 τρίποντα και προηγήθηκε με 11-5 (στο 4‘), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με 19-17 μετά από buzzer beater τρίποντο του Χαντς, με τον Ολυμπιακό να μην έχει καθόλου συγκέντρωση.

Τα τρίποντα του ΠΑΟΚ

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Λαρεντζάκης και Πίτερς πρόσφεραν λύσεις και σκορ στον Ολυμπιακό, όμως οι φιλοξενούμενοι με Ράιλι, Χαντς και 8/15 τρίποντα (!) διατηρούσαν το προβάδισμα με 32-29 (στο 15′).

O Πίτερς φτάνοντας τους 8 πόντους και ο Λούντζης τους 6 ισοφάρισαν σε 36-36 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 45-42 και τους παίκτες του κόουτς Τακιανού να μετρούν 11/21 τρίποντα και μόλις 5 λάθη.

Tο τρομερό στοπ του Μπολομπόι

“Ξύπνησε” στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός και έκανε τα πράγματα εύκολα

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να παίζει καλύτερα και με νέο πρωταγωνιστή τον Σάιμπερτ (11π.) να προηγείται με 50-48 (στο 24′).

Ο Βεζένκοφ φτάνοντας τους 15 πόντους και ο Ουόκαπ τις 7 ασίστ και τους 7 πόντους έκαναν 9-2 για τον Ολυμπιακό κι του έδωσαν προβάδισμα με 57-52 (στο 28‘). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 63-52 και τους γηπεδούχους να παίζουν για πρώτη φορά καλά στο ματς.

Η τάπα του Φαλ στον Ράιλι

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΜακΚίσικ με τρίποντο και ασίστ έκανε το σκορ 72-58 για τους γηπεδούχους στο 34ο λεπτό και τους έχρισε μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Τρία λεπτά πριν το τέλος όλα είχαν κριθεί με το σκορ να είναι 81-61 και στο τέλος ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο ΠΑΟΚ μπήκε προηγούμενος με 45-42 και ο Ολυμπιακός έκανε συνολικό επιμέρους 21-7 και πέρασε μπροστά με +11 (63-42) στο 30′, μία διαφορά που δεν έχασε ποτέ μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα ήταν ο καλύτερος του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 42-45, 63-52, 83-65