2015-11-21T19:20:10+00:00 2015-11-21T21:15:25+00:00.

Stelios Toromanidis

21/Nov/15 19:20

Λαύριο

Του Στέλιου Τορομανίδη/ info@eurohoops.net

Με περίσσιο πάθος, άμυνα από γρανίτη και σερί 6-20 στις αρχές της τέταρτης περιόδου το Λαύριο πήρε το δεύτερο “διπλό” του στο πρωτάθλημα νικώντας με 72-61 τον Κολοσσό στην Ρόδο.

Ο Σακελλαρίου πυροβολούσε από την περιφέρεια (13π. με 4 τρίποντα) και ο Κρουμπαλί έκανε ότι ήθελε μέσα στο ζωγραφιστό (15π. 12ριμπ.). Οι δυο τους ήταν οι πρωταγωνιστές αυτής της μεγάλης νίκης για τους νεοφώτιστους.

Μάλιστα, 8’13” πριν το τέλος του ημιχρόνου υπήρξε 30λεπτη διακοπή λόγω έκρηξης σε υποσταθμό της ΔΕΗ στο νησί της Ρόδου.

Διακύμανση του αγώνα

Η αστοχία των δύο ομάδων ήταν το κυρίαρχο χαρακτηριστικό της 1ης περιόδου (37% εντός παιδιάς για τον Κολοσσό έναντι 26% του Λαυρίου) απόρροια της νευρικότητας με την οποία μπήκαν στο παρκέ. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε στην ισοπαλία (12-12) με τους Λαρεντζάκη – ΜακΓκι από την πλευρά των γηπεδούχων και τους Νίξον (7π.) – Κρουμπαλί (5π) από αυτή των φιλοξενούμενων να πρωταγωνιστούν.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη της περιόδου υπήρξε η 30λεπτη διακοπή, που δεν άλλαξε και πολύ το ρυθμό της αναμέτρησης με τους δύο μονομάχους να εναλλάσσονται στο σκορ έως το 22-19 υπέρ του Κολοσσού στο 15’. Κάπου εκεί ο “σεληνιασμένος” γκαρντ του Λαυρίου, Σακελλαρίου προερχόμενος από τον πάγκο πέτυχε 13 πόντους με 3 τρίποντα σε διάστημα 4 λεπτών και έτσι οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-17 πήραν διαφορά 8 πόντων (28-36) στο 19’. Το ημίχρονο έκλεισε με 30-36 ύστερα από καλάθι του φόργουορντ των γηπεδούχων Μανωλόπουλου.

Το Λαύριο εκμεταλλευόμενο κυρίως την αστοχία των αντιπάλων του από την περίμετρο (1/13 τρίποντα μέχρι το 26’) κράταγε την υπέρ του διαφορά η οποία έφτασε την μέγιστη τιμή της (+9) με τρίποντο του Έβανς (39-48). Σε εκείνο το σημείο ο Κολοσσός “ξύπνησε” και με σερί 11-0 έως το τέλος του δεκαλέπτου (Λαρεντάκης, Ντέιβις και Λίντεν οι πρωταγωνιστές) πήρε το προβάδισμα (50-48).

Το ψυχωμένο Λαύριο δεν τα παράτησε. Με άμυνα που έσπαγε κόκκαλα, τον Σακελλαρίου να πυροβολεί από τα 6,75 και τον Κρουμπαλί να είναι ο κυρίαρχος των αιθέρων, έκανε σερί 6-20 και πήρε διαφορά 12 πόντων (56-68) που του έδωσε την νίκη με τελικό σκορ 61-72.

Παίκτης – Κλειδί

Ο Κρουμπαλί πέτυχε νταμπλ-ντάμπλ με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ αλλά ο παίκτης- κλειδί στην νίκη του Λαυρίου ήταν ο Σακελλαρίου που ήρθε από τον πάγκο και με 12π. (4 τρίποντα) έδωσε το κάτι παραπάνω που ήθελε η ομάδα του.

Σημείο – Κλειδί

Η αρχή της 4ης περιόδου που οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 6-20 μετέτρεψαν το 50-48 του 30′ σε 56-68 και εκεί ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι.