Επιβλητικός Παναθηναϊκός “διέλυσε” με 100άρα το Περιστέρι για το 1-0 (videos)

2023-05-15T16:34:00+00:00 2023-05-23T18:23:27+00:00.

gadamopoulos

15/May/23 16:34

Lee-Moraitis
BASKET LEAGUE 2022-2023 /PLAY OFF / ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ. (ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε με 101-57 το Περιστέρι και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση τους τελικούς της Basket League.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Οι φετινές τους συναντήσεις άφηναν να εννοηθεί ότι η σειρά μπορεί να είναι ανταγωνιστική. Οι 1-1 νίκες της κανονικής περιόδου, που ακόμη και η επικράτηση του Παναθηναϊκού ήταν με μόλις έναν πόντο, έδειχναν να αφήνουν περιθώρια αισιοδοξίας στο Περιστέρι.

Οι απουσίες του «τριφυλλιού» (εκτός ομάδας οι Μπέικον, Ουόλτερς και Τόμας), η πρωινή αδιαθεσία του Ντέρικ Ουίλιαμς που τον κράτησε στον πάγκο και η 20μερη απραξία, πάντως, δεν επηρέασαν τους γηπεδούχους οι οποίοι νίκησαν εύκολα με 101-57 το Περιστέρι, το μεσημέρι της Δευτέρας (15/5) στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν άκρως αποτελεσματική στην επίθεση, με πολλές λύσεις, εμφανίστηκε κυριαρχική στην άμυνα και δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει την πρώτη από τα τρεις νίκες που απαιτούνται για την πρόκριση στους τελικούς της Basket League. Ο Παναθηναϊκός ήταν ορεξάτος από το ξεκίνημα, είχαν το εκπληκτικό 86% στα δίποντα (19/22), τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι δεν μπήκαν ποτέ στον ρυθμό του ματς και ουσιαστικά το παράτησαν από το ημίχρονο…

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν στον δεύτερο ημιτελικό, το ερχόμενο Σάββατο (20/5), στο κλειστό του Περιστερίου.

Πριν από το τζάμπολ της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του τραγουδιστή και ηθοποιού, Γιάννη Βογιατζή, ο οποίος είχε τραγουδήσει και τον ύμνο του Παναθηναϊκού, αλλά και για τον αδικοχαμένο 29χρονο μπασκετμπολίστα, Αλέξανδρου Βαρυτιμιάδη…

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη του αγώνα

Λιθουανική ώθηση

Ο Γκουντάιτις ήταν στο βασικό σχήμα αντί του Παπαγιάννη και δικαίωσε άμεσα τον κόουτς Σερέλη, με έξι πόντους στο τρίλεπτο, για το 9-0 των γηπεδούχων. Το Περιστέρι απάντησε μειώνοντας σε 12-7 στο 5΄, με επτά πόντους του Φρανσίσκο, πριν όμως χρεωθεί με το τρίτο φάουλ του νωρίς-νωρίς, κάτι που αποσυντόνισε τους φιλοξενούμενους… Οι «πράσινοι» έδειχναν πιο ορεξάτοι και με τους δύο Λιθουανούς να έχουν 12 πόντους (Γκριγκόνις 4π.) έφτασε στο 25-17 του δεκαλέπτου, με 4/5διπ. και 11/14βολ..

Αποτελεσματικότητα και άμυνα

Το «τριφύλλι» άρχισε με τον ίδιο ρυθμό τη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους 12-3 ανέβασε τη διαφορά στο +16, με 39-23 στο 16΄. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν εξαιρετικά αποτελεσματική στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο είχε 6/6διπ. και 4/7τριπ., έξι παίκτες με +6π. και συνολικά 15 ασίστ, «εκτοξεύοντας» το προβάδισμα στο +24 και το 51-27 του ημιχρόνου! Η άμυνα του Παναθηναϊκού «εγκλώβισε» το Περιστέρι, έφερε ένα επιμέρους 26-10 στην περίοδο, καθώς οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη είχαν 3/12τριπ. και επτά λάθη.

Διαδικαστική συνέχεια…

Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο, τουλάχιστον από την άποψη του σασπένς και της αντίδρασης του Περιστερίου. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός είχε την ίδια όρεξη και στην τρίτη περίοδο και έφτασε και στο εντυπωσιακό +33 στο 24΄, με σκορ 64-31! Η συνέχεια δεν επιφύλαξε κάτι διαφορετικό και οι γηπεδούχοι, που βρέθηκαν και στο +47 (101-54) στο 39΄, έφτασαν εύκολα στο 1-0 στη σειρά.

Πού κρίθηκε: Στην πολυφωνία του Παναθηναϊκού (πέντε παίκτες με +11π.), στην εξαιρετική δημιουργία με 32 ασίστ που κάλυψε τα 19 λάθη, στα 19/22 (86%) και τα 13/24τριπ. (54%), αλλά και στο 26-10 του δευτέρου δεκαλέπτου που «καθάρισε» από νωρίς το παιχνίδι.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πάρις Λι έκανε άλλη μία μεστή εμφάνιση απέναντι στο Περιστέρι (είχε 30π.. στην ήττα του δεύτερου γύρου) και κατέγραψε 16 πόντους με 2/3διπ., 4/5τριπ., ενώ μοίρασε και πέντε ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 51-27, 75-45, 101-57.

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 6, Λι 16 (4/5τριπ., 5ασ.), Παπαγιάννης 7 (1/3τριπ., 6ριμπ., 5ασ.), Μποχωρίδης 11 (3/3διπ., 1/1τριπ., 4ριμπ.), Αγραβάνης 4 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 7 , Σαμοντούροφ 2, Πονίτκα 13 (4/6διπ., 0/2τριπ., 6ασ. 4ριμπ.), Γκριγκόνις 14 (3/6τριπ., 6ασ.), Μαντζούκας 9 (3/4τριπ.), Γκουντάιτις 12 (3/3διπ., 6/6βολ. 6ριμπ., 4ασ.).

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 3, Φρανσίσκο 15 (6/7διπ., 3ασ.), Φύτρος, Κόουλμαν 8 (2/4τριπ.), Μωραΐτης 5 (1/5τριπ.), Ραντάνοφ, Πουλιανίτης 2, Ντένμον 7, Κασελάκης, Περσίδης 3 (1), Χάμερ 10 (2/6διπ., 1/3τριπ.), Ζούγρης 4.