Άνετος και ωραίος ο Άρης!

2015-11-21T18:50:54+00:00 2015-11-21T19:26:13+00:00.

21/Nov/15 18:50

Άρης

Ο Άρης ήταν από την αρχή το φαβορί της αναμέτρησης κόντρα στην Καβάλα και το τελικό 68-50 επιβεβαιώνει πλήρως τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Ο Άρης ήταν από την αρχή το φαβορί της αναμέτρησης κόντρα στην Καβάλα και το τελικό 68-50 επιβεβαιώνει πλήρως τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Το ντεμπούτο του Στιβ Γιατζόγλου στον πάγκο των νεοφώτιστων δεν συνοδεύτηκε με νίκη αφού οι παίκτες του σούταραν με το πολύ κακό 19/64!

Εξέλιξη του αγώνα

Στο ντεμπούτο του Στιβ Γιατζόγλου στον πάγκο της, η Καβάλα ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 10-6 (5′) μετά από καλάθι και φάουλ του Καλαϊτζίδη. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την πρωτοπορία στο σκορ (14-11, 8′), με τα οχτώ λάθη να αποτελούν το μεγάλο πρόβλημα του Άρη. Το κακό ποιοτικά πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά με τον Οκάρο Ουάιτ να ισοφαρίζει σε 17-17 από τη γραμμή των βολών.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού συνέχισε να είναι πολύ χαμηλός και στα επόμενα λεπτά με τον Άρη να αρχίζει όμως να κυριαρχεί σταδιακά. Ο ΜακΝιλ με έμμεσο τρίποντο διαμόρφωσε αρχικά το 24-22 (14′), την ώρα που η Καβάλα πέτυχε μόλις έναν πόντο σε διάστημα έξι λεπτών. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν για πρώτη φορά με +10 (33-23, 19) αλλά το τρίποντο του Ρόμπινσον έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-26.

Στο ίδιο έργο θεατές στο δεύτερο ημίχρονο με τον εξαιρετικό Οκάρο Ουάιτ να διατηρεί με ευκολία το σκορ σε διψήφια επίπεδα για την ομάδα του (41-29, 24′). Οι Ζάρας και Πελεκάνος αποφάσισαν να μπουν στην εξίσωση και ο Άρης άνοιξε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (50-33, 28′), την ώρα που η Καβάλα σούταρε με το απογοητευτικό 13/46 (28%) στα σουτ εντός παιδιάς. Το χαμηλό σε παραγωγικότητα τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Γιατζόγλου να πλησιάζουν σε 50-37.

Η διαδικαστικού χαρακτήρα τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τις ομάδες να παρουσιάζουν και παλι πρόβλημα στην επίθεση και τον ΜακΝιλ να επαναφέρει τη διαφορά στο +15 (57-42, 34′). Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Χάγκινς (61-46, 36′) “ξύπνησε” την κερκίδα που έβλεπε τον Άρη να έχει εξασφαλίσει τη νίκη εδώ και ώρα. Ο Πρίφτης πέρασε στο παρκέ τον Νίκο Δίπλαρο ο οποίος μοίρασε σωστά το παιχνίδι και νέο εντυπωσιακό κάρφωμα του Ουάιτ (68-48, 39′) χάρισε ένα μοναδικό highlight. Το τελικό 68-50 αντικατοπτρίζει πλήρως την κυριαρχία του Άρη πάνω στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση.

Παίκτης κλειδί

Ο Οκάρο Ουάιτ χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα, σημείωσε 14 πόντους, μάζεψε 7 ριμάουντ και μοίρασε 3 ασίστ, οδηγώντας την ομάδα του Άρη σε ακόμα μία νίκη στη φετινή Basket League. Ο Αμερικάνος ήταν αυτός που βοήθησε την ομάδα του να “χτίσει” μία ασφαλή διαφορά την οποία κράτησε μέχρι το τέλος.

Που κρίθηκε

Στα τραγικά ποσοστά των παικτών της Καβάλας! Με 58 πόντους στην επίθεση και ποσοστά κοντά στο 30% (19/64 σουτ), καμία ομάδα δεν μπορεί να πανηγυρίσει τη νίκη, ειδικά απέναντι στον Άρη μέσα στο “Nick Galis Hall”