Περιστέρι – Παναθηναϊκός 73-58: Μία σου και μία μου και ισοπαλία (videos)

2023-05-20T20:14:53+00:00 2023-05-20T20:18:50+00:00.

20/May/23 20:14

Το Περιστέρι πραγματοποίησε μία σπουδαία εμφάνιση και κέρδισε εύκολα με 73-58 τον κακό Παναθηναϊκό, ισοφαρίζοντας την ημιτελική σειρά των playoffs της Basket League σε 1-1. Επόμενο ραντεβού των ομάδων στο ΟΑΚΑ για το Game 3 στις 23 Μαΐου.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Σε “κακό δαίμονα” του Παναθηναϊκού εξελίσσεται η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, αφού μετά τη νίκη της στην κανονική περίοδο της Basket League και τη δύσκολη ήττα στο ΟΑΚΑ, έκανε και το 1-1 στην ημιτελική σειρά των playoffs, μετά το αποψινό 73-58 στο “Aνδρέας Παπανδρέου”.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είχε απουσίες και έπαιξε με 11 παίκτες, αλλά παρουσίασε κακό πρόσωπο και δεν είχε καμία σχέση με την εντυπωσιακή της παρουσία στο game 1 του ΟΑΚΑ, ενώ ο μόνος που προσπάθησε να αλλάξει τα δεδομένα ήταν ο Πονίτκα.

Πλέον η σειρά θα συνεχιστεί στο ΟΑΚΑ στις 23 Μαΐου με το Game 3 (19:15), με το σκορ στο 1-1 και σίγουρα οι δύο ομάδες να δίνουν μέχρι και τέσσερα ματς μεταξύ τους στα ημιτελικά.

Μπροστά το Περιστέρι με την άμυνα και χωρίς τρίποντο σε κακό πρώτο μέρος

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι το Περιστέρι και προηγήθηκε με 10-6 (στο 4), πριν Μαντζούκας και Πονίτκα (6π.) βάλουν μπροστά τον Παναθηναϊκό με 11-10.

Το κακό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού

Ο Ραντάνοφ υπέγραψε σερί 7-0 για το Περιστέρι (17-11 στο 9′), όμως η πρώτη περίοδος έκλεισε με το τριφύλλι να μειώνει σε 18-17.

H τάπα του Πονίτκα

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι, χωρίς όμως εύστοχο τρίποντο (0/5), αλλά ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (6π. 2ριμπ.) κρατούσε κοντά στο σκορ τον Παναθηναϊκό με 25-23 (στο 15′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 33-29 και τις δύο ομάδες να έχουν μαζί 1/19 τρίποντα και ο Παναθηναϊκός 3 ασίστ και 8 λάθη.

Τρομερό Περιστέρι πήγε στο +16, πάλευε χωρίς αντίκρισμα μόνος του ο Πονίτκα

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με το Περιστέρι να πετυχαίνει τα πρώτα του μακρινά σουτ και για πρώτη φορά να προηγείται με +12 (44-32 στο 23′), μετά από επιμέρους 11-3 και τον Ντένμον (12π.) να σκοράρει 8 πόντους.

Ο Πουλιανίτης με 9 πόντους ήταν παίκτης-κλειδί για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη και η διαφορά μετά από τρίποντο του Μωραΐτη και λέι απ του Φρανσίσκο στο ανοιχτό γήπεδο πήγε στο +15 (55-40 στο 28′), ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με 61-46!

Η προσπάθεια του Πονίτκα για την ανατροπή

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πονίτκα ήταν μία ομάδα μόνος του με 17 πόντους και οδηγώντας τον Παναθηναϊκό σε σερί 9-0 μείωσε σε 61-55 (στο 34′) από το -16.

Το Περιστέρι αντέδρασε άμεσα με σερί 7-0 και ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +13 (68-55) στο 36ο λεπτό. Η διαφορά πήγε και στους 15 (73-58 στο 38′) μετά από τρίποντο του Κασελάκη και στο τέλος οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 73-58.

Που κρίθηκε: Ο Παναθηναϊκός με σερί 9-0 μείωσε σε 61-55 στο 34′, όμως δέχθηκε γρήγορα σερί 7-0 και η διαφορά για το Περιστέρι πήγε στους 13 (68-55) στο 36ο λεπτό, μία διαφορά που δεν ανατράπηκε μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπίλαν ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Περιστερίου με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-29, 61-46, 73-58