ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 77-97: Υπόθεση ενός δεκαλέπτου το “ερυθρόλευκο” 2-0 (videos)

2023-05-25T20:03:31+00:00 2023-05-25T20:30:01+00:00.

25/May/23 20:03

Ο Ολυμπιακός μετά το Final Four του Κάουνας, κέρδισε εύκολα με 97-77 τον ΠΑΟΚ στην “Πυλαία” με πρωταγωνιστή τον Σλούκα και έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά των playoffs της Basket League, ανεβάζοντας το εγχώριο σερί του στο 62-0. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων στο ΣΕΦ στις 28 Μαΐου.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα λίγες μέρες μετά τον χαμένο τελικό της Ευρωλίγκα στο Κάουνας από τη Ρεάλ Μαδρίτης, ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη και κέρδισε εύκολα με 97-77 τον ΠΑΟΚ χάρη στην τριάδα Σλούκα, Βεζένκοφ και Φαλ και έκανε το 2-0 στα ημιτελικά της Basket League.

Για τους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι έφτασαν το νικηφόρο εγχώριο σερί τους στο 62-0 από το Νοέμβριο του 2021, δεν αγωνίστηκαν ο τραυματίας Μπλακ και ο Κάνααν, που είναι εκτός ελληνικού ρόστερ, ενώ ο Πίτερς, ο οποίος δεν αγωνίστηκε κόντρα στη Ρεάλ και την άμυνα “ζώνης” της στον τελικό, επέστρεψε στη δράση -όπως και ο Πάπας- με 6 πόντους (2/2τριπ, 3ριμπ, 2ασ.).

Πλέον η σειρά θα συνεχιστεί στις 28 Μαΐου στο ΣΕΦ με το Game 3, όπου αν οι “ερυθρόλευκοι” το κερδίσουν, θα προκριθούν στους τελικούς της Basket League με 3-0 νίκες.

Στο +15 ο Ολυμπιακός με φανταστικό Σλούκα

Καλύτερα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός και προηγήθηκε με 12-8 (στο 4′) έχοντας 5 ασίστ και 5/6 σουτ, όμως ο ΠΑΟΚ με γρήγορο σερί 8-0 και μετρώντας 4/7 τρίποντα πέρασε μπροστά με 16-12 (στο 6′).

Το κάρφωμα του Ρένφρο στον αιφνιδιασμό

Με Φαλ και Βεζένκοφ να έχουν μαζί 14 πόντους το σκορ έγινε 17-16 (στο 8′) για τους “ερυθρόλευκους” και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 24-21 και τον Βούλγαρο να έχει 12 πόντους με 4/4 σουτ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Σλούκας, ΜακΚίσικ και Μπολομπόι αύξησαν το προβάδισμα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα σε +11 (37-26 στο 14′), μετά από επιμέρους 13-5.

Ο καβγάς του Λαρεντζάκη με τον Φράνκε

Ο Σλούκας πήρε “φωτιά” με συνεχόμενα τρίποντα και έκανε το σκορ 48-32 (στο 17′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 56-41 και τον Σλούκα να έχει 17 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Το “πάρτι” του Φαλ στη ρακέτα

Το “καθάρισε” με Φαλ και Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός και έκανε εύκολα το 2-0

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Φαλ να κυριαρχεί (11π, 10ριμπ, 4ασ), τον Βεζένκοφ να φτάνει τους 15 πόντους και τη διαφορά να παραμένει σε υψηλά επίπεδα (63-47 στο 24′). Η διαφορά “εκτοξεύτηκε” και στους 24 (75-51 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 79-61.

Ο τρομερός Κώστας Σλούκας

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 81-69 στο 34ο λεπτό, ενώ στο 37′ ο Σλούκας διαμόρφωσε το 85-69 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος στο τέλος πήρε τη νίκη με 97-77.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο, όπου ο Ολυμπιακός σκόραρε 56 πόντους με τον Σλούκα να έχει 17 πόντους και 3 ασίστ, προηγήθηκε με +15 (56-41) και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά ποτέ μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σλούκας με 23 πόντους (8/11 σουτ), 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο ήταν ο MVP του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-56, 61-79, 77-97