Σλούκας: Πρώτος σκόρερ και πρώτος πασέρ του Ολυμπιακού στην Πυλαία! (Video)

2023-05-25T19:20:05+00:00 2023-05-25T20:25:19+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

25/May/23 19:20

Ο Κώστας Σλούκας πραγματοποίησε σούπερ παιχνίδι στην Πυλαία απέναντι στον ΠΑΟΚ, ισοφάρισε το season high του (23 πόντους) στην Basket League και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Κώστας Σλούκας έτσι όπως ξεκίνησε, έτσι… τελείωσε το Game 2 στην Πυλαία ανάμεσα σε Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ. Ο γκαρντ των “ερυθρολεύκων” ήταν τρομερός, από τα πρώτα κιόλας λεπτά, αφού σε 14:23 είχε πετύχει ήδη 17 πόντους (2/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές), ενώ μοίρασε 4 ασίστ, μάζεψε και 3 ριμπάουντ.

Ήταν όχι μόνο ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος, αλλά κι ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτου ημιχρόνου. Χάρη στην επιθετική του συγκομιδή χτίστηκε και η μεγαλύτερη διαφορά στο πρώτο μέρος (34-54, από το 16-12 με τον Κώστα Σλούκα στο παρκέ) με τους “ερυθρόλευκους” να κλείνουν το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα +15 πόντων (41-56).

Ο ηγέτης του Ολυμπιακού ήταν εκεί από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό -και παρόλο που ο Τόμας Γουόκαπ χρεώθηκε νωρίς με το 5ο του φάουλ- αγωνίστηκε 28:56 και πήρε από το χέρι την ομάδα του, πετυχαίνοντας 23 πόντους (4/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/4 βολές), 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ, δίνοντας τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια με τον ΠΑΟΚ.

Με τους 23 πόντους που σημείωσε μάλιστα, ισοφάρισε το season high του στην Basket League για φέτος, μετά τους 23 που είχε πετύχει απέναντι στο Περιστέρι (101-79) στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Ένταση και “γαλλικά” μεταξύ Λαρεντζάκη και Φράνκε (video)

Το νέο look του Ουόκαπ: Τέλος η πλούσια γενειάδα (photos)