Παναθηναϊκός: “Καθάρισε” το Περιστέρι και πιστός στο ραντεβού με τον Ολυμπιακό (videos)

2023-05-30T20:13:13+00:00 2023-05-30T22:46:10+00:00.

30/May/23 20:13

BASKET LEAGUE / PLAY OFF / ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε για τρίτη φορά το Περιστέρι (81-67) και έκλεισε θέση για τους Τελικούς της Basket League κόντρα στον Ολυμπιακό. Άντεξε για ένα ημίχρονο η ομάδα του Σπανούλη, φοβερό τρίτο δεκάλεπτο από τον Αγραβάνη.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Στους Τελικούς της Basket League o Παναθηναϊκός!

Οι ”πράσινοι” κέρδισαν το μαχητικό Περιστέρι με 81-67 και έκαναν το 3-2 στην ημιτελική σειρά του πρωταθλήματος.

Το ματς του ΟΑΚΑ ήταν ντέρμπι στο πρώτο μέρος, με την ομάδα του Σπανούλη να επιστρέφει από το -11, κυρίως με τον Φρανσίσκο (16 πόντοι).

Όμως, το δεύτερο μέρος άνηκε πλήρως στους γηπεδούχους, οι οποίοι από το +2 του ημιχρόνου έφτασαν ακόμα και στο +22 με επιμέρους 40-28.

Όλα αυτά χάρη στον Αγραβάνη και την τρομερή τρίτη περίοδο που έκανε, καθώς σε αυτό το διάστημα σκόραρε 13 πόντους (15 συνολικά).

Ο Γκριγκόνις είχε κάνει την αρχή με 16 πόντους (13 στο ημίχρονο), ενώ Πονίτκα και Γκουντάιτις είχαν δώσει αρκετές λύσεις.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα κόντρα στον Ολυμπιακό, στην 20ή συνεχόμενη σεζόν του στους Τελικούς.

Η αρχή των Τελικών θα γίνει την ερχόμενη Κυριακή (4/6, 21:15, ΕΡΤ3) στο ΣΕΦ, μιας και ο Ολυμπιακός έχει το πλεονέκτημα έδρας.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ το πρόγραμμα των Τελικών

Η εξέλιξη

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε αρκετά εύστοχα (6-4), χωρίς όμως να σκοράρει δίποντο μέχρι το 3′. Το Περιστέρι αντέδρασε πολύ καλά, παρά τους 5 πόντους του Γκριγκόνις, πριν ο Λι ”γράψει” το 11-6. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 14-10, πριν ο Γκουντάιτις κάνει το 19-10. Μετά από αρκετές… εντάσεις, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κλείσει τη πρώτη περίοδο στο 23-17.

Ο Αγραβάνης έδωσε λύσεις για το +11 των πράσινων (28-17), οι οποίοι είχαν τον έλεγχο του ματς. Ο Γκριγκόνις έκανε το 34-22, με την άμυνα των γηπεδούχων να είναι αποδοτική. Ο Φρανσίσκο ήταν η μόνη απειλή, με τον Γκριγκόνις να κάνει την διαφορά. Το Περιστέρι δεν τα παράτησε για το 36-34 με 0-9 σερί, πριν οι Κόλμαν και Φρανσίσκο ”γράψουν” το 41-39 του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα για το 45-39 στο 22′. Και δεν έμεινε εκεί για το 53-39. Την ίδια ώρα, το Περιστέρι έμεινε χωρίς σκορ για σχεδόν 5′, έχοντας βγει εκτός ρυθμού του ματς. O Αγραβάνης με 13 πόντους στη περίοδο έκανε το 64-47 στην μεγαλύτερη διαφορά του ματς, με τον Έλληνα φόργουορντ να βάζει την υπογραφή του στην τρίτη περίοδο (64-48).

Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό στα τελευταία 10 λεπτά, με τον Παναθηναϊκό όμως να μην δυσκολεύεται να κρατήσει μία καλή διψήφια διαφορά, όπως το +22 (74-52) στο 35′. Κάπου εκεί, ο ημιτελικός τελείωσε και ουσιαστικά με τα εναπομείναντα λεπτά να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα, για να φτάσουμε στην ”πράσινη” επικράτηση και πρόκριση με το τελικό 81-67.

Πού κρίθηκε

Το 41-39 του ημιχρόνου έγινε 64-47, με τον Παναθηναϊκό να κάνει σερί 12-0 στην τρίτη περίοδο. Πριν, φυσικά, αναλάβει δράση ο Αγραβάνης για το 23-9 σε εκείνο το διάστημα.

Ο Γκριγκόνις ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο, αλλά όλα… ξεχάστηκαν στην τρίτη περίοδο, όταν ο Αγραβάνης σκόραρε τους 13 πόντους από τους 23 του Παναθηναϊκού. Συνολικά είχε 15 πόντους (6/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα σε 20:06′.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 41-39, 64-48, 81-67

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Καλαϊτζάκης Π. 5, Λι 8, Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης, Ουίλιαμς, Αγραβάνης 15, Παππάς, Καλαϊτζάκης Γ., Πονίτκα 13, Γκριγκόνις 16, Μαντζούκας 7, Γκουντάιτις 13

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 12, Φρανσίσκο 16, Φύτρος, Πουλιανίτης 6, Ντένμον 4, Κασελάκης 6, Κόλεμαν 10, Μωραΐτης 3, Ραντάνοφ 1, Περσίδης, Χάμερ 9, Ζούγκρης

(2) Παναθηναϊκός – (3) Περιστέρι 3-2
Game 1: Παναθηναϊκός-Περιστέρι 101-57
Game 2: Περιστέρι-Παναθηναϊκός 73-58
Game 3: Παναθηναϊκός-Περιστέρι 89-80
Game 4: Περιστέρι-Παναθηναϊκός 76-71