Περιστέρι – ΠΑΟΚ 71-65: Ρεκόρ σεζόν ο Μπίλαν, “clutch” o Ντένμον για το… ζόρικο 1-0 (videos)

2023-06-03T20:15:41+00:00 2023-06-03T21:13:00+00:00.

gadamopoulos

03/Jun/23 20:15

Bilan-Renfro-Peristeri-PAOK
BASKET LEAGUE 2022-2023 / PLAY OFF / ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΠΑΟΚ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε την κυριαρχία του στα δύο καλάθια και κατόρθωσε να «ανοίξει το σκορ» στη σειρά για τις θέσεις 3-4 της Basket League.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ο Μίρο Μπίλαν «μίλησε» την αρχή και στο φινάλε του πρώτου αγώνα της σειράς για τις θέσεις 3-4 της Basket League και το Περιστέρι πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου (3/6) το 1-0 επί του ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη σημείωσε την τέταρτη νίκη σε ισάριθμα φετινά παιχνίδια με τον «Δικέφαλο» (είχαν προηγηθεί δύο στην κανονική περίοδο και μία στον προημιτελικό Κυπέλλου), καθώς επικράτησε με 71-65, έχοντας πιο καθαρό μυαλό στο τέλος.

Ο Μίρο Μπίλαν σκόραρε 21π., ξεπέρασε το ρεκόρ περιόδου στη Basket League που ήταν οι 20 εναντίον του Ολυμπιακού (ήττα 86-87) στις 23/1 και ήταν εκείνος που με φόλοου στα 44΄΄ «έγραψε» το 68-65 και ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του. Σημαντική η συμβολή και των Κασελάκη (15π.) και Ντένμον (13π.), που κάλυψαν το κακό επιθετικό βράδυ του άποντου Φρανσίσκο, με τον Ντένμον να πετυχαίνει με τη σειρά του ένα κρίσιμο σουτ στο τελευταίο λεπτό, έπειτα από αποτυχία επαναφοράς του ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι, αν και βρέθηκαν πίσω με 65-63 στο 35΄, πέτυχαν ένα 8-0 στα τελευταία 4:44(!) και έκαναν το πρώτο βήμα για την 3η θέση, με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Τετάρτη στο κλειστό της Πυλαίας. Για τον ΠΑΟΚ δε ήταν αρκετό το ρεκόρ σεζόν του Βαγγέλη Μαργαρίτη (15π.) και οι 13π. του Τζόρνταν Σάιμπερτ, καθώς οι παίκτες του Φώτη Τακιανού δεν πήραν τις σωστές αποφάσεις στο φινάλε…

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη του αγώνα

Ανίκητος Μπίλαν

Η θεωρία της κυριαρχίας του Μίρο Μπίλαν κοντά στο καλάθι επιβεβαιώθηκε στο ξεκίνημα, κόντρα στις άμυνες ζώνης των φιλοξενούμενων. Ο Κροάτης σέντερ δεν είχε κανέναν να τον κοιτάξει στα μάτια και σκοράροντας 10π. ως το 6΄ (όσους είχε μ.ό. στη σειρά με τον Παναθηναϊκό), με 4/4διπ. και 2/4βολ., έφερε το Περιστέρι στο 15-8. Όταν ο κόουτς Σπανούλης τον απέσυρε και χαμήλωσε το σχήμα, όμως, η ομάδα του, που είχε ξεκινήσει με 6/7 σουτ, είχε 1/7 ως το τέλος του δεκαλέπτου και ο ΠΑΟΚ βρήκε την ευκαιρία να πλησιάσει στο 17-15. Το Περιστέρι, πάντως, με 8 ασίστ (έναντι 2 του «Δικέφάλου», που είχε και 5 λάθη), διατήρησε το προβάδισμα με 20-15 στο 10΄.

Απάντηση από τα 6,75μ.

Η δεύτερη περίοδος δεν είχε καλύτερο ρυθμό, όμως ο ΠΑΟΚ κατόρθωσε να βρει λύσεις και να περιορίσει την υπεροπλία των αντιπάλων στη ρακέτα αλλά και να βρει λύσεις από τα 6,75μ., με τους Τσιακμά και Φράνκε (από 8π.). Οι παίκτες του κόουτς Τακιανού βρήκαν επιπλέον κατοχές από επτά επιθετικά ριμπάουντ, είχαν 5/11 τρίποντα και εκμεταλλεύτηκαν τα 9 λάθη του Περιστερίου, για να μειώσουν στο 36-33 του 19΄, πριν από το 37-33 του ημιχρόνου.

Ασταμάτητοι Σάιμπερτ-Μαργαρίτης!

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν σιγουριά στο μακρινό σουτ τους. Ο ΠΑΟΚ πέτυχε 5/9τριπ. στην τρίτη περίοδο, εκ των οποίων τα τρία του Σάιμπερτ και τα δύο του Μαργαρίτη, τα οποία του έδωσαν το πρώτο προβάδισμα στο ματς, με 49-48 στο 26΄! Ο «Δικέφαλος» πατούσε καλύτερα στο παρκέ, δεν «πληγώθηκε» από τα επιθετικά ριμπάουντ των Κασελάκη και Μπίλαν και με τον Σάιμπερτ να σκοράρει 11π. στο δεκάλεπτο, προηγήθηκε 57-56 στο 30΄, πριν από το αγχωτικό φινάλε.

Πού κρίθηκε: Στα 15 επιθετικά ριμπάουντ του Περιστερίου, το οποίο δεν «πλήρωσε» τα 17 λάθη και το γεγονός ότι μετά τις 8 ασίστ του δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 6 στο υπόλοιπο ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίρο Μπίλαν δεν είχε αντίπαλο στα δύο καλάθια, με 21π. (8/10διπ., 5/8βολ.) και 12 ριμπάουντ, ενώ είχε και το καθοριστικό φόλοου για το 68-65 στα 44΄΄.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 37-33, 56-57, 71-65.

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 21 (8/10διπ,. 12ριμπ.), Φρανσίσκο (0/4τριπ., 6ριμπ., 5ασ.), Κόουλμαν 5 (1), Μωραΐτης 2, Ραντάνοφ 6 (1), Πουλιανίτης 2, Ντένμον 13 (2/6τριπ.), Κασελάκης 15 (4/6διπ., 1/4τριπ., 7ριμπ.), Χουγκάζ 5 (1), Χάμερ 2.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 12 (1/4τριπ., 5ριμπ.), Ράιλι, Τσιακμάς 10 (2/3τριπ.), Χαντς 8 (2/6τριπ.), Μαργαρίτης 15 (4/8διπ., 2/3τριπ.), Πόλεϊ, Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 13 (3/6τριπ), Κακλαμανάκης 2, Καμπερίδης, Σαλούστρος 4, Ρένφρο 1.