Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 73-70: Δύσκολο αλλά και πολύτιμο το κόκκινο 1-0 (videos)

2023-06-04T22:06:28+00:00 2023-06-04T22:49:20+00:00.

04/Jun/23 22:06

BASKET LEAGUE 2022-2023 / PLAY OFF / 1ος ΤΕΛΙΚΟΣ / ΟΣΦΠ - ΠΑΟ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός μετά από ένα “θρίλερ” στον 1ο τελικό της Basket League στο ΣΕΦ “λύγισε” στο τέλος με 73-70 τον Παναθηναϊκό και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος. Επόμενο ραντεβού στο ΟΑΚΑ για το Game 2 στις 8 Ιουνίου (21:15, ΕΡΤ 3).

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αν και απώλεσε προβάδισμα με +13 στο 30ο λεπτό και με +16 στο πρώτο μέρος, κατάφερε να “λυγίσει” με 73-70 τον πολύ καλά προετοιμασμένο Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ και να κάνει το 1-0 στη σειρά των τελικών.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη “άγγιξαν” ένα τεράστιο μπρέικ, αφού έδειξαν μεγάλα ψυχικά αποθέματα και επέστρεψαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως στο τέλος λύγισαν από ένα χαμένο τρίποντο και ένα λάθος του μοιραίου Γκριγκόνις, αλλά και από τις λύσεις του Ολυμπιακού.

Πλέον η σειρά των τελικών της Basket League μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ την Πέμπτη 8 Ιουνίου (21:15, ΕΡΤ 3), όπου και ο Ολυμπιακός θα αναζητήσει το 2-0 και να φτάσει το νικηφόρο σερί του στο 15-0 στα ντέρμπι και ο Παναθηναϊκός να ισοφαρίσει σε 1-1.

Από ένα δεκάλεπτο για κάθε ομάδα, “ερυθρόλευκο” +8 στο πρώτο μέρος!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και με 10 πόντους από Βεζένκοφ και Λούντζη και τον Φαλ να δημιουργεί (2 ασ.) προηγήθηκε από νωρίς με διψήφια διαφορά (10-0 στο 3′).

Το σερί του Ολυμπιακού

Ο Βεζένκοφ με τρίποντο και φάουλ (8π.) έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 12 (14-2 στο 5′), ενώ ο Παπαγιάννης και ο Λούντζης χρεώθηκαν με 2 φάουλ.

Οι πράσινοι δεν άφησαν την διαφορά να ξεφύγει (21-10 στο 7′) με τον Λι (5π, 1ασ) και η πρώτη περίοδος έληξε με 26-14 και τον Βεζένκοφ να έχει 16 πόντους και τον Ολυμπιακό (4/5 τριπ.) να προηγείται ακόμα και με +16.

Το απίστευτο καλάθι του Γκριγκόνις

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διατηρούσε σημαντικό προβάδισμα (31-19 στο 14′), παρά τα λάθη της και χάρη στη δουλειά του Τζόελ Μπολομπόι, ενώ οι πράσινοι είχαν βελτιώσει αισθητά την άμυνα τους.

Ο Παναθηναϊκός με Λι και Γκριγκόνις (15π μαζί) και και χάρη στην αστοχία και τα εύκολα λάθη του Ολυμπιακού μείωσε σε 36-31 (στο 19′) με επιμέρους 12-5 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-33 μετά από καλάθι του Σλούκα (8π, 4ριμπ, 2ασ, 4λαθ).

Το τρομερό highlight του Μπολομπόι

Το γύρισε από το -13 στο 30′ ο Παναθηναϊκός και το έκανε “θρίλερ”!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να είναι απολαυστικός στην άμυνα, να κερδίζει τις μάχες με τον Γκουντάιτις στο ζωγραφιστό και να μειώνει σε 41-40 με σερί 7-0 (στο 22′).

Βεζένκοφ, Φαλ και Ουόκαπ έφεραν πάλι τη διαφορά στους 11 (59-48 στο 28′) με επιμέρους 18-8 και το μομέντουμ του ματς άλλαξε χέρια.

Το κάρφωμα του Φαλ και το δύσκολο καλάθι του Γκριγκόνις

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 61-48 και τον Ουόκαπ να είναι πρωταγωνιστής με 8 πόντους και 3 ασίστ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την χαλαρότητα και τα λάθη του Ολυμπιακού και με επιμέρους 10-2 μείωσε σε 63-58 στο 36ο λεπτό με τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να έχει 8 πόντους και έβαλε “φωτιά” στον 1ο τελικό, αφού επέστρεψε στο ματς και έλεγχε πλήρως το ρυθμό μέσα από την άμυνα.

Ο Παπαγιάννης μείωσε ακόμα περισσότερο σε 65-63 στο 38′ και ο Παναθηναϊκός έδειχνε πολύ πιο συγκεντρωμένος από τους γηπεδούχους. Ο Γκριγκόνις με ένα σπουδαίο τρίποντο έβαλε και μπροστά τους πράσινους με 66-65 και το παιχνίδι άλλαξε τελείως ρότα.

Ο Ουόκαπ με 2/2 βολές στο 1:40 έκανε το σκορ 67-66, ενώ μετά από άστοχο ελεύθερο τρίποντο του Γκριγκόνις ο Σλούκας μοίρασε έτοιμο κάρφωσε στον Φαλ για το 69-66 στο 1:17!

Ο Παπαγιάννης στο 1:03 με κάρφωμα μείωσε σε 69-68, όμως ο Σλούκας με 2/2 βολές έδωσε “αέρα” με 71-68 στα 49” στους γηπεδούχους. Ο Γκριγκόνις έκανε λάθος και ο Σλούκας αστόχησε σε τρίποντο και το ματς οδηγήθηκε στην ειδική κατάσταση των ελεύθερων βολών.

Ο Γκριγκόνις με 2/2 βολές στα 6” μείωσε σε 71-70, όμως ο Σλούκας επίσης με 2/2 βολές τέλειωσε το ματς για το 73-70, αφού ο Λι αστόχησε στο τέλος.

Που κρίθηκε: Στο 38′ ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 66-65, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με επιμέρους 6-2 προηγήθηκε με 71-68 στα 17” και πήρε τελικά τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Ουόκαπ με 11 πόντους, 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 41-33, 61-48, 73-70