Δ. Παπανικολάου: “Κομβικός ο Αγραβάνης, φυσιολογικό το άδειασμα του Ολυμπιακού” (videos)

2023-06-05T17:57:08+00:00 2023-06-05T18:00:27+00:00.

05/Jun/23 17:57

Ο Δημήτρης Παπανικολάου δήλωσε ότι ο Δημήτρης Αγραβάνης έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην επιστροφή του Παναθηναϊκού στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ χαρακτήρισε φυσιολογικό το άδειασμα του Ολυμπιακού μετά το Final Four της Ευρωλίγκα.

Ο Δημήτρης Παπανικολάου, συνεργάτης του Eurohoops ως CSR Ambassador, ήταν καλεσμένος του Βαγγέλη Ιωάννου στην εκπομπή ”Κατά Ιωάννου Ευαγγέλιο”, της ΕΡΑΣΠΟΡ.

Ο πρώην διεθνής σέντερ, με πέρασμα και από τους δυο ”αιώνιους” (Ολυμπιακός 1995-2002, Παναθηναϊκός 2003-2007), σχολίασε τα όσα έγιναν στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού για τους Τελικούς της Basket League.

Τόνισε ότι μετά από ένα κακό ξεκίνημα η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κατάφερε να περιορίσει τον Σάσα Βεζένκοφ και έτσι παρέμεινε στην διεκδίκηση της νίκης μέχρι το φινάλε.

Στην συνέχεια αναφέρθηκε στους πρωταγωνιστές τόσο από τους ”ερυθρόλευκους”, όσο και από το ”τριφύλλι” κάνοντας ειδική αναφορά στον Δημήτρη Αγραβάνη, τον οποίο χαρακτήρισε κομβικό στην ανατροπή των φιλοξενούμενων στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τέλος, εξέφρασε την άποψή του πως είναι φυσιολογικό η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να έχει αδειάσει μετά από την υπερπροσπάθεια που κατέβαλλε στο Final Four του Κάουνας.

Αναλυτικά όσα δήλωσε

Για την άμυνα στον Βεζένκοφ και τον παίκτη-κλειδί Αγραβάνη: ”Όσο πλησιάζεις στο φινάλε της σεζόν το αουτσάιντερ έχει να χάσει λιγότερα, οπότε γίνεται πιο επικίνδυνος αντίπαλος. Απελευθερώνεται η ομάδα και παίζει με λιγότερο άγχος, περίμενα τον Παναθηναϊκό ανταγωνιστικό το πόσο δεν ήξερα. Μετά το ξεκίνημα κατάφερε να περιορίσει τον Βεζένκοφ. Όταν μαρκάρεις παίκτες που σουτάρουν τόσο γρήγορα δεν πρέπει να δίνεις βοήθειες. Ο Αγραβάνης ήταν πολύ καλός, πρέπει να βελτιωθεί σε μερικές στιγμές του αγώνα. Με την ενέργειά του γύρισε το παιχνίδι, έχει πάρει τα πάνω του μετά το Game 5 με το Περιστέρι.

Για τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης: ”Ο Μπολομπόι κράτησε τον Ολυμπιακό στο δεύτερο δεκάλεπτο και μετά ο Λι και ο Γκριγκόνις έκαναν κάτι αντίστοιχο για τον Παναθηναϊκό. Καταπληκτικός ο Ουόκαπ, έβαλε σουτ, μοίρασε ασίστ, κατέβασε και ριμπάουντ. Είναι κρίμα που ο κόουτς Ιτούδης θα πρέπει να διαλέξει ανάμεσα σε αυτόν και τον Ντόρσεϊ.”

Για την επιστροφή του Παναθηναϊκού στο τέταρτο δεκάλεπτο: ”Το 61-48 είναι αναστρέψιμο σκορ στο σημερινό μπάσκετ, έχοντας ένα ολόκληρο δεκάλεπτο μπροστά. Ο Παπαγιάννης ήταν ουσιαστικός στο φινάλε. Στην Basket League όλα τα μεταξύ τους ματς ήταν κλειστά, έχει πάρει ψυχολογία ο Παναθηναϊκός. Το θέμα είναι να μπορέσει να μείνει κοντά μέχρι τα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα. Αυτά τα παιχνίδια δεν πρέπει να τα προδικάζει κανείς, είναι αμφίρροπα. Καταδικαστέα όσα συνέβησαν πριν από το ματς.”

Για την εικόνα του Ολυμπιακού μετά το Κάουνας: ”Μετά από τα Final Four υπάρχει ένα άδειασμα ακόμα και αν κατακτήσεις την Ευρωλίγκα. Ο Ολυμπιακός έχει φτάσει σε ένα σημείο που αν γίνει το 1-1 θα αρχίσει η μουρμούρα. Θα πάει πιο συγκεντρωμένος στο ΟΑΚΑ. Μετά την απώλεια της Ευρωλίγκα έχει ένα ”πρέπει” παραπάνω από τον Παναθηναϊκό. Πολλά θα κριθούν στο επόμενο παιχνίδι. Αν νικήσει ο Ολυμπιακός τότε πολύ δύσκολα θα χάσει το πρωτάθλημα, αν νικήσει ο Παναθηναϊκός τότε θα έχουμε μια φοβερή σειρά.”

Ο Βεζένκοφ είχε περισσότερους πόντους από τον Παναθηναϊκό στην πρώτη περίοδο!

Ολυμπιακός: Στο 14-0 το σερί επί του Παναθηναϊκού – Επιβεβαιώθηκε η παράδοση στο Game 1 των τελικών!

Σερέλης: “Ήρθαμε στο ΣΕΦ για να αποδείξουμε ότι δε θα είναι τόσο εύκολη η σειρά όσο πολλοί μπορεί να πίστευαν” (videos)

Σάσα Βεζένκοφ: “Με αντιμετωπίζουν στην άμυνα όπως η Φενέρ, ο αγώνας στο ΟΑΚΑ θα είναι πιο δύσκολος” (videos)