Περιστέρι: Του ‘χει πάρει τον αέρα, 2-0 τον ΠΑΟΚ και 5-0 συνολικά! (videos)

2023-06-07T20:18:31+00:00 2023-06-07T20:28:41+00:00.

07/Jun/23 20:18

Το Περιστέρι με την άμυνα του και την τετράδα Φρανσίσκο, Μπιλάν, Μωραΐτη και Ντένμον κέρδισε με 81-64 τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία και έκανε το 2-0 στη σειρά των Μικρών Τελικών της Basket League. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων στην Αθήνα στις 10 Ιουνίου για το Game 3.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο στη Θεσσαλονίκη και με την άμυνα της, τον “διπλό” Μπιλάν αλλά και τους τρεις γκαρντ της (Φρανσίσκο, Μωραΐτη, Ντένμον) για πρωταγωνιστές έκανε το 2-0 στη σειρά των Μικρών Τελικών της Basket League κόντρα στον ΠΑΟΚ με 81-64.

Πλέον η σειρά επιστρέφει στο “Ανδρέας Παπανδρέου” για το Game 3 στις 11 Ιουνίου, όπου το Περιστέρι με νίκη παίρνει την 3η θέση με 3-0, ενώ σε περίπτωση νίκης του ΠΑΟΚ, θα υπάρξει και Game 4 στην Πυλαία.

Το Περιστέρι φέτος στο Πρωτάθλημα και στο Κύπελλο μετράει κόντρα στο “Δικέφαλο του Βορρά” συνολικό σκορ 5-0 επιβάλλοντας με αυτόν τον τρόπο την κυριαρχία του.

Από το 7- στο +8 στα αποδυτήρια το Περιστέρι με παθητικό 9 πόντων!

Καλύτερος ήταν ο ΠΑΟΚ στην πρώτη περίοδο και έχοντας 7/12 δίποντα και παίρνοντας 14 πόντους από Φράνκε και Κακλαμανάκη, προηγήθηκε με 24-17 του Περιστερίου (4 λάθη).

Το σερί του Κακλαμανάκη

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι, αν και συνέχισε να κάνει λάθη (9) και ήταν άστοχο από μακριά (2/8 τρίποντα), έκανε χάρη στην άμυνα του επιμέρους 17-8 και πέρασε μπροστά με 34-32 (στο 18′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-33 και τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη, να κυριαρχούν πλήρως χάρη στην άμυνα τους.

Κράτησε το προβάδισμα και “καθάρισε” το ματς στο τέλος το Περιστέρι

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε πάλι το ματς και δεν άφησε το Περιστέρι, να ξεφύγει στο σκορ, με αποτέλεσμα σιγά – σιγά να “ροκανίζει” το -8 του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 56-52 και τους φιλοξενούμενους, να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον Μωραΐτη, να προσφέρει σημαντικές λύσεις στο σκορ το Περιστέρι πήρε προβάδισμα με +9 (66-57) στο 36ο λεπτό του ματς και έγινε φαβορί για τη νίκη.

Τρία λεπτά πριν το τέλος ο Φρανσίσκο με λέι απ διαμόρφωσε το 72-60 και στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη με 81-64.

Που κρίθηκε: Στο τέλος της τρίτης περιόδου ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 56-52, αλλά το Περιστέρι με επιμέρους 16-8 σε 7′ λεπτά, προηγήθηκε με 72-60 και πήρε τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπιλάν με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 μπλοκ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Φρανσίσκο με 13 πόντους, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ και παρά τα 5 λάθη ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 33-41, 52-56, 64-81