Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 67-65: Τέρμα το σερί, ΕΧΟΥΜΕ τελικούς! (videos)

2023-06-08T22:14:06+00:00 2023-06-09T00:34:41+00:00.

08/Jun/23 22:14

PonitkaMateusz-Panathinaikos-Olympiacos-Game2

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό με 67-65 και έκανε το 1-1 στους Τελικούς της Basket League. Πρώτη επικράτηση σε αιώνιο ντέρμπι μετά από 563 ημέρες και 14 ήττες.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Στα ίσια οι Τελικοί της Basket League!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού με 67-65 στο ΟΑΚΑ και έκανε έτσι το 1-1 στην σειρά του πρωταθλήματος.

Το ματς ήταν ντέρμπι με τα όλα του, ειδικά μετά το 10′, με τις δυο ομάδες να παλεύουν στα ίσια μέχρι το φινάλε.

Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη νίκη του τριφυλλιού σε αιώνιο ντέρμπι μετά από 14 ήττες και 563 ημέρες (22/11/21).

Οι πράσινοι επέβαλλαν στην αρχή τον ρυθμό τους, αλλά άντεξαν στην αντεπίθεση του Ολυμπιακού και στο τέλος ”μίλησε” ο Πονίτκα.

Ο Πολωνός (12 πόντοι) έβαλε ΤΟ τρίποντο στο -17” για το τελικό σκορ, δίνοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του.

Όλα αυτά σε ένα σχεδόν κατάμεστο γήπεδο, που ”έσπρωξε” τους νικητές, όταν οι ερυθρόλευκοι προσπέρασαν με 54-59.

Ο Λι ήταν συγκινητικός με 12 πόντους-6 ασίστ από πλευράς νικητών, σε ένα ντέρμπι με πολλές επαφές και ”μάχες” σώμα με σώμα.

Για τους ηττημένους, Παπανικολάου και Ουόκαπ δεν ήταν αρκετοί. Ο δεύτερος αποβλήθηκε στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου με τεχνική ποινή.

Λίγο αργότερα, αποχώρησε τραυματίας (και υποβασταζόμενος) ο Βεζένκοφ, με πολλούς φίλους του Παναθηναϊκού να τον χειροκροτούν.

Η συνέχεια των Τελικών θα δοθεί στο ΣΕΦ την Κυριακή (11/6, 21:15, ΕΡΤ3) με το τρίτο ματς της σειράς.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με φοβερό ρυθμό και ευστοχία το ματς (7/9 σουτ), ξεφεύγοντας με +11 (15-4) από το αρχικό 5-4. Την ίδια στιγμή, ο Ολυμπιακός ήταν άνευρος και έμοιαζε αποπροσανατολισμένος, αλλά όχι για πολύ. Με καλύτερη άμυνα, έφτασε σε καλάθια για το 17-13. Και κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία για τη μεγαλύτερη διαφορά και το +12 της πρώτης περιόδου (25-13), με σερί 8-0 στα τελευταία 2:33′.

Η δεύτερη περίοδος ήταν μία άλλη υπόθεση, με τους φιλοξενούμενους να χρειάζονται κάτι λιγότερο από 3′ για να ισοφαρίσουν σε 25-25 και τον Παναθηναϊκό να έχει χάσει τον έλεγχο του ματς. Οι Ουόκαπ-Παπανικολάου έκαναν εξαιρετική δουλειά, αλλά ο Ουίλιαμς ήταν εκεί για το 31-29 στο 16′. To ματς είχε γίνει και… επίσημα ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο (33-35), αλλά τον Ολυμπιακό να έχει το μικρό προβάδισμα.

Ο Ουόκαπ χρεώθηκε με τεχνική ποινή νωρίς και αποβλήθηκε (αντιαθλητικό στο πρώτο μέρος), κάτι που δεν πτόησε την ομάδα του για λίγο (33-40). Αυτό που ακολούθησε ήταν ένα physical παιχνίδι με κερδισμένο τον Παναθηναϊκό, που ”χτύπησε” μέσα στη ρακέτα (46-44). Κάπου εκεί, ο Βεζένκοφ αποχώρησε τραυματίας (46-50), με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται και να παίρνουν ισχνό προβάδισμα στο 30′ με 51-50.

Το σκηνικό ίδιο και στην τέταρτη περίοδο, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (54-53). Ο Παπανικολάου και ο Πίτερς έδωσαν σκορ στους ερυθρόλευκους, για το +5 (54-59). Η αγωνιστική ένταση ήταν πλέον έκδηλη, με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 64-60 στο 37′ και να δείχνει πως έχει τον έλεγχο (από 58-60). Ο Παπανικολάου έκανε το 64-65 με δικό του 0-5. Ο Πονίτκα έβαλε τεράστιο τρίποντο στο -17” για το 67-65. Ο ΜακΚίσικ αστόχησε στο τρίποντο της νίκης και έτσι οι πράσινοι νίκησαν με 67-65.

Πού κρίθηκε

Στο καθοριστικό και τεράστιο τρίποντο του Πονίτκα στο -17” για το 67-65.

Παίκτης-κλειδί

Ο Πονίτκα με το σουτ νίκης στο τέλος. Είχε 12 πόντους-6 ριμπάουντ-4 ασίστ σε 28:20′.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 33-35, 51-50, 67-65

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Λι 12 (3/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (3/12 σουτ, 4 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας 7 (1), Γκουντάιτις 8 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Π. Καλαϊτζάκης 6 (2), Παπαγιάννης 6 (3 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Ουίλιαμς 4, Αγραβάνης 4.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 14 (2), Λαρεντζάκης 3 (1/7 τρίποντα), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 6 (4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 15 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη), Λούντζης (0/3 σουτ), Μπολομπόι 6 (5 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1/7 σουτ, 3 λάθη).

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-1

Game 1: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 73-70
Game 2: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 67-65
Game 3: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 11/06
Game 4: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 15/06
Game 5: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 18/06 (αν χρειαστεί)

Ολυμπιακός: Γιαούρτια στην αποστολή, φραστική επίθεση και νερά σε Μπαρτζώκα (photo)

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Στο ΟΑΚΑ ο Γιάννης και ο Άλεξ Αντετοκούνμπο (video)