Ολυμπιακός: Το ανεπανάληπτο … 40αρι του αρχηγού, Κώστα Παπανικολάου (Video)

2023-06-09T13:22:32+00:00 2023-06-09T13:22:32+00:00.

09/Jun/23 13:22

BASKET LEAGUE 2022-2023 / PLAY OFF / 2ος ΤΕΛΙΚΟΣ / ΠΑΟ - ΟΣΦΠ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Πόσο συχνά βλέπουμε στο σύγχρονο μπάσκετ έναν παίκτη να αγωνίζεται επί 40 συνεχόμενα λεπτά, σε ολόκληρο παιχνίδι δηλαδή και όχι σε έξτρα πεντάλεπτα…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Το είδαμε από τον Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις της Φενέρ στη σειρά κατά του Ολυμπιακού στα πλέι οφς της Ευρωλίγκας. Τώρα το έκανε και ο Κώστας Παπανικολάου!

Ο… βιονικός αρχηγός του Ολυμπιακού δεν βγήκε δευτερόλεπτο από το παρκέ του ΟΑΚΑ στο Game 2 των τελικών της Basket League, παίζοντας 40 λεπτά στα “κόκκινα”, χωρίς να υστερήσει σε απόδοση, χωρίς να προκύψει μία αιτία αντικατάστασης του από τον Γιώργο Μπαρτζώκα.

Ήταν, άλλωστε, ο λόγος που ο αποδεκατισμένος Ολυμπιακός παραλίγο να πάρει την 15η σερί νίκη του επί του Παναθηναϊκού, αφού με δικούς του πέντε πόντους πήρε προβάδισμα πριν το σουτ νίκης του Πονίτκα.

Σίγουρα άμα ο Ολυμπιακός ήταν πλήρης, τότε δεν θα βλέπαμε τον Κώστα Παπανικολάου 40 λεπτά στο γήπεδο χωρίς αλλαγή.

Η απουσία του Κώστα Σλούκα, η αποβολή του Τόμας Ουόκαπ, ο τραυματισμός του Σάσα Βεζένκοφ κι η δεδομένη έλλειψη του Αϊζάια Κάνααν, άφησαν τον Ολυμπιακό χωρίς τέσσερα από τα πλέον βασικά (ίσως τα μεγαλύτερα συνολικά) στελέχη του. Στα 13 τελευταία λεπτά όλοι μαζί, παραπάνω δίχως τον Ουόκαπ, από την αρχή με τους Σλούκα-Κάνααν νοκ άουτ.

Ο “Παπ” δεν αντικαταστάθηκε στο πρώτο ημίχρονο όταν έπαιζαν οι Ουόκαπ και Βεζένκοφ, αλλά ούτε και στη συνέχεια. Μετά το 28′ δεν υπήρχε πλέον το περιθώριο.

Το θέμα δεν είναι μόνο ότι ο Παπανικολάου έκανε κάτι πρωτόγνωρο για το σύγχρονο μπάσκετ και για τη φιλοσοφία του κόουτς Μπαρτζώκα (όπως και της συντριπτικής πλειοψηφίας των συναδέλφων του, αν όχι όλων…), αλλά ταυτόχρονα διατήρησε το ίδιο επίπεδο απόδοσης. Μα τι λέμε; Το ανέβασε κιόλας, στα τελευταία λεπτά, παρά το βάρος των 35 λεπτών που είχε στα πόδια του ήδη.

Ο Παπανικολάου πέτυχε 15 πόντους με 4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 1.1 βολή, άγγιξε το ρεκόρ καριέρας του με επτά ασίστ (έχει οκτώ) για δύο λάθη και πρόσθεσε τέσσερα ριμπάουντ.

Τι του έλειψε; Η νίκη, έτσι ώστε να έγραφε με την εμφάνιση μία χρυσή σελίδα για τον ίδιο και την ομάδα του.

Eurohoops Show: Ανάλυση και συζήτηση για το Game 2 των Τελικών | Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 67-65 (1-1)

Παναθηναϊκός: Έβαλε ΤΕΛΟΣ στο σερί του Ολυμπιακού μετά από 563 ημέρες!

Μπαρτζώκας: “Απορώ πώς δόθηκαν το αντιαθλητικό φάουλ και η τεχνική ποινή στον Ουόκαπ, χάσαμε δικό μας ματς”

Βεζένκοφ: Οστικό οίδημα στο γόνατο – Ράκος ο Μποχωρίδης (video)

Ολυμπιακός: “Μόνο με τέτοια διαιτησία μπορούσαμε να χάσουμε” (videos)

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Το φύλλο Αγώνα του δεύτερου Τελικού (videos)

Basket League: Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός των Game 3 με Παναθηναϊκό, όχι και των… τίτλων (πίνακας)

Ολυμπιακός blog: Κι αν δεν υπήρχε δρόμος, έπρεπε κάπως ν’ ανοίξει