Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 75-52: Επιβλητικό 2-1 και “κόκκινο” ματς-μπολ τίτλου! (videos)

2023-06-11T22:15:42+00:00 2023-06-11T23:11:07+00:00.

11/Jun/23 22:15

BASKET LEAGUE 2022-2023 / PLAY OFF / 3ος ΤΕΛΙΚΟΣ / ΟΣΦΠ - ΠΑΟ (KLODIAN LATO / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστές τους Σλούκα, Φαλ και Ουόκαπ επικράτησε εύκολα με 75-52 του Παναθηναϊκού και εκμεταλλευόμενος (ξανά) το ΣΕΦ έκανε το 2-1 στους τελικούς της Basket League κι απέχει, πια, μία νίκη από τον τίτλο. Επόμενο ραντεβού στο ΟΑΚΑ για το Game 4 (15/6, 21:15 ΕΡΤ 3), όπου είτε θα γίνει στέψη, είτε η σειρά θα πάει στον… Τελικό των Τελικών

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είδε τον Βεζένκοφ να δίνει το “παρών” στον 3ο τελικό, έχασε, ωστόσο, τον Παπανικολάου με τραυματισμό, όμως παίζοντας εξαιρετικά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα σε άμυνα και επίθεση για αρκετή ώρα και έχοντας σε καλό βράδυ την τριάδα Σλούκα, Ουόκαπ και Φαλ επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού με 75-52 και πήρε προβάδισμα 2-1 στην σειρά των Τελικών.

Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν, πρωτίστως, αμυντικά σε πολύ καλή βραδιά, ενώ δεν υπέπεσαν και σε πολλά λάθη, ενώ, αντίθετα, από την πλευρά της ομάδας του Χρήστου Σερέλη που έκανε 20 και είχε βοήθεια επιθετικά μονάχα από τον Λι, αφού οι υπόλοιποι ήταν απελπιστικά άστοχοι.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ για το Game 4 (15/6, 21:15 ΕΡΤ 3), όπου και ο Ολυμπιακός με νίκη θα κατακτήσει το δεύτερο συνεχόμενο Πρωτάθλημα, ενώ σε περίπτωση ισοφάρισης σε 2-2 από τον Παναθηναϊκό, θα υπάρξει και 5ος τελικός στο Φάληρο στις (19/6, 21:15, ΕΡΤ 3).

Σούπερ “ερυθρόλευκο” δεύτερο δεκάλεπτο και με -8 στα αποδυτήρια οι πράσινοι

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με 9 πόντους από Λούντζη και Βεζένκοφ προηγήθηκε με 11-6 (στο 6′), αφού οι πράσινοι έβρισκαν λύσεις μόνο από τον Λι (4π, 1ασ).

Το μπλοκ του Παπαγιάννη στον Ουόκαπ

Ο Πονίτκα με 2/2 τρίποντα μείωσε σε 15-14 (στο 8′), ενώ ήδη 2 φάουλ είχαν οι Αγραβάνης και Λούντζης. Η πρώτη περίοδος έληξε με πράσινο 19-18 μετά από τρίποντο του Λι (3/5 ο Παναθηναϊκός) και από μπλοκ, που δέχθηκε στη συνέχεια ο Μπολομπόι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σλούκας (2π. 2ασ.) και ο Μπολομπόι (2π. 3μπλοκ) έκαναν τη διαφορά σε άμυνα και επίθεση και ο ΜακΚίσικ κάνοντας τα “ερυθρόλευκα” τρίποντα 2/7, διαμόρφωσε το σκορ σε 25-19 (στο 13′) με σερί 7-0.

Το τσάλεντζ που κέρδισε ο Γιώργος Μπαρτζώκας

Ο ΜακΚίσικ και ο Λαρεντζάκης πρόσφεραν μπόλικη ενέργεια στον Ολυμπιακό και η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 15 (36-21 στο 17′) με τον Παναθηναϊκό, να χάνει πλήρως τον έλεγχο και να δέχεται επιμέρους 18-2.

Τα τρίποντα του Πονίτκα

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να μειώνει με σερί 7-0 από Λι και Γκριγκόνις σε 36-28.

Σλούκας και Φαλ έφεραν τη διαφορά στο +17 και… 2-1!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τους Ουόκαπ – Βεζένκοφ με 2/2 τρίποντα να κάνουν το σκορ 44-30 (24′), αλλά τον Παπανικολάου να τίθεται νοκ-άουτ με σφίξιμο στη γάμπα.

Οι πράσινοι αντέδρασαν και με σερί 6-0 μείωσαν σε 44-36 (στο 26‘), όμως Φαλ και Σλούκας έκαναν το σκορ 53-40 (στο 28′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 57-41 μετά από 1/2 βολές του Μποχωρίδη και άστοχο τρίποντο στη λήξη του Λι.

Το τρομερό τρίποντο του Βεζένκοφ

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήγαν τη διαφορά και στα επίπεδα των 20 πόντων (64-44 στο 32′) και ουσιαστικά “αγκάλιασαν” τη νίκη.

Ο ΜακΚίσικ φτάνοντας τους 9 πόντους έκανε το σκορ 68-45 στο 36ο λεπτό, ενώ ο Παναθηναϊκός δεν έβγαλε αντίδραση μέχρι το τέλος και ο Ολυμπιακός έκανε εύκολα το 2-1 με 75-52.

Η συνεργασία Σλούκα – Φαλ

Που κρίθηκε: Ο Παναθηναϊκός στο 26ο λεπτό μείωσε σε 44-36, όμως ο Ολυμπιακός με επιμέρους 13-4 προηγήθηκε με 57-40 (στο 29′) και ουσιαστικά “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φαλ με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 μπλοκ και ο Σλούκας με 14 πόντους, 7 ασίστ, 2 κλεψίματ και 1 ριμπάουντ ήταν οι καλύτεροι του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-28, 57-41, 75-52