Οριστική διακοπή στο ΟΑΚΑ: Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός! (videos)

2023-06-15T23:09:01+00:00 2023-06-15T23:54:40+00:00.

15/Jun/23 23:09

BASKET LEAGUE 2022-2023 / PLAY OFF / 4ος ΤΕΛΙΚΟΣ / ΠΑΟ - ΟΣΦΠ (ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός στέφθηκε Πρωταθλητής Ελλάδας (και) για το 2023 μετά από ένα Game 4 των Τελικών με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Δικό του!

Ο Ολυμπιακός είναι ξανά Πρωταθλητής Ελλάδας για την σεζόν 2022/23 μετά και το… 35-63 επί του Παναθηναϊκού σε 27:14 στο ΟΑΚΑ, αφού το παιχνίδι δεν έμελλε να ολοκληρωθεί ποτέ.

Είναι το 14ο Πρωτάθλημα για την ομάδα του Πειραιά, η τρίτη φορά που φτάνει σε back to back κατάκτηση κι η πρώτη σε back to back νταμπλ.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν απίστευτα εύστοχοι, ειδικά από το τρίποντο (11/17), την ώρα που οι πράσινοι ήταν σε αντιστρόφως ανάλογη βραδιά (4/19).

Η διαφορά ξέφυγε γρήγορα και έφτασε ακόμα και τους 32 πόντους (31-63 στο 25′) σε ένα ματς που είχε πολλή ένταση και οριστική διακοπή στη τρίτη περίοδο (35-63 στο 27:14).

Η εξέλιξη

Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά και από τις δυο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 5-7 στο 3′. Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε την διαφορά να ξεφύγει (7-12). Δεν το κατάφερε σε όλα τα διαστήματα, όμως, με τους ΟυόκαπΠίτερς να “γράφουν” το 9-20 στο 7′.

Οι πράσινοι είχαν επιθετικό πρόβλημα με 4/14 σουτ (8/12 ο Ολυμπιακός), κάτι που δεν έλυσαν σε μεγάλο βαθμό μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, που τους βρήκε πίσω στο σκορ με 15-24.

Η διαφορά έμελλε να πάει ακόμα και στους 15 (17-32) με την είσοδο του Σλούκα. Ο Αγραβάνης, όμως, σε συνδυασμό με την καλή άμυνα της ομάδας του, έκανε το 21-32. Ακόμα και τότε, οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν πρόβλημα να διατηρήσουν διαφορά για το 24-42 με 7/9 τρίποντα (15/23 σουτ) και τον ΜακΚίσικ να έχει σερί πόντους (24-42).

Η είσοδος του Παππά έφερε μια μικρή αντίδραση από μεριάς Παναθηναϊκού, αλλά η μέγιστη διαφορά δεν άργησε για το 26-48 του ημιχρόνου.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 29 (26-55) γρήγορα στην τρίτη περίοδο μετά το 0-7 των φιλοξενούμενων. Η αστοχία των γηπεδούχων συνεχιζόταν (11/37 σουτ), για να χρειαστούν τελικά πάνω από 3′ για να βρουν σκορ. Όλα αυτά, ενώ ο Πίτερς έκανε το 31-63 (11/17 τρίποντα), με το ματς να έχει χάσει το ενδιαφέρον του, πάντα με βάση την εικόνα των δύο ομάδων.

Με το σκορ στο 35-63 και 2:46 να απομένουν, ο αγώνας διεκόπη, λόγω αντικειμένων προς τον πάγκο του Ολυμπιακού.

Ακολούθησαν η εκκένωση του γηπέδου, επεισόδια κι οριστική διακοπή…

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 26-48, 35-63 σε 27:14
Παναθηναϊκός (Σερέλης): Λι 3 (1/4τρίπ., 5ασ.), Ουίλιαμς 5 (1/2τρίπ.), Γκριγκόνις 4, Μαντζούνας 6 (2/5τρίπ.), Γκουντάιτις (5ρ.), Καλαϊτζάκης Π. 5, Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης, Αγραβάνης 4, Παππάς 2
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 10 (2/3τρίπ., 6ρ., 5ασ.), Λούντζης 3 (1), Φαλ 8 (5ρ.), Βεζένκοφ 11 (1/3τρίπ.), Πίτερς 11 (3/3τρίπ., 5ρ.), Λαρεντζάκης 4 (1/2τρίπ.), Σλούκας 6 (2/3τρίπ.), Μπολομπόι 2, ΜακΚίσικ 8 (1/1τρίπ.)