Νίκη για τον ΠΑΟΚ με εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο!

2015-11-28T18:51:49+00:00 2015-11-28T19:20:50+00:00.

Stelios Toromanidis

28/Nov/15 18:51

ΠΑΟΚ

Χάρη σε ένα καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο κυριάρχησε πλήρως με επιμέρους σκορ 27-5, ο ΠΑΟΚ πέτυχε την τρίτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα κάμπτοντας την αντίσταση του μαχητικού -μόνο για ένα ημίχρονο- Αρκαδικού με 74-54

Χάρη σε ένα καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο κυριάρχησε πλήρως με επιμέρους σκορ 27-5, ο ΠΑΟΚ πέτυχε την τρίτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα κάμπτοντας την αντίσταση του μαχητικού -μόνο για ένα ημίχρονο- Αρκαδικού στην Πυλαία με 74-54.

Οι γηπεδούχοι είχαν πλουραλισμό επιθετικά με 11 παίκτες τους να σκοράρουν και με κορυφαίους τους Βασιλειάδη (11 π., 6 ριμπ., 4 ασίστ) και Τέπιτς (12 π., 6 ριμπ., 3 ασίστ) έφθασαν στην νίκη στο 650ο παιχνίδι του κόουτς Σούλη Μαρκόπουλου και στο 200ο του αρχηγού, Κώστα Βασιλειάδη.

Διακύμανση αγώνα

Μπορεί ο αγώνας να ξεκίνησε με καλό ρυθμό (2/2 τρίποντα ο Αρκαδικός, ζεστός ο Τέπιτς για τον ΠΑΟΚ με 6 πόντους) αλλά η συνέχεια της πρώτης περιόδου δεν ήταν ανάλογη. Υπήρχε μεγάλη αστοχία έξω από τα 6,75μ. για τις δύο ομάδες (0/5 3π. οι γηπεδούχοι, 2/10 3π. οι Αρκάδες) και κάποια λάθη, περισσότερο από πλευράς Θεσαλλονικιών, έριξαν το τέμπο. Παρόλα αυτά ο Αρκαδικός εκμεταλλευόμενος τα 3 παραπάνω επιθετικά του ριμπάουντ και την καλή παρουσία κάτω από τα καλάθια των Καββαδά και Νούτινεν προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 11-15.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και στην 2η περίοδο και προηγήθηκαν με +8 (11-19). Συνεχόμενα τρίποντα από πλευράς ΠΑΟΚ έφεραν σερί 9-1 και την ισοφάριση σε 20-20. Ο “Δικέφαλος” δεν μπορούσε όμως να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό καθώς ο Βασιλειάδης ήταν πολύ κακός μέχρι εκείνη την στιγμή (4 λάθη με 0/3 σουτ). Αντίθετα ο Αρκαδικός έχοντας σημείο αναφοράς σε επίθεση και άμυνα τον Λαμπρόπουλο (9π. 3 κερδ. φάουλ) και 5 πόντους στη σειρά του Βαν Όστρουμ πήγε πάλι στο +8 (24-31) στο 17’, για να κλείσει το ημίχρονο με καλάθι του Τέπιτς (29-34).

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ ερχόμενοι από τα αποδυτήρια μετά την ανάπαυλα εμφάνισαν ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο. Με εκπληκτική άμυνα βραχυκύκλωσαν επιθετικά τους Αρκάδες αναγκάζοντάς τους μάλιστα να κάνουν 6 λάθη σε αυτό το διάστημα. Με συνεχόμενα κλεψίματα οι γηπεδούχοι βρήκαν πόντους στον αιφνιδιασμό και σε συνάρτηση με την ευστοχία έξω από τα 6,75 από Βασιλειάδη και Χάτσερ δημιούργησαν επιμέρους σκορ 28-5 και κάπως έτσι τελείωσε το 3ο δεκάλεπτο 57-39. Έχοντας βάλει ο “δικέφαλος” πια το νερό στο αυλάκι, η 4η περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία και το τελικό 74-54 ήρθε απολύτως φυσιολογικά.

Παίκτης – Κλειδί

Δύο παίκτες δικαιούνται τον τίτλο του MVP. Ο Κώστας Βασιλειάδης που στο 200ου παιχνίδι σε επίπεδο Α1 είχε 11π. 6 ριμπ. και 4 ασίστ καθώς και ο Μιλένκο Τέπιτς που σκόραρε 12π. ενώ κατέβασε 6 ριμπ. και μοίρασε 3 ασίστ. Λόγω της καλής του παρουσίας σε όλη την διάρκεια του αγώνα θα δώσουμε τον “τίτλο” στον Σέρβο γκαρντ του ΠΑΟΚ.

Σημείο – Κλειδί

Το 3ο δεκάλεπτο του αγώνα στο οποίο ο ΠΑΟΚ γύρισε τον αγώνα παίζοντας εκπληκτικά σε άμυνα και επίθεση. Το επιμέρους σκορ αυτού του διαστήματος ήταν 27-5.

Δεκάλεπτα: 11-15, 29-34, 57-39, 74-54